Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Case din lemn


22 raspunsuri la acest subiect

#11
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 31 iulie 2003 - 00:38

Draga Lidia, Nu cer nimarui sa fie de acord cu parerile mele personale , si nu vad de ce esti atat de contra mea. Cel mai bine era sa povestesti tu cum sunt casele in Canada, poate difera de cele de aici? si chestia cu strugurii sa stii ca nu se potriveste in cazul meu. Este drept ca poti sa pui si doua pianuri cu cozi la etaj, eu nu am afirmat ca izolatie dintre etaje nu este solida, dar in general constructia este mult mai slaba decat ceea ce stim noi din Ro. Eu am expus pentru Ponicid, mai mult dezavantajele acestui tip de case, pentru ca cel care vrea sa construiasca o asemenea casa cu siguranta nu-i v-a spune dezavantajele ci doar avantajele acestor case, si in Ro. acutuala cand mult sunt cei care vor sa vanda orice, si este bine sa stii pe ce dai banii!la fel ca oriunde in lumea asta! Incearca tu sa dai mai tare cu ceva in pereti si sa vezi cum dai urgent de izolatie! Un perete(ma refer la partea din interior) il tai usor cu orice panza de fierastrau !! La toti numai bine!

#12
ponicid

ponicid

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 31 iulie 2003 - 13:15

Va multumesc mult pentru raspunsuri. Cred ca o solutie de compromis ar fi sa construiesti parterul si structura de rezistenta clasic iar etajul din lemn. Daniela, mamica de Ana-Maria

#13
Tia

Tia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 295 mesaje

Postat 31 iulie 2003 - 13:40

Si noi vrem sa ne facem casuta... in Bucuresti, sau mai exact undeva la periferie... primul constructor pe care l-am vazut face case de tipul celor din occident: fundatie beton, structura de rezistenta din otel... am si vazut una in constructie... structura de otel este prinsa in suruburi (daca se numesc asa) de fundatie. noi am mers cu tata care a lucrat 50 de ani in constructii si i-a placut, a zis ca structura de rezistenta este mai buna decat la cea din caramida (asta a spus-o si constructorul). peretii sunt din 2 placi de lemn presat, sau cum i-o fi zicand, cu vata de sticla in interior, iar spre exterior sunt adaugate 2-3 straturi din alte materiale. Nici noi n-am fost incantati de idee, dar ne-am interesat si pare cea mai buna solutie calitate-pret. Avantaje: - per total mai ieftin - izolatie termica substantial mai buna (economie la combustibil iarna) - timp de construire scurt (constructorul la care am fost noi ne-a spus 2 luni si stim ca nu exagereaza, am verificat) - materialele pentru constructie: import Austria - materiale ignifugate Si cred ca mai sunt, dar nu-mi mai amintesc! Eu zic ca e idee buna! Bafta! [:D]

#14
ponicid

ponicid

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 31 iulie 2003 - 14:16

Tia, Te rog spune-mi si mie cum se cheama constructorul? Cat costa un metru patrat construit? Lucreaza si cu proiectul tau sau au numai case tip. Au o adresa de Internet? Daniela, mamica de Ana-Maria

#15
Ela

Ela
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 31 iulie 2003 - 14:48

Eu case de lemn stiam numa´de-alea facute din barne - tapene! Dar din alte materiale am aflat si eu de un site - mi s-a parut f. interesant - www.caseieftine.ro Acolo - la despre noi - dau si fisa tehnica si am pus si io un inginer in constructii sa se uite pe ea si a zis ca nu am ce sa cer mai mult!Si modelele mi se par interesante! Din cate am inteles eu - in pret intra toate amenajariel (instalatie electrica, sanitara, finisari) - trebuie insa sa ai terenul! Sper sa te ajute! Numai bine la bebici, mamici si burtici![flo]

#16
Tia

Tia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 295 mesaje

Postat 31 iulie 2003 - 15:00

Noi o sa avem proiectul nostru... adica o sa "concepem" casuta dupa cateva criterii cerute de constructor, inca nu am finalizat proiectul... daca stiu bine, preturile variaza intre 200 si 250 euro/ m2. stiu ca are si casute tip, dar noi vrem altceva... [;)] noi am ajuns la el printr-o cunostinta, nu cred ca au site, daca te intereseaza putem vorbi cu el [:D] o zi buna! [cheers]

#17
ponicid

ponicid

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 31 iulie 2003 - 16:01

Multumesc Tia! Ela, mi-ai inseninat ziua cu site-ul acela. Ce casute frumoase sunt acolo.... Daniela, mamica de Ana-Maria

#18
Ela

Ela
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 31 iulie 2003 - 16:45

quote:
Originally posted by ponicid
Multumesc Tia! Ela, mi-ai inseninat ziua cu site-ul acela. Ce casute frumoase sunt acolo.... Daniela, mamica de Ana-Maria
Ihi - si mie mi-au placut tare mult cateva! [:D] Si nici preturile nu mi se par "imposibile"!

#19
iuliacm

iuliacm

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 31 iulie 2003 - 18:56

Si noi am cochetat cu o ideea construirii unei case de vacanta din lemn. Dar am renuntat pentru ca ni s-a parut mai scumpa decat una traditionala ( adica din zidarie). Sa-ti dau ofertele care le-am gasit eu: 1. Case Lemn Bianca realizeaza case de lemn la cheie, cu pereti sandvis, placati cu lambriuri la interior, la preturi de 240-250 USD/mp, cu tot cu instalatii si transport. 2. Firma maramureseana Simfonia lemnului construieste case din rasinoase, barne inchise prin imbinare, cu vata minerala la interior, de diverse grosimi (de la sase la zece centimetri), cu preturi cuprinse intre 89 USD/mp si 275 USD/mp, in functie de finisaje si grosimea peretilor. 3. Case de lemn la cheie vinde si firma Ecolog Homes din Piatra Neamt, cu preturi cuprinse intre 130 si 450 USD/mp, cu finisaje si echipamente de baie de lux. (http://www.ecolog.ro/ ) Gasesti aici o descrierea a tipurilor de case de lemn. 4. Ecomed (Bucuresti) http://www.ecomed.ro/ 5. Monolit http://www.monolit.ro/index.htm 6. CLC si Systemic Constuct au fost amintite. Infgormatii despre preturi le-am extras dintr-un numar al revistei Capital din ian si aprilie 2002 . Cred ca mai gasesti in arhiva (www.capital.ro) Atentie, de cele mai multe ori preturile nu contin tva si cred ca se refera strict la constructie. Adica mai adaugi transportul, fundatia si conectarea la utilitati si evident, terenul. Avantaje: - mai usoare - flexibile, se comporta bine la cutremure - mai calduroase fata de cele contruite cu bca. Fata de cele din caramida sunt cam la fel. - Se contruiesc repede, daca apelezi la firme de constructii Dezavantaje:. - lemnul trebuie sa fie foarte bine prelucrat (uscat si tratat) ca altfel "lucreaza" si crapa. - Izolare fonica slaba - Cele mai solide, adica cele din busteni sunt foarte scumpe. Daniela, sper ca ti-am fost de folos. Daca mai ai nevoie de vreo informatie despre constructii case, cu cea mai mare placere ti-o ofer. Iulia

#20
ponicid

ponicid

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 01 august 2003 - 12:19

Iulia,

Iti multumesc mult pentru informatii.
Te-ai uitat pe site-ul www.caseieftine.ro?
Acele case sunt construite din alte materiale, nu din lemn. Sunt date multe detalii tehnice acolo. Despre aceste case tu ce stii?

Daniela, mamica de Ana-Maria


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -