Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Varicela


11 raspunsuri la acest subiect

#1
Lauraa

Lauraa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 25 iulie 2003 - 17:56

Ce-mi puteti spune despre varicela contactata la varste mature (25 ani) Se manifesta mai grosolan decat la copii? A avut cineva boala asta de curand? Eu am intrat in contact cu varicela si parintii mei nu is amintesc daca am avut in copilarie... Daca ar fi sa fac as face cam intr-o saptamana.Pana acum au avut surorile mele.Cea mica a scapat ieftin, a avut bubitze,in rest a fost vesela si bine-dispusa, in contra, cea mare s-a simtit groaznic, dureri de gat mari, febra mare, dureri de cap, bube multe si dese, oribil. Acum, as urma eu, care sunt cea mai mare. E suferinta direct proportionala cu varsta? LAURA

#2
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 25 iulie 2003 - 18:12

Dap,io am "colectat" varicela de la clinica de pediatrie unde mergeam cu iepu'.Cand iepu' avea exact 40 de zile,a inceput coshmaru'. Aveam 27 de ani.A fost cumplit...pe bune,fara nici o exagerare...a durat aproape 3 saptamani,dupa care cateva luni aratam in continuare destul de "contagios"[:D]... Singurul lucru bun e ca n-am ramas cu semne. Sper din toata inima ca ai avut varicela cand erai copil.Numai bine!oi[flo] Lia&Andrew

#3
Lauraa

Lauraa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 25 iulie 2003 - 18:24

[soc][soc][soc] Na bine...multumesc... [bang] LAURA

#4
dcm

dcm
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 25 iulie 2003 - 18:31

Laura, Varicela facuta la virste mari poate fi foarte periculoasa. Eu am facut la 34 de ani (anul trecut) si in viata mea nu am fost atit de bolnava. Iar eruptia si bubele (sute, inclusiv in gura) sint ultima grija pina la urma pentru ca virusul poate ataca plaminii sau meningele cind situatia devine dramatica. Avind in vedere ca traiesti in Germania, sfatul meu e sa te duci la un doctor imediat, chiar daca inca nu ai simptome (incubatia e de doua, trei saptamini). Cu o simpla analiza de singe doctorul poate vedea daca ai sau nu anticorpi (dureaza citeva minute), iar daca nu ai anticorpi iti poate recomanda o injectie cu gama globulina antivaricelica care desi nu te poate proteja ca un vaccin iti va intari sistemul imunitar si chiar daca faci boala, nu o faci in toata gloria ei. De asemenea exista numeroase medicamente antivirale destul de eficiente daca sint luate imediat dupa declansarea bolii. Succes si sper sa nu o faci! dcm

#5
Lauraa

Lauraa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 25 iulie 2003 - 18:38

[cusca] Mi se face raaaau! Oameeeeeni buuuni! Si daca imi fac acum injectia aia, cand sa zicem ca as fi in perioada de incubatie, mai are vreun efect? Ioi Doamne ce emotii traiesc! O sa merg la doctor, si pentru mine, si pentru sot, care are 34 ani si sigur-sigur nu a avut pana acum si el oricum e fff sensibil la boli... [bang][bang][bang] Deja ma mananca toata pielea numai cand ma gandesc...Auzi! In gura... [bang] LAURA

#6
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 25 iulie 2003 - 19:06

Subscriu la ce a spus dcm.Mergi la clinica si vezi daca ai anticorpi.Io am butonat din nou "stereo" cu iepu'."oi"-ul dinaintea [flo] ii apartine,ca nu l-am observat..[:D]. Despre antivirale,am o parere destul de nefericita.Am inghitit o gramada de medicamente in perioada aceea...probabil ar fi fost mai prost daca nu luam...Numai bine! Lia&Andrew

#7
dcm

dcm
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 25 iulie 2003 - 19:16

Laura: chiar ma gindeam sa te avertizez ca boala e foarte contagioasa si nu e nici o problema sa o dai la rindul tau mai departe. In mod sigur si sotul tau trebuie sa mearga. Eu am facut-o dupa ce mama mea s-a imbolnavit de zona zoster (shingles), o manifestare a aceluasi virus. Mare atentie cu o eventuala sarcina in perioada asta pentru ca embrionul e compromis. Lia: si eu am luat o saptamina antivirale fara alt efect evident in afara faptului ca nu am avut complicatii. Pe de alta parte, cind am ajuns la spital cu 41 C si aproape deliram, doctorii au preferat sa imi dea si antiviralele sperind sa evite pneumonia si encefalita, chiar daca se stie ca medicamentele nu sint 100% eficiente. Cu tot cu medicamente, am zacut 10 zile in pat, iar apoi mult timp am avut tot felul de probleme din cauza sistemului imunitar pus la pamint. Ca si mai sus, Laura sper sa nu o faci. Numai bine, dcm

#8
Lauraa

Lauraa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 25 iulie 2003 - 19:54

Noi suntem noi in oras si nu avem un medic de familie, numai unul la care am fost o data si acum nu e. Am vb. insa cu altii si nici unul nu ne-a zis ca am putea face un test de ssange sau vreo injectie de prevenire a simptomelor nasoale.Chiar acum vorbeste cu al 10-lea si il intreaba insistent daca nu se poate face ceva.Din cate inteleg,ala zice acum ca nu exista nimic de facut... doar sa asteptam sa facem boala [bang] LAURA

#9
rosa

rosa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 25 iulie 2003 - 21:23

Eu am facut boala exact la doua saptamini dupa fetita mea. Fata avea 3 ani si a avut o forma foarte usoara, fara febra, fara mincarimi prea mari. Eu, in schimb, am tras vre-o saptamina cu boala - frisoane si bube cit cuprinde, inclusiv pe pielea capului. A fost foarte, foarte neplacut. Si culmea, mama mea se jura ca am avut varicela cind am fost copil. Doctorul spunea ca s-ar putea ca virusul sa fie usor modificat si de aceea m-am pricopsit cu el. [bang] rosa Timpul le rezolva pe toate

#10
Sanda

Sanda
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 25 iulie 2003 - 23:36

Laura, eu am facut varicela anul acesta. In februarie am intrat, tot familionul, in 'contact' cu in copil bolnav de varicela. Eu si sotul ne-am imunizat la cateva zile dupa ce am aflat - exista un vaccin cu gamaglobulina, care, asa cum ti s-a mai spus ajuta in astfel de cazuri. Nu se face la copii sub 13 ani. In concluzie copii mei au facut amandoi varicela, cel de 6 ani o forma usoara, fetita de 6 luni o forma foarte urata. Sotul a scapat de tot - datorita vaccinului. Eu am facut boala, insa intr-o forma mult mai usoara decat fetita mea. Deci, acceptabil pentru un adult (desi trebuie sa spun ca a fost groaznic chiar si in forma usoara) Cu cat mai repede iti faci vaccinul, ca atat mai bine. Nu intreba, SPUNE ce vrei. Noi asa am procedat - pentru ca si noua doctorii ne spuneau ca asta e .... acum vom face boala si gata. Iti doresc mult noroc! Sanda


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -