Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebelusi nascuti in martie 2003


18 raspunsuri la acest subiect

#1
toni

toni

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 76 mesaje

Postat 22 iulie 2003 - 02:07

Dragi mamici , eu am nascut-o pe Ralucuta pe 2 martie 2003 , prin cezariana.Era un pic prematura si acum sunt un pic trista ca nu a luat in greutate cum ar fi trebuit.La san nu mai vrea sa suga , cu toate ca ma chinui din rasputeri sa o mai alaptez macar noaptea in stare de inconstienta .Asistenta imi recomanda sa insist cu alaptatul , cei din familie , prietenii inclina sa o trec pe lapte praf exclusiv.Sincer nu mai stiu nici eu cum sa procedez.Acum ii mai dau si suc de portocale cu Nestle ptr.4 luni si deasemenea o masa de mucilagiu de orez amestecat cu lapte praf , plus un biberon de lapte[bibe].Restul , incerc sa o pacalesc sa mai suga la san. Acum are numai 5650 g si am nascut-o cu 2950 .Daca ati trecut prin probleme asemanatoare as fi bucuroasa sa-mi scrieti.[bb]

#2
mamamariana

mamamariana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 95 mesaje

Postat 22 iulie 2003 - 13:58

In sfarsit!!! Nu gaseam niciunde vreun bebelush nascut in martie si chiar ma gandeam ca numai gaza mea s-a nascut atunci [mamica] Eu zic ca fetita ta nu e micutza pentru greutatea cu care s-a nascut. A mea e mai mare, are aproape 7 kile acum, nu stiu exact... acu' doua saptamani avea 6.5, insa stiu pe cineva, o prietena foarte buna a carei fetita avea 5.8 la 4 luni si se nascuse de 3.2 kg. Eu zic ca a luat binisor. In primele trei luni tre' sa ia mai bine, dar incepand cu luna a patra, nu mai iau decat cate juma de kil pe luna cel mult... Emi e nascuta pe 11 martie, tot prin cezariana si a avut 3.205 la nastere. A trecut si ea la diversificare pentru ca dupa ce am intarcat-o nu prea a mai papat lapte praf si la fel ca si tine, suge lapticul de cele mai multe ori prin somn. Eu zic ca fetita ta papa bine, doar ca e ea mai miniona si normal ca ia mai incet in greutate. Probabil ca si tu esti la fel... nu? Important e sa fie sanatoasa! Mai vorbim... Chiar ma bucur ca mai e cineva cu copilas nascut in martie pe aici. Crestere usoara in continuare, Mamamariana

#3
Cary

Cary

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 319 mesaje

Postat 22 iulie 2003 - 14:38

Buna tuturor! Si noi suntem in martie pe 19,ma cheama Andrei Axel si mami scrie la rubrica "Bebelusi de aprilie",chiar daca acum exista rubrica si pentru luna martie,mami promite sa scrie cate putin si colo si colo,asa ca tot inainte,noi sa fim sanatosi si fericiti. Atat cat bebeii sunt sanatosi nu trerbuie sa ne facem probleme,caci si din cauza calduri nu maninca foarte mult,cat priveste alaptatul la san eu sunt pentru. Eu sunt acum 2 oase si o piele si l-am alaptat pana la 2 luni,acum mananca lapte praf,supita 40-60ml,suc de fructe 4 lingurite si de astazi se baga cereale. Acum avem 4 luni si 7.300 kg,62cm. S-auzim de bine.

#4
lilib72

lilib72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 309 mesaje

Postat 22 iulie 2003 - 14:41

Mamicilor, mergeti si voi si inscrieti-va la "bebelusii din aprilie " pt. ca acolo sunt bebei din martie, aprilie si mai. Mama mihuletu (ea striga "catalogul") sigur o sa va treaca pe lista cand o sa vada mesajele voastre. Numai bine. lilib & bb daria (29 martie 2003)

#5
loremari2000

loremari2000
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 23 iulie 2003 - 01:32

Si gaza mea e nascuta tot in martie.Pe 13.La nastere a avut 4,300 iar acum are 7,500.Toni nu-ti mai face probleme, eu zic ca a luat bine in greutate si se spune ca fetitele iau mai putin in greutate decat baietii.Ai incredere in hrana de la Nestle?Eu inca sunt in dubiu daca sa-i dau sau nu. mariana gutescu

#6
Dy

Dy
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 23 iulie 2003 - 02:24

[hia]Bine v-am gasit Bebei de martie! Si [copil]Cezar s-a nascut in martie la fix jumatatea lunii, tot prin cezariana si a avut 3,350 g, iar acum are 7,250 g. Nu am inceput inca diversificarea pentru ca instinctul meu de mama imi spune ca nu este inca nevoie. Si eu postez ...cand am timp... tot la Bebelusi de aprilie. Printul meu transpira tare rau mai ales seara, cand suge. De ce oare? Si inca ceva, voi a-ti facut vaccinul de 4 luni? Pe noi inca nu ne-a chema[pup][pup]la mamici si la [copil][copil] Dy - mami de Cezar si sotie de Danuthttp://community.webshots.com/scripts/auction.fcgi?action=changeTitle&templateID=80645380&title=lupta%20cu%20morcovul&ID=80647120&type=photo

#7
mamamariana

mamamariana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 95 mesaje

Postat 23 iulie 2003 - 04:37

Noi am facut vaccinul la 4 luni si o zi. Dy, ar trebui sa intreb doctorul... Ai facut cumva pe cel de la 2 luni tot mai tarziu? Daca da, atunci aia e! Tre' sa fi trecut cel putin 2 luni de la celalalt. Transpiratia? Cred ca e normala... Emi nu prea transpira acum, insa a transpirat si ea mai mult cand a fost mai cald aici, in aprilie si mai. Acu' cred ca s-a dat cu tailandezii ca astora nu le e cald la 40 de grade [bang] Insa, tin minte ca domnisoara mea cea mare, transpira groaznic, mai ales dupa gat. Daca e grasutz si munceste mult la supt, e normal pe caldurile astea. Sanatate si numai bine, Mamamariana

#8
Dy

Dy
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 23 iulie 2003 - 23:38

Mersic...Mamamaria, intr-adevar i-am facut vaccinul de 2 luni pe 23 mai. De cald este tare cald la noi. [pup][pup] Dy - mami de Cezar si sotie de Danuthttp://community.webshots.com/scripts/auction.fcgi?action=changeTitle&templateID=80645380&title=lupta%20cu%20morcovul&ID=80647120&type=photo

#9
mamamariana

mamamariana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 95 mesaje

Postat 24 iulie 2003 - 04:49

Hei, Diana! Am vrut sa il vad si eu pe Cezarica, dar la paginuta de la DC nu ai pozica si pagina personala nu merge - mi-a dat eroare... Poate e computerul meu de vina sau internetul???? Poti sa pui o pizica si la noi la DC? Haideti sa va spun ce mai face Emi. De 2 zile a inceput sa isi duca piciorushele la guritza. Ieri a stat cu ele numai in sus si s-a jucat cu degetzelele si intr-un final, aseara inainte de baitza cand era goala pushca, a reusit sa isi bage unul in gura. Sotul meu a adus fugutza aparatul de pozat si a pozat-o... Sambata trecuta a inceput sa se tarasca pe burta - arata comic tare. Isi baga genunchii sub ea si se impinge cu capul (pe o parte, lipit de pat) inainte. E asa de caraghioasa... Cred ca va merge in 4 - fetita cea mare nu a mers... a luat-o direct pe propriile picioare. Ai vostri ce mai fac? Ce mai papa? Pupici la mamici si bebici, Mamamariana si bb Emi

#10
Dy

Dy
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 25 iulie 2003 - 03:10

Mari, nu stiu de ce nu ai reusit sa intrii pe pagina pe care dupa grele incercari am reusit sa pun 4 poze, sper sa reusesti sa le vezi acolo pentru ca nu prea ma pricep sa le pun pe DC, adica nu ma pricep deloc. Cezar nu a inceput inca sa manance picioruse, in schimb mananca manute, cearceafuri, jucarii, mana mamei si tot felul...Mancarica in adevaratul sens al mancaricii, doar titi. Inca nu i-am introdus nimic. ii mai dau cam 200 ml de Baby Drink. La noi e super cald. Voi ii faceti baita zilnic? Eu, da! Nu ne-a chemat inca la vaccin, Dr. a spus ca saptamana viitoare...mi-e groaza pentru ca mi-e tare mila de el cand o sa-l intepe. Mari, bebica ta a facut febra dupa vaccinul de la 4 luni? Cezar a avut 38 de grade dupa primul si cred ca o sa faca febra si acum la cel de-al doilea. Sper sa reusiti sa vedeti pozele! Dy - mami de Cezar si sotie de Danuthttp://community.webshots.com/scripts/auction.fcgi?action=changeTitle&templateID=80645380&title=lupta%20cu%20morcovul&ID=80647120&type=photo Dy - mami de Cezar si sotie de Danuthttp://community.webshots.com/scripts/auction.fcgi?action=changeTitle&templateID=80645380&title=lupta%20cu%20morcovul&ID=80647120&type=photo


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -