Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copil otodox - mama musulmana


6 raspunsuri la acest subiect

#1
ruxi

ruxi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 24 iulie 2003 - 17:18

Buna fetelor, Imi doresc foarte mult sa botez un copilas. O amica de-a mea, crestina, a trecut la religia musulmana prin casatorie. Baietelul ar vrea sa-l boteze in religia ortodoxa si nasi sa fim noi care de asemenea suntem ortodocsi. Credeti ca se poate, copilul sa fie botezat crestin ortodox, desi mama are religia musulmana? [:X][pup] Ruxi si Clara pisicuta, 11 luni Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

#2
Katink

Katink

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 87 mesaje

Postat 24 iulie 2003 - 17:22

Da se poate, doar nasii trebuie obligatoriu sa fie botezati. Deci in cazul vostru nu sunt probleme [:D] Numai bine, Katink

#3
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 26 iulie 2003 - 06:59

Draga Ruxi,eu sunt in aceiasi situatie de eceea o sa te intreb,tatal copilului este de acord? La musulmani religia zice ,ca fiind ultima religie trimisa de Dumnezeu,toti ne nastem musulmani,dar parintii nostri sunt cei care ne boteaza in ce religii vor ei.Deci de aceea ei nu boteaza copii.Nu stiu sincer ce sa-ti zic,dar din moment ce ea a trecut la religia asta prin casatorie cu un musulman ,de ce vrea sa boteze copilul crestin?

#4
Master Draciel

Master Draciel
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 26 iulie 2003 - 19:04

Teoretic nu exista nici un fel de impediment.Eu am o prietena marocanca, din parinti marocani, care si-a botezat fetita ortodox, ptr faptul ca este mult mai supla, nu asa rigida ca religia musulmana.Conditia este ca nasii sa fie botezati ortodocsi.Biserica va fii fericita sa o primessca in sinul ei

#5
adita

adita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 710 mesaje

Postat 26 iulie 2003 - 19:29

Sigur ca se poate, dar odata botezat ortodox, copilul ar trebui sa fie si educat in religia ortodoxa si asta o sa fie dificil intr-o familie musulmana. In cazul asta responsabilitatea revine nasilor, fiindca nasii trebuie sa fie parinti spirituali pentru fin. Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste http://community.web...er/adrianacalin

#6
ruxi

ruxi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 29 iulie 2003 - 13:43

quote:
Originally posted by hannen
Draga Ruxi,eu sunt in aceiasi situatie de eceea o sa te intreb,tatal copilului este de acord? La musulmani religia zice ,ca fiind ultima religie trimisa de Dumnezeu,toti ne nastem musulmani,dar parintii nostri sunt cei care ne boteaza in ce religii vor ei.Deci de aceea ei nu boteaza copii.Nu stiu sincer ce sa-ti zic,dar din moment ce ea a trecut la religia asta prin casatorie cu un musulman ,de ce vrea sa boteze copilul crestin?
A divortat intre timp de tatal copilului si s-a intors in Romania. [:X][pup] Ruxi si Clara pisicuta, 11 luni Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

#7
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 30 iulie 2003 - 06:04

OK ruxi ,am inteles.In cazul acesta cred ca se poate! Mult noroc. Nicole&Amira[copil]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -