Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Case din lemn


22 raspunsuri la acest subiect

#1
ponicid

ponicid

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 30 iulie 2003 - 13:16

In Romania sunt niste intreprinderi care executa case din lemn la fel ca si cele din SUA. Dupa proiectul tau de casa ei executa peretii stratificati tip sadwich care includ si izolatia si tot ce trebuie. Ei vin si monteaza casa pe care ti-o predau la cheie.
Intrebarile mele sunt:
- locuieste cineva intr-o astfel de casa?
- sunt calduroase? nu au probleme cu frigul si cu umezeala?
- tencuiala exterioara cum se comporta in timp?
- ce probleme au fata de casele construite cu alte materiale de constructie?
- sunt mai ieftine decat o casa obisnuita, si de ce?

Gasiti prezentarea unei fabricute de case din lemn la http://www.clc.ro
Orice parere pro sau contra acestor case mi-ar fi de mare ajutor. Va multumesc.

Daniela, mamica de Ana-Maria

#2
oanaesn

oanaesn

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 30 iulie 2003 - 14:28

Pretul e bun, dar nu contine niste "mici amanunte": fundatie, transport, invelitoare. Schita de pe prima pagina te pacaleste, in pret nu e inclus rigipsul sau tencuiala exterioara! Sau asta inteleg eu din site.

#3
diana904

diana904

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 30 iulie 2003 - 15:56

Sa fii atenta daca zona in care vrei sa pui casa iti permite amplasarea unei case din lemn. Am vazut ca esti la Campina, nu stiu cumm e acolo, dar in Bucuresti nu permit constructia unei case din lemn (cel putin asa stiu eu )

#4
ponicid

ponicid

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 30 iulie 2003 - 16:06

Diana, de ce? Ce stii tu? Am inteles ca in SUA 90% din case sunt din lemn. De ce o fi avantajos pentru ei si pentru noi nu? Daniela, mamica de Ana-Maria

#5
diana904

diana904

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 30 iulie 2003 - 16:29

quote:
Originally posted by ponicid
Diana, de ce? Ce stii tu? Am inteles ca in SUA 90% din case sunt din lemn. De ce o fi avantajos pentru ei si pentru noi nu? Daniela, mamica de Ana-Maria
E legat de urbanism, parca era ceva si cu protectia contra incendiilor, poate e vreun arhitect pe aici care sa ne explice mai amanuntit. Stiu ca si noi am avut la un moment dat aceasta idee de a ne face o casuta din lemn si nu s-a putut. De ce e mai avantajos in SUA?? Pai cei de la Primarie (vorbesc de Bucuresti si de sect 1 in mod special) nu trebuie sa traiasca?? Nu le trebuie si lor o spagutza acolo?? Cind te duci sa ceri aprobari ptr. o casa iti cer si luna de pe cer...

#6
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 30 iulie 2003 - 17:28

Despre casele facute in stil american, eu una nu am o parere f. buna vis-a-vis de conceptul romanilor despre trainicia unei case.Nu stiu pretul la care va este oferita dar nu v-as dori a vedeti cand se construieste casa pe ce dati banii. Se ridica schteletul unei case, din niste "bete" (sa le zic asa in comparatiie cu barnele si capriorii folositi in constructia caselor traditionale) pe care se monteaza niste placi ca de rigips, pe dinafara bineinteles ca intaresc cu o fatada (de cele mai multe ori o chestie din plastic asezata precum tigla pe casa, sau sindrila)iar in interior se acopera (nevizibil cei drept) toate locurile unde au fost prinse suruburile si imbinarile. Intre acesti pereti se pune ca o vata de sticla materialul izolant cu toate tevile, si cablarea pentru reteau electrica.Daca modelul de casa are inclus si un fel de demisol, fundatiile sunt mai trainice, daca nu temeliile si fundatiile nu sunt in nici un caz ceea ce stim ca se sapa nu stiu de dimnesiuni , se toarna betoane si piertis! Este ceva mai usurel. In ceea ce priveste frigul, umezeala, aici in SUA, nu sunt probleme, si pentru faptul ca poti intretine cu usurinta o centrala terminca(ma refer financiar) care sa incalzeasca fiecare coltisor din casa la temperatura dorita, incat sa umblii toata iarna cu pantaloni scurti si tricou, fara nimic in picioare, prin casa. Peretii interiori nu sunt asa de solizi, poti bate cuie numai unde este si o sina de lemn in spate(deoarece rigipsul acela se macina sub greutatea tabloului, iar in bucatarii in locurile unde vor fi puse suspendate se pune mai mult lemn in spate pentru sustinere si siguranta) daca lovesti cu ceva mai tare in perete, se face imediat gaura(care aici re remediaza repede cu fel de fel de carpituri, nu stiu in Ro. in ce masura se gasesc pe piata astfel de produse). cel mai elocvent exemplu care el poti avea despre cat de solida este o casa, sunt imaginile de la TV, unde arata ca nu stiu ce furtuna a luat case intregi pe sus, si un urma a lasat numai scandurele si bete. Cand eram si eu in Ro. ma ingrozeam ce furtuna a putut sa fie, dar intensitatea furtunii nu era una chiar neobisnuita, ci locuintele sunt facute toate din materiale usoare, care nu rezista la vanturi un pic mai puternice!. Acoperisurile caselor nu sunt sub nici o forma de tabla sau tigla(tigla este mult prea grea pentru structura casei) cu din placute dintr-un fel de carton asfaltat(cum era cel din Ro.) Sunt mai bune calitativ dar au cam aceeasi origine. Nu vreau sa te descurajez, nu zic ca nu ar fi deloc bune aceste tipuri de case(pentru ca aici doar din astea sunt) dar mai bine este sa mergi sa vezi o casa din asta(si nu numai decat gata finisata-nu iti poti da seama prea bine pentru ca arata super ci una in constructie), sa ceri mai multe detalii tehnice de ce si cum se lucreaza. Faptul ca se tin de promisiune ca ti-o dau la cheie si tu doar trebuie sa stergi praful si sa te muti, pare frumos , dar trebuie sa vezi si sa te convingi de multe lucruri referitoare la construirea casei. Si mai este o chestie, aici daca se strica ceva, imediat sunt o multime pe care ii poti chema sa repare , si chIar tu te poti duce la magazinele specializate in materiale de constructii sa-ti iei ce trebuie si daca ai timp si un minim de pricepere si indemanare , o poti rezolva singur .Iar nu stiu in Ro. in ce masura poti face chestiile astea! cel mai bine inaintea contractarii a unei asemenea case este sa vezi cat mai multe amanunte, sa pui intrebari legate de orice crezi ca te intreseaza, dar cel mai important este sa vezi efectiv o casa in constructie. Iti doresc o alegere buna! La toti numai bine!

#7
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 30 iulie 2003 - 17:43

Intrebai de ce sunt mai ieftine ? Pentru ca in general materialele sunt mai ieftine, unele sunt materiale recilabile! Iti dau ex. Daca aici o astfel de casa(careia nu-i poti spune "de lemn"in nici un caz) costa sa zic asa 200 mii dolari pai acelasi model daca este facuta din caramida costa 350 mii dolari!!!Diferenta este mare la fel si calitatea, dar cum aici americanii nu se leaga de o casa o viata, aleg primul model. Ma refer la americanul de rand cu venituri normale. Putine sunt casele construite integral din caramida.aici valoarea unei case este data de zona, mai scumpe sunt terenurile pentru case! aici sunt magazine specializate sa vanda materiale de constructii si au oferte in care iti arata proiectul unei case, cum va arata ea gata si ei iti livreaza toate materialele de care este nevoie, de la cui pana la usa de la garaj, la un pret de sa zic asa 60 mii dolari, fara teren si plata efectiva a construirii, si casa in final de ajunge cam aproape de 300. mii dolari. Diferenta este terenul si manopera constructorului. Am dat preturi de aici, nu stiu care sunt preturile in Ro., dar asa se fac casele aici, si oricum eu le zic " Cutii de chibrite". sunt frumoase nu am ce zice, proiectate util si foarte eficient folosit spatiul, dar nu sunt ceea ce stiu eu a fi o casa trainica! Sper ca nu am plictisit pe nimeni cu aceste detalii! La toti numai bine!

#8
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 30 iulie 2003 - 18:11

Poni, aci in State casele despre care zici tu se cheama (nu stiu cum se scrie asa ca scriu cum se aude) "magiol home", sunt aduse pe trailer, dureaza cam o saptamana de cand dai comanda unei case pana te muti in ea, dezavantajul este ca vin cu toate instalatiile deja puse prin pereti si nu intotdeauna iti convine cum sunt puse. Pe noi ne-a interesat problema pentru ca am vrut la un moment dat sa ne luam un lot de pamant sa construim o casa si am aflat si de astea, dar nu ne-a placut ideea. Oana_B

#9
Lidia

Lidia
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 30 iulie 2003 - 18:58

Petra, nu-i chiar asa cu aceste case asa zise de lemn. Sunt de lemn intr-adevar, dar nu lemn masiv.... SUnt uni care le numesc de "carton"..... cand strugurii sunt acrii! Nu stiu cum e in SUA, dar stiu cum e in Canada.... in primul rand toate casele care se construiesc acum au basement (subsol, pivnita....) care poate fi amenajat pentru locuit. Fundatia este de beton. Stalpii cu care se ridica structura de rezistenta a casei nu sunt chiar bete de chibrit dar nici barne/grinzi de acelea folosite la cabanele de lemn. Peretii sunt din placi agolmerate nu din rigips. Rigipsul este folosit la finisare. Izolatiile sunt 3-4 una peste alta cu diferite "tinte": termic, apa, fonic... si sunt si la exterior si la interior. Dupa ce au fost montati peretii din pal (destul de gros, da nu va ganditi la grosimea unui perete de caramida) si izolatiile, se monteaza instalatiile electrice si sanitare, dupa care se vine cu rigipsul si finisaj. Ceea ce se folosete pentru acoperis, in loc de tigla se folosesc aceste acele placi de "carton" care nu-s chiar de carton super tratate si foarte rezistente (grosime 6-8 mm, dar usoare). Petra, mie mi se pare ca tu ai "pictat" o imagine nu foarte obiectiva despre aceste case de lemn. Sunt indeajuns de rezistente sa pui un pian cu coada la etaj si nu-ti cade tavanul in cap. Bineinteles ca nu au cine stie ce rezistenta in fata unei tornade, dar..... tu crezi ca pe malul atlanticului, unde slava domnului sunt destule furtuni zdravene, se construiesc case de caramida? Au avantaje si dezavantaje aceste case si unul din avantaje este chiar cel prezentat drept dezavantaj: in cazul unei tornade sau cutremur nu este facut chisalita sub greutatea casei. Avantaje: cost scazut, timp de constructie rapid, se intretine ursor, se repara usor, se "re-imparte" usor, datorita izolatiilor termice, incalzirea nu costa atat de mult ca la o casa de caramida.... dezavantaje: iti cade casa in cap la o tornada/cutremur, se poate infesta usor cu termite, ard usor, scartaie... nu stiu, mai ganditi-va voi. De ce nu se construiesc case de lemn in Bucuresti? ba se construiesc... stiu o baterie de case de acest gen construite in Baneasa, superbe... a fost o firma norvegiana cea care le-a cosntruit... prin '97-'98. Plus, pentru a cosntrui cartiere intregi de case de lemn trebuie sa ai o retea foarte dezvoltata de pompieri... plus alarme legate la pompieri.... Sa incerci sa-i multumesti pe toti... o tentativa ce se va dovedi imposibil de finalizat. Lidia mama de Dan Andrei (7 ani) si mitzi mic pe drum - 12 saptamani si-un pic

#10
try

try

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.429 mesaje

Postat 30 iulie 2003 - 20:54

Asa e, subscriu la ce-a spus Lidia (e normal, stam acum in aceeasi tara). Dar ceea ce cred eu ca ai vazut pe site nu sunt casele care se construiesc in SUA sau Canada, ci casele-alea ce pot fi aduse pe un camion mare si montate doar la lucl cu pricina asa cum spunea cineva mai inainte. In alea n-am prea mare incredere sincer, poate mi-a cumpara una d-aia sa mi-o pun la munte sau la mare ca o casa de vacanta, dar sa stau in ea zi de zi si ala sa-mi fie acoperisul meu, consider ca e cam riscant. Si eu am fost socata atunci cand am vazut cum se construiesc aici casele comparativ cu cele cu care eram obisnuita in Ro, dar in timp le vezi si avantajele, nu numai dezavantajele. Pai numai cand ma gandesc cat ar trebui sa platesti gazul sa incalzesti o casa d emarimea asta facuta din beton/caramida. E adevarat ca daca ti-a luat foc casa, pompierii nu mai vin sa salveze ceva la casa ta, ci sa nu se intinda focul la vecini. Aici nu sunt nici cutremure nici furtunile din SUA, deci o astfel de casa aici este viabila, nu stiu daca argumentul mai ramane in picioare avand in vedere ca Romania e predispusa la cutremure, nu stiu daca o astfel de casa s-ar comporta prea bine la asa ceva. Constructorul poate sa te imbrobodeasca ca le-au adaptat la conditiile din Ro, dar nu fi sigura de asta, daca vei opta pentru o casa ca asta, musai fa-ti asugrare pe casa impotriva mai multor chestii (incendiu, cutremur etc.) "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -