Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cabinet ginecologic


42 raspunsuri la acest subiect

#21
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 09 august 2003 - 05:55

quote:
Initial creeata de dama
Buna,"nimeni" dupa cum v-ati putut da seama sunt o nou venita. O problema destul de serioasa m-a facut ca la 27 de ani sa tot caut site-uri despre copii si mai ales despre conceperea lor. Asa am dat peste acest site si vreau sa-mi incerc si eu "norocul". Problema mea este oarecum stupida, dar pt ca sunt departe de casa (in Franta)am zis ca as putea afla de aici ceea ce ma intereseaza sau mai bine zis ma ingrijoreaza. Uitati care este "stupida" problema. M-am casatorit la varsta de 24 de ani si desi nu mai este modern asa, tot atunci mi-am inceput si viata sexuala. Eu si sotul meu cam neexperimentati, bineinteles ca am fost cam stangaci la inceput, dar am trecut si de asta si acum totul e OK; dar acum ne dorim un copil si de la inceputul acestui an (jumatatea lui Ianuarie) am sistat orice mijloc de contraceptie (tin sa mentionez ca nu am folosit pilule niciodata). Dar problema e ca nu am ramas pana acum insarcinata. Bineinteles o sa spuneti, ei si, mai asteapta...ca o sa vina. Dar de fapt acum vine intrebarea si ingrijorarea mea: eu nu am vazut pana acum nici un ginecolog si fiind in strainatate acest lucru mi s-a parut si mai greu de realizat (asa e cand nu esti printre ai tai); oare ar trebui neaparat sa vad un ginecolog care sa poata sa ma sfatuiasca sau, daca e cazul sa-mi dea un tratament pt fertilizare? Si o alta problema legata de asta ar fi ca eu care imi doresc foarte mult un copil nu fac decat sa ma gandesc luna de luna oare am ramas...? Ce ma sfatuiti? Chiar am inceput sa-mi pun intrebari serioase asupra fertilitatii unuia dintre noi (eu si sotul meu)Cu speranta ca nu ma veti considera naiva si ca veti putea sa ma sfatuiti in vreun fel, va multumesc anticipat si va imbratisez. Pe curand dama
Lia&Andrew

#22
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 09 august 2003 - 05:58

quote:
Initial creeata de maditza
as vrea sa stiu care este efectul urmatoarelor medicamente asupra sarcinii in primele trei luni:quarelin,piafen,algocalmin,ospamox,paracetamol
Lia&Andrew

#23
Stefana

Stefana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 540 mesaje

Postat 11 august 2003 - 19:14

Buna, Teo! Am gasit acest site in disperare de cauza, cautand pe net un raspuns la problema mea. Mi-a placut f. tare cu cata rabdare ai raspuns celorlalte "paciente" si m-am hotarat sa-ti scriu, in speranta unui raspuns. Daca toti medicii ar fi atat de rabdatori, probabil nu si-ar cauta atata lume singura raspunsurile. Problema mea: Am 24 de ani, activa sexual de 7 ani si tot de 7 ani am acelasi prieten. Pana acum, totul bine. Acum o luna si ceva am ramas insarcinata, dar am considerat noi ca nu e momentul sa facem un copil, ca nu avem toate conditiile necesare. Asa ca pe 24 iulie am facut un avort, la maternitate, la o doctorita recomandata de o prietena. Dupa intrerupere am avut niste probleme, in sensul ca nu se elimina ce trebuia sa se elimine si am facut tratament injectabil 5 zile cu Ampicilina si Gentamicina, dupa ce luasem si oral 2 zile ampicilina. La 5 zile a inceput sa se elimine si a tinut o saptamana, cate putin. DAR doctorita nu-mi spusese cate zile nu e voie de contact sexual, asa ca, vazand ca ma simt bine, pe 3 august, la o saptamana si trei zile... am comis-o, dar cu prezervativ. Peste cateva zile, la fix doua saptamani de la intrerupere, am fost la control si la echo a fost totul bine, dar nu s-a uitat si intern si mi-a zis, pe un ton disperat, ca spera ca nu am avut contact, ca nu e voie o luna, ca pot sa raman iar insarcinata. Si cica imi zisese. Si asa "mi-a aruncat pisica in curte". Eu sunt genul putin obsesiv, asa ca am inceput sa o iau razna. Bineinteles, ca eu, cand am vazut-o cat de disperata imi zicea sa nu trebuie, n-am recunoscut ca o facusem lata, desi m-a intrebat de mai multe ori. Acum imi pare rau, dar tot mi-e teama sa o caut. Si acum am tot felul de idei. Cred ca ma dor sanii si sunt mai tari, desi nu sunt sigura. Iata ce as vrea sa stiu: la cat timp de la intrerupere apare ovulatia?, cand dispar toate semnele legate de sarcina anterioara, inclusiv cand nu se mai produce hormonul ala la care sunt sensibile testele de sarcina (asta ca, in cazul in care fac un test de sarcina, sa-mi dea un raspuns corect si actual). Rezumat: am facut dragoste protejat, cu prezervativ, la o saptamana si trei zile de la intreruperea de sarcina. E posibil sa fiu iar insarcinata? Merci, o zi buna!

#24
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 13 august 2003 - 14:17

quote:
Initial creeata de ursulica
buna ziua, am 26 de ani. sunt casatorita de doi ani si pana acum nu am incercat sa facem un copil. problema mea este urmatoarea: ciclul meu este foarte neregulat, lucru care se intampla de la inceput, de pe la 13 ani. mai precis, sangerarea apare o data la o luna jumatate, chiar doua luni. in urma cu doi ani am folosit anticonceptionale (rigevidon)cam un an de zile, cu mici intreruperi. luna trecuta am facut, la sfatul medicului, niste analize hormonale; mi s-a recoltat sange in ziua a 14-a si in ziua 21.rezultatele, cum reies din fisa de analize sunt urmatoarele: - ziua 14: FSH = 31.171 estradiol = 40 - ziua 21:LH = 24.6 progesteron = 1.632 Parerea medicului la aceste analize a fost ca ma indrept spre o menopauza precoce, dar sa repet analizele peste trei luni, dupa un tratament cu Medoxiprogesteron si Cyclo-Progynova.Mi-a spus ca problema nu se poate remedia cu tratament si ca singura solutie ar fi F.I.V., cel mai tarziu pana la anul. As dori totusi sa aflu si parerea dumnevoastra. Sper sa ma puteti ajuta. Va multumsc anticipat si astept cu nerabdare un raspuns. ursulica
Lia&Andrew

#25
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 13 august 2003 - 14:19

quote:
Initial creeata de Stefana
Buna, Teo! Am gasit acest site in disperare de cauza, cautand pe net un raspuns la problema mea. Mi-a placut f. tare cu cata rabdare ai raspuns celorlalte "paciente" si m-am hotarat sa-ti scriu, in speranta unui raspuns. Daca toti medicii ar fi atat de rabdatori, probabil nu si-ar cauta atata lume singura raspunsurile. Problema mea: Am 24 de ani, activa sexual de 7 ani si tot de 7 ani am acelasi prieten. Pana acum, totul bine. Acum o luna si ceva am ramas insarcinata, dar am considerat noi ca nu e momentul sa facem un copil, ca nu avem toate conditiile necesare. Asa ca pe 24 iulie am facut un avort, la maternitate, la o doctorita recomandata de o prietena. Dupa intrerupere am avut niste probleme, in sensul ca nu se elimina ce trebuia sa se elimine si am facut tratament injectabil 5 zile cu Ampicilina si Gentamicina, dupa ce luasem si oral 2 zile ampicilina. La 5 zile a inceput sa se elimine si a tinut o saptamana, cate putin. DAR doctorita nu-mi spusese cate zile nu e voie de contact sexual, asa ca, vazand ca ma simt bine, pe 3 august, la o saptamana si trei zile... am comis-o, dar cu prezervativ. Peste cateva zile, la fix doua saptamani de la intrerupere, am fost la control si la echo a fost totul bine, dar nu s-a uitat si intern si mi-a zis, pe un ton disperat, ca spera ca nu am avut contact, ca nu e voie o luna, ca pot sa raman iar insarcinata. Si cica imi zisese. Si asa "mi-a aruncat pisica in curte". Eu sunt genul putin obsesiv, asa ca am inceput sa o iau razna. Bineinteles, ca eu, cand am vazut-o cat de disperata imi zicea sa nu trebuie, n-am recunoscut ca o facusem lata, desi m-a intrebat de mai multe ori. Acum imi pare rau, dar tot mi-e teama sa o caut. Si acum am tot felul de idei. Cred ca ma dor sanii si sunt mai tari, desi nu sunt sigura. Iata ce as vrea sa stiu: la cat timp de la intrerupere apare ovulatia?, cand dispar toate semnele legate de sarcina anterioara, inclusiv cand nu se mai produce hormonul ala la care sunt sensibile testele de sarcina (asta ca, in cazul in care fac un test de sarcina, sa-mi dea un raspuns corect si actual). Rezumat: am facut dragoste protejat, cu prezervativ, la o saptamana si trei zile de la intreruperea de sarcina. E posibil sa fiu iar insarcinata?
Lia&Andrew

#26
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 13 august 2003 - 14:22

quote:
Initial creeata de denisa73
Ce ma pot face acum,cand am Rh negativ,eu am avut 2 sarcini pierdute(una la 6 saptamani si alta la 10) si o extrauterina si nu am facut niciodata vaccinul contra anticorilor.Urmeu o procedura FIV(sunt in stimulare hormonala),iar maine urmeaza sa ma duc sa imi spuna ziua punctiei.Are rost sa ii spun doctorului lucrul acesta,mai ales ca sunt intr-o tare sraina?si daca da atunci mai poate sa imi faca ceva,ca sa nu apara anticorpi la o eventuala sarcina?
Lia&Andrew

#27
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 13 august 2003 - 14:24

quote:
Initial creeata de denisa73
Fac stimulare hormonala cu Gonal si Menogon,de 13 zile in fiecare zi subcutanat(in burta,nu am facut decat 6 foliculi si aia sunt mici.Mi-a mai dat tratament pentru inca trei zile.Credeti ca se pot maturiza in trei zile?Sunt stresata si ma gandesc cu groaza de ce nu sau facut si ce ii impiedica sa se maturizeze.
Lia&Andrew

#28
Lila

Lila
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 16 august 2003 - 18:42

In lipsa unui raspuns...scriu din nou. Imi place ca iti poti spune ce te doare aici...numai ca uneori se termina doar aici. Poate nu stiu eu pe unde sa intru..dar raspunsuri nu prea vad. As dori sa va spun ceva, daca aveti probleme legate de ciclul, dereglari hormonale, cred ca medicina traditionala nu poate face mai nimic. Daca va intereseaza va pot da mai multe detalii, contactati-ma aici. Lila

#29
micky

micky

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 20 august 2003 - 15:05

Buna! Multumim pentru raspunsuri! 1. Ce parere ai despre graficul temperaturii mele bazale? (Inainte de ovulatie 36,2- 36,3 iar dupa ovulatie 36,7?) 2. Ce investigatii se facm in ordine, in cayul sterilitatii? 3. Majoritatea doctorilor nu fac analiza secretiei inainte de HSG. Ce perere ai? Trebuie sa o cerem noi?

#30
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 25 august 2003 - 05:51

quote:
Initial creeata de LICUTA1
Tratament dupE LAPAROSCOPIE? Am 35 ani si ûŠi doresc foarte mult un bb Sunt cãsãtorita de 3 ani. Soþul meu are analizele foarte bune, deci problema sunt eu. Am û‹ceput cu tratamentele de cca. 3 ani: Sunt cãsãtorita de 3 ani. Soþul meu are analizele foarte bune, deci problema sunt eu. 2000- 6luni anticoncepþionale Diane35, pentru reglarea menstruaþiei care venea la 2-3 luni, 2001- 3luni tratament cu clostibergyt E/zi zilele 5-9, si daca nu a venit menstruaþia dupEmai mult de 50 zile 6fiole de progesteron 2/zi (tratament recomandat de medicul ginecolog fãrEsEfi fãcut vreo analiza û‹ainte , doar consultaþie ), apoi pauza de 6 luni pentru ”odihna ovarelorE(?), 2002-investigatii la un cabinet din Iaºi: -ecografie, analize hormonale, tratament pentru o micoza (si eu si soþul), 3 luni tratament cu clostibergyt 1/zi, (per.3-7), urmat de tratament cu duphaston 10 zile( per.15-25), 2003-feb. ecograf, analize, colposcopie, biopsie col uterin >leziune pe col> cauterizare, diagnostic >ovare polichistice, cu û‹veliº gros, trompe û‹fundate? 2003-mai HSG Efoarte dureros, rezultat >trompa stângEû‹fundata si cu infecþie, trompa dreapta greu permeabila ( doar un firicel) 2003-mai daytest –fãrErezultat, camera de luat vederi nu a pãtruns prin trompa dreapta, 2003-mai LAPAROSCOPIE rezultatul: ovare polichistice, decorticarea ovarelor, uter foarte mic Ecât o nucaEtrompe foarte subþiri . Alta problema ECOLESTEROLUL. Am colesterol cca 300-310, cel mai puþin a fost 280, dupEmai multe investigaþii si analiza concluzia a fost ca este genetic. Problema colesterolului nu o pot rezolva pentru ca ûŠi doresc un bb, ºi tratamentele pentru aºa ceva, potrivit medicului duc la sterilitate in proporþie de 80%. In urma LAPAROSCOPIEI, au rezultat cele trei cicatrici, din care cea din dreapta a avut 4 copci si sa vindecat abia acum dupEaproape 3 luni. 2003-iun. Emonitorizare ovare, > doar 1 folicul amarat ºi foarte mic Recomandare E3 luni anticonceptionale (RIGEVIDON) ”dupEcare mai vedem noiE Nu am luat anticoncepþionalele pentru ca sunt clar contraindicate celor care au probleme cu colesterolul, am o prietena ca a luat si cu toate ca era sãnãtoasa, era ca o leguma toata ziua ( greaþa, stãri de voma, febra). Am urmat 2 luni ( iul.-aug.)un tratament naturist Ebrânca ursului, mãrar, þelinE zmeur, ulei de cãtinE lemn dulce, propolis, vitamine, toate la ora fixa, rezultatul >2 luni menstruaþia la 20 zile. Sunt disperata ,nu ºtiu ce sa mai fac? LICUTA1
Lia&Andrew


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -