Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copil nascut cu listeria in sarcina


3 raspunsuri la acest subiect

#1
georgy

georgy
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 25 iulie 2003 - 02:52

Dragele mele, Va rog din suflet! Cele care ati facut tratament in timpul sarcinii pentru listeria si acum ati nascut, spuneti-mi si mie cum a fost! Sunt in 16 sapt. si nu stiu daca nu cumva este tarziu sa incep tratamentul cu antibiotic! Copilul se naste sanatos dupa aceste tratamente cu antibiotic? poate afecta listeria copilul desi faci tratament? Am inteles ca poate duce copilul la septicemie in 48 ore de la nastere! Sunt ingrozita! Am nevoie de sfaturile voatre, voi cele care stiti mai bine... O zi buna, Georgy

#2
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 25 iulie 2003 - 11:53

Am dat o cautare pe internet si raspunsul m-a adus inapoi pe forum :-) "buna ziua, sunt un sot si viitor tata disperat, sotia mea se afla in luna a 8 de sarcina si inca din luna a3a a fost depistata in urma analizelor de laborator cu LISTERIA M. de atunci o luna facem tratament si coboram la 1/160 dar dupa alta urcam la 1/320. tratamentul urmat la indicatia medicului este de Ampicilina 10 zile. nu stim ce sa mai facem pt. acum iar e 1/320 doresc sa-mi spuneti ce urmari poate avea acest tratament cu ampicilina (o luna da una ba, 10 zile) si ce repercursiuni are aceasta LISTERIA asupra noului nascut, e cazul sa disperam??? ce putem face? multam pt timpul acordat si sper sa primesc un raspuns pertinent marius ************************************************** Listerioza este o zoonoza (bola luata de la animale) cu consecinte potential grave in sarcina. Se pare insa ca diagnosticul precoce efectuat si tratamentul corect aplicat mentine lucrurile sub un relativ control. Desi nu se mentioneaza nicaieri in mesaj, presupun ca in paralel cu investigatiile de laborator se efectueaza si investigatii ale starii fatului, dat fiind faptul ca afectarea intrauterina a acestuia este posibila si conduce la suferinta fetala (evidentiabila prin teste specifice). Atata vreme cat nu exista semne clinice si ecografice care sa evidentieze o suferinta fetala se poate presupune ca fatul nu este afectat. Tratamentul, dupa cum am spus, este corect aplicat, dar eficacitatea lui este limitata datorita imposibilitatii administrarii unor antibiotice mai eficiente pe Listeria, sau pentru un timp mai indelungat (cauza imposibilitatii mentionate fiind, evident, protectia fatului). Cu alte cuvinte, Ampicilina administrata in cure lunare de cate 10 zile nu are efecte negative importante asupra fatului. Mult mai importante sunt efectele afectarii intrauterine a fatului cu Listeria, infectare ce poate duca pana la moarte fetala in utero, sau conduce la nastere prematura a unui fat afectat. Prin urmare, tratamentul TREBUIE CONTINUAT. Infectarea nou-nascutului se poate face (si asa se intampla in majoritatea cazurilor) si in timpul nasterii, fapt pentru care imediat post-partum copilul trebuie investigat pentru infestarea listeriozica si trebuie tratat tot cu ampicilina eventual in asociatie cu gentamicina. Infectia neonatala listeriozica evolueaza foarte rapid si grav, astfel incat diagnosticul si tratamentul trebuie instituite cu maxima rapiditate. Medic ginecolog Teo Leonte - Romania " Iti sugerez sa-i scrii si tu lui Teo la forumul "Clinica virtuala desprecopii". SUCCES!

#3
Ana71

Ana71

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 221 mesaje

Postat 25 iulie 2003 - 12:26

In perioada sarcinii (baietelul meu are acum 3 ani si jumatate) si eu am avut probleme cu listeria. Cand eram prin luna a 4-a mi s-a descoperit titrul de listeria 1/160. Mi s-a spus ca nu poate fi considerat nici pozitiv, nici negativ. Pana la sfarsitul sarcinii am repetat analiza din 2 in 2 saptamani. O singura data titrul s-a modificat la 1/320+, dar datorita acelui "+" mi-au spus ca nu este concludent si nu este cazul sa fac tratament. Mi-au spus ca tratamentul este necesar de la valoarea de 1/320 in sus si consta in antibiotice (ampicilina parca - nu sunt sigura) timp de 10 zile, care nu afecteaza sarcina in nici un fel. In timpul sarcinii mele nu a fost nevoie de tratament. La nastere am reamintit medicului ginecolog (si neonatologului) de listeria si a doua zi i-au luat sange copilului si l-au trimis pe sotul meu la Cantacuzino cu proba de sange. Din fericire, la copil analiza a fost negativa si copilul nu a avut nici un fel de problema. Uita-te si pe raspunsurile date de "nimeni" la Clinca virtuala de pe acest forum. Mai multe tipe au fost interesate de problema asta. Sanatate multa si nu dispera pentru ca, daca faci tratament, nu este o problema grava!!

#4
ruxi

ruxi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 25 iulie 2003 - 12:46

Eu am fost diagnosticata cu listeria in sarcina, in luna a 3-a, titru 1/320. Imediat, am urmat tratament cu Summamed, dar titrul a ramas acelasi. Apoi am facut tratament cu Ampicilina, 5 sau 10 zile, nu mai tin minte si titrul a scazut la 1/160, care nu are nici o influenta asupra fatului. Am repetat analiza in fiecare luna pana am nascut si in tot acest timp a ramas 1/160. Am evitat toate produsele lactate nefierte, branzeturi, tot ce era facut din lapte nepasteurizat. Eu fierbeam pana si laptele pasteurizat, pentru mai multa siguranta. Copilul meu nu a fost infectat. Boala este primejdioasa pentru bebe, incepand cu luna a 6-a de sarcina, cand placenta devine mai permisiva si permite trecerea bacteriei la fat. Tratamentul cu ampicilina sigut te va ajuta. Ampicilina nu are efecte negative asupra fatului. Sanatate multa! [:X][pup] Ruxi si Clara pisicuta, 11 luni Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -