Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

alunite-operabile?


20 raspunsuri la acest subiect

#1
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 29 iulie 2003 - 23:04

Am si eu o intrebare, poate ma putetzi ajuta. Avetzi ceva informatzii despre posibilitatea eliminarii unor alunitze cu tehnologia laser? As incerca, dar mi-e teama, nu am informatzii daca este riscant sau nu. Se zice ca nu trebuie sa umbli la alunitze, dar ma intrebam daca acum se poate face ceva cu laserul asta. E vreun pericol. Orice informatzie mi-ar fi de folos, va multumesc anticipat. Pupici! ruxij

#2
bubutzu

bubutzu
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 30 iulie 2003 - 10:53

Ruxij si eu am aceeasi problema;poate ne spune cineva mai multe;alunite am pe tot corpul,dar ma deranjeaza una de pe gat,e proeminenta si o agat cu lantisorul sau cu peria de par mai tot timpul;ce ma sperie e ca intr-o parte s-a ''dezlipit''si m-as opera sa o inlatur de tot;e posibil asa ceva? Pupici de la Cristina si bb MIHAI

#3
Ubi

Ubi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 205 mesaje

Postat 30 iulie 2003 - 11:03

LaserMed - Dr. taberei 35A, bl.803, ap.3-4. Am gasit informatii in formula As: http://www.formula-a...icina naturista Mama mea si-a operat un polip acum 3-4 luni la LaserMed. Operatia a durat 2 minute si a fost fara dureri mari (ca o intepatura de ac). In tot cazul, se fac investigatii in prealabil asa ca medicul o sa-ti spuna daca exista riscuri. Cat despre laser, eu am facut o operatie (acum 9 ani) cu laser pe amigdale care a durat 2 minute si s-a facut pe viu (aveam niste puncte de puroi care se infectau tot timpul si eram racita non-stop). Durerea e suportabila iar beneficiile sunt vizibile imediat. Deci, curaj! Cristina

#4
bubutzu

bubutzu
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 30 iulie 2003 - 11:22

Multumesc mult Cristina,e raspunsul de care aveam nevoie; Pupici de la Cristina si bb MIHAI

#5
tumpi

tumpi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.323 mesaje

Postat 30 iulie 2003 - 11:53

cumnata mea s-a operat acum o saptamana la spitalul Militar.Operatia este nedureroasa.Ea s-a mai operat acum 2 ani la spitalul Oncologic,dar diagnosticul a fost Cancer de piele, din fericire alunita a fost extirpata in totalitate si acum nu mai sunt probleme, deci mare atentie la alunite. Ioana

#6
dcm

dcm
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 30 iulie 2003 - 18:12

Lia, Indiferent de ce fel de alunita ai trebuie sa vezi un dermatolog care iti va spune daca/si cum trebuie extirpata. In '99 am avut scoasa o alunita si pe vremea aia doctorita a folosit bisturiul (se face anestezie locala) pentru ca trebuie taiat destul de adinc si de mult in jur spre orice eventualitate. Tesutul merge apoi la analiza patologica. Sora mea a avut o alunita pe sclerotica si tot cu bisturiul a fost scoasa de oftalmolog. Ambele operatii s-au intimplat in US. In general, alunitele recomandate pentru extirpare sint cele de dimensiuni mari (diametrul peste 5mm), cu margini neregulate, de culoare neuniforma, cu tendinta de singerare. Se prefera scoaterea lor preventiva inainte ca tesutul sa degenereze si sa ajunga malign. Poate intre timp a evoluat tehnologia si se pot scoate si cu laserul, dar as inclina sa cred ca nu, pentru ca alunitele au "radacini" adinci in derma si tot tesutul trebuie scos si nu numai obliterat la suprafata. In concluzie, nu numai ca nu e riscant sa scoti alunitele cu probleme, dar multi doctori iti vor recomanda acest lucru. Numai bine, dcm

#7
dcm

dcm
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 30 iulie 2003 - 18:18

Bubutzu, Cred ca ar trebui sa vezi un dermatolog cit mai repede. Mai bine operatie de 5 minute acum, decit complicatii nespuse mai tirziu. Un dermatolog foarte bun in Bucuresti este Ioan Nedelcu de la Spitalul Militar. Numai bine, dcm

#8
Garofitza

Garofitza
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 30 iulie 2003 - 19:48

quote:
Initial creeata de ruxij
Am si eu o intrebare, poate ma putetzi ajuta. Avetzi ceva informatzii despre posibilitatea eliminarii unor alunitze cu tehnologia laser? As incerca, dar mi-e teama, nu am informatzii daca este riscant sau nu. Se zice ca nu trebuie sa umbli la alunitze, dar ma intrebam daca acum se poate face ceva cu laserul asta. E vreun pericol. Orice informatzie mi-ar fi de folos, va multumesc anticipat. Pupici! ruxij
Eu mi-am scos cateva alunite cu laserul. Operatiune a durat cateva minute si nu m-a durut. Nu ramane decat un semn micut. Mi-am scos cateva alunite micute, si f. inchise la culoare, de pe picioare si de pe spate. In general se spune ca pesoanele cu pielea alba, ochii albastii si par roscat sunt predispusi la cancer (la piele). Eu am sute de mii de alunite, si ma duc la control o data la 6 luni. Nu este nici un pericol, si cred ca-i mai bine sa previn decat sa am vreo problema mai tarziu, tinand cont ca locuiesc undeva unde este cald tot timpul. Aplic tone de sunscreen zilnic si tot ma prinde soarele Garo Sanatate, ca-i mai buna ca toate.

#9
Andrada

Andrada

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.253 mesaje

Postat 30 iulie 2003 - 19:53

Vorbitzi de alunitze din nastere sau cele dobindite? Am si eu una din nastere si m-ar interesa daca o pot extirpa. Merci fetele, Andrada L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele

#10
try

try

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.429 mesaje

Postat 30 iulie 2003 - 20:36

Eu mi-am extirpat 10 alunite de pe fata (motivul a fost unul estetic) acum 3 ani tot la LaserMed in Dr. Taberei, in Buc. E drept ca am dat o caruta de bani atunci, dar a meritat. Procedeul este foarte simplu: ti se face o injectie la baza fiecarei alunite ca sa anestezieze (nu stiu daca mai are si alt rol) si apoi cu laserul ti le arde. Eu am avut cateva senzatii de arsuri la unele dintre ele, cele mai mari. Doctorita de acolo le analizeaza inainte si iti spune: "la asta ne bagam, la asta nu etc." Nu procedura in sine este dificla, ci grija pe care trebuie s-o acorzi dupa. Mi s-a prescris o alifie numita Baneocin pentru regenerarea tesuturilor (ajuta la vindecarea fara cicatrizare) pentru ca odata arsa fiecare alinuta exista riscul de infectare si plus poate ramane cicatrice daca nu te ingrijesti cum trebuie. De trei ori pe zi trebuia sa curat atent fiecare locsor si sa reaplic crema. Trebuie doar sa nu existe delasare. Totul timp de 2 sapt. In timpul asta am fost chemata la controale sa vedem cum evolueaza vindecarea. Atentie sa nu aplicati Baneocinul decat pe suprafata arsa si nu in cantitati industriale. Eu din prea mult zel asa am facut si mi s-a iritat pielea in jurul fiecarei aplicatii. Doctorita mi-a zis: intoxicatie pentru ca ai pus prea mult si mi-a reatarat cum sa procedez. Si eu sunt plina deastfel de alunite si mai am acum 2 pe corp care ma preocupa, cu restul pot trai linistita. Sunt destul de mari, iuna din ele a crescut in ultimii 4 ani, deja ma incomodeaza. Am zis ca rezolv aceasta problema inainte sa plec, dar n-am mai apucat. Acum sunt in Canada si m-ar interesa sa stiu daca e cineva care a extirpat (cu laser sau cu bisturiul) astfel de alunite. Sunt acoperite de OHIP? Cum se procedeaza? Cand le-am scos pe cele de pe fata doctorita de la LaserMed mi-a vazut-o si pe cea care ma preocupa acum pe mine si mi-a recomandat ca mai degraba se opereaza cu bisturiul decat cu laserul. Dar la momentul respectiv deja dadusem o gramada de bani, nu-mi mai permiteam inca una, mai ales ca asta fiind foarte mare ma costa enorm. Mai cunosc si alte persoane care au apelat la metoda scoaterii lor cu laserul si totul e OK, nu e nici un fel de problema. Mai degraba am incredere in laser decat in bisturiu. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -