Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Botez la 30 ani


10 raspunsuri la acest subiect

#1
ninaM

ninaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 459 mesaje

Postat 24 iulie 2003 - 07:39

Buna!As vrea sa stiu daca o persoana matura,la 30 ani,poate trece la crestinism si se poate boteza.Sotul meu,japonez,nu are nici o religie si vrea sa se boteze in Romania.Stie cineva ceva despre asta?Daca da,ce trebuie sa facem?Va multumesc!Pupici... Nina&Alex

#2
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 24 iulie 2003 - 08:57

Draga Nina,se poate.Eu nu am cum ptr ca sotul meu nu este japonez dar stiu multe fete care si-au botezat sotii japonezi in romania.Poate o sa-ti dea amanunte cineva care a facut deja si stie mai multe. Te pup si numai bine. Nicole&Amira[copil]

#3
toni

toni

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 76 mesaje

Postat 24 iulie 2003 - 09:53

Draga Nina , e minunat faptul ca sotul tau vrea sa treaca la crestinism.De fapt a fi crestin inseamna a-L primi pe Domnul Isus in inima ta ca Domn , Stapan si Mantuitor.Prin Isus Hristos avem o intrare libera la Tatal si avem platite pacatele noastre. Domnul Isus a platit pretul pacatelor tuturor oamenilor de la Adam pana la ultimul om care se va naste pe pamant , si nu se are in vedere nationalitatea sau pozitia religioasa de pana atunci.Orice confesiune crestina il va boteza pe sotul tau cu bucurie.Trebuie numai sa se decida.Insa botezul este o marturie in fata oamenilor.El va trebui sa ia o atitudine si in fata lui Dumnezeu , in fata lui Isus.Te sarut cu dragoste , si mabucur pentru voi![biz]

#4
alexa

alexa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 24 iulie 2003 - 11:01

Draga Nina, Sigur ca se poate. Sotul meu s-a botezat anul acesta(40 ani). A trecut de la Hinduism la Crestinism. Botezul si cununia religioasa le-am facut acasa, a venit preotul cu tot ce trebuie. Trebuie sa-i gasesti nasi crestini. Noi am avut noroc cu nasii ca au fost si pt. botez si pt. cununie. Daca vrei sa ma intrebi ceva, iti raspund cu placere.[pup]

#5
OtiliaLia

OtiliaLia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 24 iulie 2003 - 11:51

quote:
Initial creeata de ninaM
Buna!As vrea sa stiu daca o persoana matura,la 30 ani,poate trece la crestinism si se poate boteza.Sotul meu,japonez,nu are nici o religie si vrea sa se boteze in Romania.Stie cineva ceva despre asta?Daca da,ce trebuie sa facem?Va multumesc!Pupici... Nina&Alex
Nu e absolut nici o problema. Al meu sot a fost botezat la 45 de ani, cu 2 zile inainte de cununia religioasa. Trebuie doar sa mergeti sa vorbiti cu un preot, sa-i gasiti nas, sa-l inarmezi pe sotul tau cu rabdare si gata. Cel mai bine e sa fie pregatit "spiritual" ianinte, dar se pare ca acest capitol e in regula. E bine sa ii si traduci din ceea ce spune preotul la botez, ca sa inteleaga mai bine ceea ce se intampla. Lia-S

#6
ninaM

ninaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 459 mesaje

Postat 24 iulie 2003 - 13:30

Draga Alexa,multumesc pt.raspuns.Si noi vrem sa facem cununia religioasa si pt. asta trebuie sa se boteze.Nasii de cununie s-au oferit sa-l si boteze.Cum se procedeaza?Nasii trebuie sa-i cumpere de imbracat sau ce?Luminarea cred ca e obligatorie,nu?Si stii ceva despre vre-o fasa?Am auzit ca este nevoie de asa ceva.Scuze ca te bombardez cu atitea intrebari,dar pur si simplu nu stiu nimic despre asta.Poti sa-mi spui cum a fost?Multumesc!Te-am pupat. Nina&Alex

#7
alexa

alexa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 25 iulie 2003 - 11:26

Cu multa placere iti voi raspunde la toate intrebarile. In primul rind am vorbit cu preotul care i-a dat o carte de catechism ortodox si i-a zis sa invete Crezul. Cind nasii boteaza un bb, ei spun crezul si atunci vor fi iertati de toate pacatele facute pina atunci.Cind se boteaza un adult el va citi crezul si ii vor fi iertate toate pacatele lui si ale stramosilor lui. Trebuie sa va ginditi la un nume de sfint pe care il va lua la botez. Sotul meu a luat numele nasului, Ioan. Nasii cumpara pt. botez o luminare, pt. cununie 2 luminari si tot nasii platesc preotul. La noi botezul a fost in casa si am avut un lighean nou in care preotul a sfintit apa pt. botez. Am cumparat un prosop si un sapun pe care le-a luat preotul. La adult nu este cazul de fasa, daca vrea nasa poate sa-i cumpere un tricou ceva simbolic dar nu neaparat. Daca mai ai intrebari, astept. Voi unde veti face botezul si nunta? [pup][pup][pup]
quote:
Originally posted by ninaM
Draga Alexa,multumesc pt.raspuns.Si noi vrem sa facem cununia religioasa si pt. asta trebuie sa se boteze.Nasii de cununie s-au oferit sa-l si boteze.Cum se procedeaza?Nasii trebuie sa-i cumpere de imbracat sau ce?Luminarea cred ca e obligatorie,nu?Si stii ceva despre vre-o fasa?Am auzit ca este nevoie de asa ceva.Scuze ca te bombardez cu atitea intrebari,dar pur si simplu nu stiu nimic despre asta.Poti sa-mi spui cum a fost?Multumesc!Te-am pupat. Nina&Alex


#8
ninaM

ninaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 459 mesaje

Postat 25 iulie 2003 - 11:57

Alexa,multumesc mult pt. raspuns.M-am mai luminat nitzel...Noi facem intr-o simbata botezul la bebic impreuna cu taticu`lui,iar duminica nunta,in Militari,la Vulturu,daca stii si esti din Bucuresti(.Initial am vrut nunta simbata,dar n-am gasit nici un local liber...)Si daca tot facem o cheltuiala,cu nunta,sarbatorim si botezul tot atunci.Eu una abia astept...[bum]Te-am pupat. Nina&Alex

#9
alexa

alexa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 25 iulie 2003 - 15:33

Va doresc numai bine, casa de piatra si sa va ajute Dumnezeu! [pahar][pup][roker][bum][harp][cri][cheers][copil]
quote:
Originally posted by ninaM
Alexa,multumesc mult pt. raspuns.M-am mai luminat nitzel...Noi facem intr-o simbata botezul la bebic impreuna cu taticu`lui,iar duminica nunta,in Militari,la Vulturu,daca stii si esti din Bucuresti(.Initial am vrut nunta simbata,dar n-am gasit nici un local liber...)Si daca tot facem o cheltuiala,cu nunta,sarbatorim si botezul tot atunci.Eu una abia astept...[bum]Te-am pupat. Nina&Alex


#10
cipstyle

cipstyle
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 07 august 2003 - 22:37

Sper sa nu vina prea tarziu raspunsul meu, dar abia acum am vazut discutia. Botezul semnifica moartea impreuna cu DOMNUL IISUS si invierea impreuna cu EL. Botezul este o marturisire a credintei in DOMNUL IISUS, si anume ca este Fiul LUI DUMNEZEU, ca a murit pentru pacatele noastre, luandu-le asupra SA ca noi sa putem fi mantuiti. Prin scufundarea in apa (in BIBLIE, toate exemplele de botez presupun o scufundare in apa si nu doar o stropire) ne dezbracam de omul vechi, cu pacatele lui, si ne nastem din nou, din apa si din duh, un om nou si fara pacate. E foarte important ca sotul tau sa inteleaga aceste lucruri, sa creada in DUMNEZEU si in DOMNUL IISUS, altfel botezul nu numai ca nu cred ca are rost, dar poate fi si pacat. Crezul semnifica marturisirea credintei, care trebuie sa fie din toata inima. Un exemplu este cel al famenului etiopian, il gasesti in BIBLIE, la Fapte cap. 8. Famenul etiopian l-a intrebat pe Filip in "ce ma impiedica sa ma botez". Filip i-a spus ca daca crede cu adevarat , atunci se poate boteza. Deci botezul este un act de credinta recunoscind moartea, ingroparea si invierea lui Hristos. Rolul nasilor la botez este de a marturisi credinta in locul bebelusului, care nu o poate marturisi singur. Oricum, acesta e un subiect foarte disputat intre confesiunile crestine. Cum insa in BIBLIE nu apare nici macar un exemplu de nasi, in principal cand este vorba de o persoana adulta nu vad ce rost ar avea. Ma bucur mult pentru sotul tau ca doreste sa devina crestin, credinta din toata inima urmata de botez duc la mantuirea sufletului dupa moarte. DOAMNE-ajuta!


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Astăzi, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -