Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

infectie urinara.......


16 raspunsuri la acest subiect

#1
mirelam

mirelam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 23 iulie 2003 - 17:37

.....cu bacilul E.coli S-a confruntat cineva cu asa ceva? Daca da, cum a-ti tratat-o? Mirela, mamica lui Andrei (5 ani si 3 luni)

#2
dede

dede

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 23 iulie 2003 - 17:56

La un moment dat, si baietelul meu a fost susceptibil de infectie cu E.coli - pana la urma s-a dovedit o alarma falsa, cauzata de fimoza (el avea atunci cateva luni).
Uite cateva link-uri - poate te ajuta:
http://www.desprecop...sp?TOPIC_ID=857
http://www.desprecop...p?TOPIC_ID=7207
http://www.desprecop...p?TOPIC_ID=8825


http://www.bmj.ro/nu...1/sinteze1.html
http://familydoctor....ndouts/242.html

Multa sanatate,

Imagine postata DeDe

#3
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 23 iulie 2003 - 18:04

O cunostinta a avut E.coli si ne depistand la timp bacilul s-a localizat la rinichi si de-atunci tot are probleme. Stiu ca a urmat un tratament injectabil cu antibiotic dar nu mai stiu exact ce. Oricum, nu-i de glumit cu asa ceva.

#4
marioan

marioan

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 23 iulie 2003 - 18:04

Chiar in aceste zile eu incerc sa scap de ea cu cefuroxim 250mg -2zi si urinex 2 pe zi -tratamentul e de 14 zile si mai am doar 2 zile si apoi fac pauza 10 zile si refac analiza si sper sa scap. Ca idee eu sunt insarcinata in 28 de saptamani si s-ar putea ca antibioticul meu sa fie recomandat si tinand cont de acest fapt. Sanatate multa.

#5
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 23 iulie 2003 - 18:14

Si Adélie a avut infectie urinara cu E. Coli cind avea numai 3 luni. Am stat cu ea in spital 3 zile (perfuzii cu antibiotice), i s-a facut o radiografie a rinichilor si o cystografie (un studiu al functionarii vezicii, foarte dureros deoarece i-a bagat prin uretra un lichid in vezica etc...) S-a descoperit ca are un reflux lejer de urina de la vezica inspre rinichi, ceea ce favorizeaza aparitia infectiilor urinare. De atunci este sub tratament preventiv cu Bactrim pentru 18 luni. In fiecare luna ii controlez singura urina acasa cu niste testere si la cel mai mic semn (febra, probleme digestive) iar mi s-a recomandat sa-i controlez urina. Dupa 9 luni de la inceperea tratamentului trebuie sa-i facem iarasi o radio de rinichi si la sfirsitul celor 18 luni inca o cystografie. Daca exista reflux si dupa 18 luni... nu stiu ce se intimpla! Mi se pare ca o interventie chirurgicala! [bang] Multa sanatate! [flo] Otilia&LaAdelita

#6
Miguelle

Miguelle

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 23 iulie 2003 - 20:56

Copilul meu n-a avut, dar eu da. Am luat tot felul de antibiotice care pe moment au dovedit infectia, dar recidivele au fost cu E coli intarit (rezistent la mai multe antibiotice). Tratamentul homeopat insa este mai lent dar mai bun, in sensul ca slabeste bacilul. Eu am luat Colibacilinum destul de multa vreme. Mergi cu incredere la un medic homeopat, iti recomanda el un tratament potrivit copilului tau. Succes in lupta cu Ecoli![haibat]

#7
mirelam

mirelam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 24 iulie 2003 - 11:24

Am uitat sa specific ca nu copilul meu, ci eu m-am procopsit cu aceasta infectie urinara. Astazi merg la medic cu rezultatul sa vad ce medicament imi prescrie. Multumesc de raspunsuri. Mirela, mamica lui Andrei (5 ani si 3 luni)

#8
ciufulici

ciufulici

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 24 iulie 2003 - 13:05

Infectia urinara la copii e putin diferita de cea a adultului si e mai sraca in simptome. De multe ori poate fi inselatoare. Uneori poate genera febra, alteori stare generala alterata sau dureri abdominale acute si lipsa poftei de mancare. Indicat ar fi ca doctorul sa recomande efectuarea unui examen de urina direct si o urocultura. La examenul direct, microscopic urina poate fi recoltata si din olita dar sa nu fie amestecata cu fecale. Pentru urocultura adica examen bacteriologic al urinei, urina trebuie recoltata cu mare grija si anume; igiena riguroasa a regiunii genito-urinare. La copilul mai mare se recolteaza direct din jetul de urina. La copilul mic urina poate fi recoltat cu ajutorul unei pungi sterile care se fixeaza pe organul genital. Daca intr-o ora punguta nu se umple, se va schimba deoarece nu mai este sterila. Mai sunt si alte metode de recoltare a urinei dar acestea sunt la indemana orcui dupa parerea mea. Daca urina este recoltata corect transportarea la laborator se face intr-o ora sau cat mai repede cu putinta. In mod normal daca rezultatul uroculturii este pozitiv asta inseamna prezenta unei bacterii in urina, mai mult de 100 000 de germeni pe ml, in acest caz se va face automat si o antibiograma, infectia urinara exista. Numai dupa aceea se va institui un tratament corect in functie de antibiograma, sa nu fiti linistite ca dupa acest tratament totul a trecut. Repetarea uroculturilor este necesara lunar pe o perioada mai lunga se timp. Obtinerea sterilizarii este data de negativarea a 3-4 uroculturi pe parcursul catorva luni. In speranta ca nu exista probleme cu refluxul urinei in contra curent de la vezica la rinchi, ci doar o contaminare accidentala cu Escherichia coli. In celalalt caz investigatiile sunt mai ample si doar urologul va poate sfatui ce e de facut. Sanatate maxima de la Ciufulici.

#9
cgabriela

cgabriela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 28 iulie 2003 - 06:41

Eu sunt predispusa cu E.coli (30 ani), dar sa sti ca de ani de zile am probleme. acum doi ani ,in timp ce eram si insarcinata am facut o pielonefrita foarte urata cu febra 40, am luat injectii(mandol, cefobit, gentamicina - cefalosporide) dupa care urovaxon, care am inteles ca este ca un vaccin, (sarcina nu a avut probleme, eram in 6 sapt. - nu am stiut si nici medicii, am fost si internata) De atunci beau, nu exagerez 2 l de lichide si este mai bine, mananc f. multa lubenita si nu ma mai avut probleme mari, ar trebui sa merg la un control - dar nu am timp?! Sanatate maxima GABI SI BRIANA

#10
Cary

Cary

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 319 mesaje

Postat 28 iulie 2003 - 17:01

Buna, Baietelul meu Axel are E-coli. El are 4 luni si o saptamana,i-am facut antibiograma si acum sunt la al 3 lea tratament,i-am dat CECLOR,CEXIL si ZINNAT.Cu ultimul sunt in tratament acum dupa care repet analiza de urina. Daca mai astepti pana cand BB face 6 luni,atunci iti recomand UROVAXOM injectabil,caci sigur se va steriliza urina. Mai am si o fetita de 4 ani si jumatate si ea a avut aceeasi problema si rezultatul a fost garantat 100% cu UROVAXOM (este foarte scump,dar merita). Succes si multa sanatate.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -