Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cand bunica le stie pe toate mai bine...


11 raspunsuri la acest subiect

#11
bubu

bubu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 29 iulie 2003 - 11:47

Buna fetelor, Problema asta eu zic ca apare in aproape fiecare familie. Si eu zic, Mirunda, ca tu esti mama si tu decizi. Cind am nascut-o pe Melany a stat mama o luna la noi, dar abia am asteptat sa plece, cu toate ca imi era greu. Indicatii peste indicatii, nu ma lasa sa ii fac eu baie, o infofolea, programul de plimbare ea il stabilea. De mine si sora mea a avut grija bunica, dar recunosc ca de nepotica ea s-a ocupat mai mult. Acuma sint insarcinata din nou, va veni mama si tata sa ma ajute pentru ca nu am ce face cu Melany, mai ales ca stau 9 zile in spital nascind prin cezariana. La fiecare telefon ii spun ca eu hotarasc cum va fi. Nu imi reproseaza nimic, dar cind e vorba ca a facut ceva boacana, eu sint devina nu Melany. Eu consider ca daca am posibilitatea de am creste copiii, eu fac regulile nu mama. Delia, melany & bebe

#12
Andrada

Andrada

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.253 mesaje

Postat 29 iulie 2003 - 19:24

Cu sigurantza tu esti ultima instanta in ce priveste fetitza ta (ca dovada fetitza va veni la gara), dar ma gindeam ca n-ar fi rau sa vorbesti cu ea sincer sa-i spui eventual ca pedagogic/psihologic, fetitza trebuie sa stie ca tu decizi in privintza ei. Cu siguranta te-a crescut bine pe tine, atit de bine incit tu insati ai devenit o mama buna in stare sa gindesti si sa decizi ce e bine pentru fiica ta, si mai mult chiar iti incredintezi propriul copil ei. Spune-i toate astea o sa-i faca bine sa le auda. Tind sa fiu de acord cu Lia. Daca copilul petrece atita timp cu mama e normal ca dinsa sa-si fi format deja propria opinie despre cum trebuie crescuta, programul, educatia etc. Asta nu poti impiedica. Ce poti face insa e sa renunti in chestiile neimportante si sa insisti in cele fundamentale. Daca vine sau nu la gara n-ar parea atit de important daca nu ti se pare tie ca-ti submineaza autoritatea in fata copilului. Daca insa tie frica ca fetitza ar putea fi confuza, explica-i si ei, e destul de mare ca sa inteleaga. Dar ideea e ca trebuie sa ne gindim si la sentimentele bunicii, la urma urmei nu e doar un baby-sitter neplatit fara nici un cuvint de spus. Asta-i parerea mea Mirunda, pot gresi fireste, dar asa gindesc eu acum, numai bine tuturor, Andrada L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -