Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cine cunoaste practica FENG SHUI??


20 raspunsuri la acest subiect

#1
camelia-daniela

camelia-daniela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 07 iulie 2003 - 13:38

Fetelor, dacä tot facem orice pt copiii nostri si pt linistea noasträ sufleteascä, de ce sä nu facem ceva si pt casa noasträ??? Am pus acest subiect, in speranta, cä mai sint si altele, care prezintä interese pt aceastä practicä f. veche a chinezilor. Pe mine au inceput sä mä intereseze incä din Ro, practicile chinezesti, care au deja o vechime indiscutabilä...am inceput atunci cu presopunctura ( veche de ca. 2000 de ani ), am trecut putin si pe la numerologie, iar de citiva ani, am inceput sä mä interesez de Feng Shui. Culmea este cä acum vreo 5-6 ani am prezis cä aceastä practicä a acupuncturii, care este mai indicatä decit presopunctura, va prinde mare rezonantä...si...in ultimii ani am väzut din ce in ce mai des, cä prezicerea mea a fost intemeiatä.[:)] Feng Shui, tradus cuvint cu cuvint, inseamnä "vint si apä", avind rädäcinile de aproximativ 5 mii de ani. Pe atunci, chinezii credeau cä dacä iti asezi casa pe locul potrivit, vei träi o viatä plinä de multumire, fericire si bunästare... Bineinteles, toti dorim sä avem o viatä fericitä, plinä de succes, de aceea meritä sä cercetäm tot ceea ce ne-ar putea ajuta sä ne atingem aceste scopuri! Eu nu am casä, dar acelasi lucru se poate aplica si intr-un apartament, grädinä, chiar si la locul de muncä... Am inceput sä fac anumite schimbäri prin casä, in acest sens...de exemplu, am schimbat pozitia patului, am pus oglinzi in anumite locuri, am luminat colturile mai intunecoase, am pozitionat anumite piese din metal, sau chiar monezi in locurile indicate...acum sä nu credeti cä la mine aratä ca intr-un altar!!!...scopul este sä-ti asezi mobilele atit de armonios in casä, ca sä circule energia pozitivä nestingheritä... Pasul urmätor este sä dau fiecärei camere atmosfera idealä, scopului pt care este folositä, in functie de culori....dar trebuie sä mai astept, pinä renovez. M-as bucura sä mai gäsesc si alte fete, sa chiar bäieti, care nu sint asa de profani ca mine, ca sä-mi dea sfaturi...m-as bucura pt orice idee!! Sau dacä sint fete, care au intrebäri, poate pot sä le ajut cu cunostintele mele precare... Poate vi s-a intimplat vreaodatä sä intrati intr-o incäpere si sä aveti un sentiment nepläcut...acea incäpere este incärcatä cu energie negativä. Sau chiar la voi acasä, cred cä vi s-a intimplat sä vä enerveze cite ceva, dar nu puteti sä vä explicati de ce...mie mi s-a intimplat...sau sä nu dormiti bine noaptea...ästea sint mici semne, cä energia nu circulä nestingheritä peste tot. Poateam reusit sä trezesc la citeva interesul pt aceastä practicä...eu mi-am luat cartea din Ro, acum citiva ani...si este descris totul destul de clar. Ginditi-vä la simplul fapt, cä tot ce ne inconjoarä, inseamnä energie...chiar si corpul omenesc...iar atunci cind esti sänätos, circulä aceastä energie in mod nestingherit prin corp. Dar sä n-o lungesc prea tare...sint tare curioasä, dacä mai gäsesc adepti, cu care sä pot sä conversez...dacä nu, o sä vorbesc de una singurä...[bang]..sau cu cartea mea!!![:D] Pupici multi,[pup] Cami.

#2
Freia

Freia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 07 iulie 2003 - 18:20

uite un adept ... mama e in sinonim cu tot ce ai zis ... si apartamentul meu idem

#3
cristina_n

cristina_n
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 07 iulie 2003 - 20:01

Buna, Eu nu ma pricep deloc si s-ar putea sa spun prostii. Dar am citit undeva ca Feng Shui se refera nu numai la amenajarea casei(apartamentului) si are legatura si cu pozitia apartamentului (nu as putea sa spun referitoare la ce e pozitia). Adica daca pozitia e proasta nu prea ai ce face decit sa te muti. Este adevarat , sau se poate schimba starea de rau prin aranjarea corespunzatoare a interiorului? Pe mine m-ar interesa citeva idei, mai ales ca inca nu prea am mobila si nici obiecte decorative. Numai bine, Cristina

#4
carola

carola

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.085 mesaje

Postat 07 iulie 2003 - 20:07

Sa ne aranjam casa pentru sarbatori cu ajutorul Fengshui Antreul reprezinta un spatiu de trecere din lumea exterioara, care v-a incarcat cu o suma de influente (mai mult sau mai putin bune) si spatiul interior al casei. Este recomandabil ca antreul sa fie luminat din belsug si destul de liber, pentru ca sa va simtiti bine atunci cand intrati in casa. Acum este momentul sa il impodobiti cu decoratiunile specifice perioadei de sarbatori, dandu-i un aspect mai plin de viata ca de obicei. De asemenea, puteti pune decoratiuni si pe partea exterioara a usii, semnalizand astfel ca sunteti pregatiti pentru primirea in casa dumneavoastra a unei energii de o calitate mai inalta. Ca se ne simtim cat mai bine si mai plini de pace, putem folosi tehnici de eliminare sau transformare a energiilor preluate din mediul exterior. Un mod interesant (si care da rezultate) este cel de a lasa la usa apartamentului (sau, daca doriti, chiar la usa blocului) toate influentele negative pe care le simtiti in dumneavoastra. Pur si simplu va ganditi ca energiile neplacute se scurg in pamant si nu va mai deranjeaza, iar dumneavoastra intrati in casa curati si senini. De aceea este important si ca holul de la intrare sa fie luminos si placut. Daca va intampina si in casa dezordine si intuneric, nu va puteti pastra starea de bine pe care tocmai ati creat-o. Mentinerea bucatariei in perfecta ordine Pentru multe familii, bucataria este acum plina de activitate. Aici este bine sa avem echipamentele de uz casnic si mobilele amplasate astfel incat persoana care lucreaza sa poata vedea bine usa. Posibilitatea de a vedea persoanele care intra in incapere va creeaza o stare de siguranta prin faptul ca nu puteti fi luat prin surprindere (scapand sarea in aluatul pentru prajituri, de exemplu!). Daca nu aveti cum sa realizati acest lucru, instalati o oglinda astfel incat usa sa poata fi vazuta bine. Cat despre curatenie, stiu ca nu mai trebuie sa insist. Daca ati facut purificarea recomandata in articolul precedent, banuiesc ca ati inclus si bucataria in circuitul curateniei pregatitoare. Aerisiti bine dupa fiecare data cand gatiti si mentineti curatenia si ordinea pe tot parcursul perioadei. Daca veti astepta sa curatati totul intr-una din zilele cand veti avea mai putin de lucru, veti acumula stres doar gandindu-va la acea zi (daca nu mai multe) pe care trebuie sa o petreceti curatand vesela si alte ustensile folosite la gatit. Faceti cate putin in fiecare zi si veti vedea ca va este mult mai usor! Aranjarea sufrageriei pentru primirea oaspetilor A sosit momentul sa ne gandim si la invitatii pe care ii vom primi in casa noastra in aceasta perioada de sarbatori. Ideile Fenghsui ne pot ajuta sa ne amenajam locuinta astfel incat sa le produca oaspetilor o impresie cat mai placuta, atat din punct de vedere estetic, cat si din cel al energiei. Cum sufrageria este, cel mai probabil, locul in care se vor desfasura activitatile cu prietenii si invitatii, sa vedem cum este cel mai bine sa amplasam mobilele astfel incat efectul sa fie cel dorit. Ar fi foarte bine ca mobilierul din aceasta incapere sa fie astfel orientat incat majoritatea scaunelor sau fotoliilor sa permita observarea directa a usii de catre ocupanti. Din punct de vedere estetic si functional, este recomandabil ca piesele de mobilier de tipul canapelelor si scaunelor/fotoliilor sa fie aranjate astfel incat sa permita sustinerea unor conversatii de grup. Bineinteles ca plasarea mobilierului se va face tinand seama de modul in care qi-ul sau persoanele se deplaseaza in acel spatiu. Mobilele nu trebuie asezate astfel incat usile sa nu se deschida bine. Iar in cazul in care mobilierul este inghesuit, se poate crea un sentiment de restrictie, iar qi-ul nu poate circula bine. Ca o buna gazda ce sunteti, lasati oaspetii sa aleaga locul cel mai propice. De obicei, acesta este locul din care se poate observa cel mai bine usa. Atunci cand va asezati la masa, puteti ruga oaspetii sa stea in capul mesei, in pozitia care sa le permita observarea usii. Din motive practice, dumneavoastra va puteti pastra locul cel mai aproape de usa pentru a va fi usor sa aduceti felurile de mancare si sa le aduceti invitatilor cele dorite. Impodobirea sufrageriei (precum si a celorlalte camere) o va face fiecare in functie de gust. Va sugerez sa folositi mult auriu, precum si rosu, pentru a crea o senzatie de bunastare si chiar lux in casa dumneavoastra. Este momentul in care energiile din spatiu sunt puternice, iar noi putem reflecta acest lucru in casele noastre prin decorarea acestora in spiritul abundentei. Calitati pe care le puteti imprima spatiului de primire a oaspetilor Caldura - acel "ceva" care ne face sa ne dorim sa stam in incaperea respectiva (se poate obtine de catre fiecare in mod diferit, in functie de gusturi si posibilitatile de amenajare a spatiului respectiv); Claritatea - organizarea spatiului astfel incat toti sa se poata bucura de el; Plenitudinea - satisfacerea dorintelor oaspetilor (destule scaune pentru fiecare invitat, moduri placute de a se distra, pe gusturile tuturor, etc.); Energia - modurile in care aduceti vitalitate in spatiul respectiv, prin aranjarea mobilierului pentru ca oamenii (si qi-ul) sa se poata deplasa in mod eficient.

#5
carola

carola

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.085 mesaje

Postat 07 iulie 2003 - 20:08

Ce energii ne influenteaza casa De aceasta data vom experimenta din nou modul in care simtim energia. Pana acum, daca ati urmat cele cateva indicatii din articolele anterioare, ati invatat sa va familiarizati cu energia. Pentru a vedea care energii ne influenteaza casa, sa ne gandim pe unde intra energia in cantitati mari. In multe cazuri, in functie de cat de des este folosita usa, energia principala a casei vine prin aceasta "poarta a energiei". Ca sa vezi ce calitati are aceasta, imagineaza-ti ce fel de priveliste te intampina cand te apropii de casa sau apartamentul in care locuiesti. Este mult mai eficient daca faci acest lucru atunci cand esti in fata usii. Intrarea Imagineaza-ti ca lumina de pe scara blocului unde locuiesti nu functioneaza. Este usa apartamentului luminata sau trebuie sa cauti pe intuneric gaura cheii? Daca stai la curte, cum te simti cand intri pe poarta si te apropii de usa de intrare? Curtea este bine ingrijita sau ar fi cazul sa faci curatenie generala printre frunzele si buruienile care au napadit gradina? Imagineaza-ti ca energia este ca omul: ii place curatenia, ordinea si frumusetea. Daca da peste un loc plin de gunoaie sau de dezordine, "face stanga-imprejur" si se duce la vecini, care au avut grija sa ii faca o primire mai buna. Daca este cazul, instaleaza un mic bec la intrarea in locuinta pentru a lumina drumul pentru energia care vine spre casa ta. Astfel, aceasta va fi atrasa spre casa ta, in loc sa se duca la vecinul din exemplul de mai sus. Dupa ce te-ai familiarizat cu locul din fata intrarii (si l-ai si amenajat cat mai bine, daca este posibil), treci la analizarea spatiului de dupa usa. In interiorul casei Ce te intampina in holul de la intrare? Un intuneric total (cum am avut surpriza sa "vad" in cateva case pe care le-am vizitat), completat poate si de dezordine, sau o atmosfera luminoasa si ordonata? Spatiul este stramt, usile stau inchise, sau energia poate intra nestingherita in casa, aducand prospetime si bucurie celor care locuiesc acolo? Iti reamintesc faptul ca ca energia este vie. Ea are nevoie de spatiu unde sa se manifeste. Daca de cum intra in casa este sufocata intr-un hol stramt si intunecos, nu va ezita sa fuga din acea locuinta cu prima ocazie cand usa de la intrare se va deschide. Remedii Fengshui Te rog sa nu te descurajezi daca situatia din casa ta se potriveste cu exemplele anterioare mai putin fericite. Esti pe drumul cel bun! Ti-ai dat seama unde este problema. Urmatorul (mic) pas inainte este sa faci o primire cat mai buna acestui oaspete de seama care este energia. Aranjeaza cu grija exteriorul si interiorul din preajma usii de la intrare. Adu lumina si creeaza cat mai mult spatiu, dupa posibilitati. Fa curatenie (daca este cazul) si muta lucrurile de prisos in debara sau in dulap. Plaseaza o oglinda mare care sa iti dea impresia ca spatiul s-a dublat. Poate ai un tablou care iti place si pe care poti sa-l aduci mai aproape de usa. Fii creativa! Aminteste-ti ca in trecut ti-am mai spus ca energia pozitiva (sheng qi) este creata de lucrurile placute ochiului. Fa tot ce poti ca intrarea sa fie primitoare si linistitoare. In final Bineinteles ca energia principala a casei se amesteca cu energiile care intra prin ferestre si alte usi ale casei/apartamentului, creand un amalgam care influenteaza persoanele care traiesc in cladirea respectiva. Exista o multitudine de remedii din cadrul scolilor de Fengshui traditional care pot fi folosite pentru a corecta un flux de energii negative, astfel incat sa nu fim influentate in rau. Aceste remedii sunt cunoscute de cei care au studiat Fengshui traditional, care le aplica in functie de particularitatile fiecarei case. Asa cum oamenii sunt diferiti si reactioneaza diferit la anumite medicamente sau tratamente, tot asa si casele noastre necesita remedii care se aplica de la caz la caz.

#6
carola

carola

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.085 mesaje

Postat 07 iulie 2003 - 20:10

Elimina energiile stagnarii din casa si viata ta Lucrurile care creeaza acest tip de energii se pot clasifica in urmatoarele categorii: - lucruri pe care nu le folositi si care nu va plac - lucruri aflate in dezordine - multe lucruri ingramadite intr-un spatiu stramt - lucruri sau proiecte neterminate In aceste categorii puteti incadra tot ceea ce doriti, in functie de ceea ce ati "reusit" sa strangeti in decursul vietii. Majoritatea oamenilor nu isi dau seama ce efect are asupra lor dezordinea si abundenta de lucruri inutile. Numai cand incep sa elimine aceste lucruri din viata lor isi dau seama cat de liberi si linistit se simt. E bine sa intelegeti ca aceste energii nu va sunt deloc folositoare, iar efectele lor pot fi dezastruoase, dupa cum vom observa citind cele ce urmeaza. Voi incerca sa enumar cateva dintre problemele pe care le aduc in vietile noastre energiile negative, iar voi, dupa ce va veti analiza, veti intelege ca intr-adevar va este mai bine fara ele: letargice - majoritatea celor care aduna lucruri recunosc ca nu au energia care sa le permita sa inceapa eliminarea lor, iar energia negativa creata de acestea le cauzeaza oboseala si letargie la randul ei; inconjurate de dezordine nu puteti stabili cu claritate ceea ce doriti de la viata sau modul in care este bine sa actionati spatiul disponibil este plin de lucruri inutile aflate in dezordine, nu mai exista loc pentru persoane si evenimente noi in viata voastra; "adunatorii de lucruri inutile" nu prea fac exercitii fizice, sunt constipati/e, au tenul pamantiu si nu au vitalitate; de grasime si a lucrurilor inutile este aceeasi - o forma de protejare a propriei persoane; - daca lasati lucrurile inutile sa se adune in mormane in casa voastra, puteti atrage si persoane care va trateaza rau pentru ca, in subconstient, chiar credeti ca meritati acest lucru; in cauza ca va face energia sa stagneze; cauzand neintelegeri si certuri; sa nu mai invitati pe nimeni la voi acasa, creand chiar si adevarate atacuri de panica daca cineva apare neanuntat la usa voastra; ceea ce avem ne retine atentia, deci cu cat aveti mai multe lucruri, cu atat mai multa energie va fi prinsa n probleme minore. Desigur ca existe mai multe probleme cauzate de aceste lucruri sau actiuni inutile care va umplu viata. E usor sa gasit astfel de efecte indezirabile si, stiind acum cauza lor, sa le eliminati incetul cu incetul. Momentele bune pentru eliminarea lucrurilor inutile sunt curateniile de primavara sau cele generale, indiferent de anotimp. Atunci suntem parca intr-o dispozitie mai necrutatoare fata de murdarie si dezordine in general, deci putem folosi acest avantaj pentru a scapa si de aceste lucruri care ne stau in cale.

#7
maudi

maudi
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 08 iulie 2003 - 01:22

Cami, si eu, si eu. tot pe net am fost provocata sa descopar Feng Shui si iata unde am invatat eu primele notiuni intr-un curs online gratuit pe care il recomand de cite ori am ocazia, atit de bun mi s-a parut: http://www.geomancy....ies/fs-tour.htm

#8
camelia-daniela

camelia-daniela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 08 iulie 2003 - 03:14

Wooooow....Carola!!! Abia acum am reusit sä ajung la PC si am rämas cu gura cäscatä!!! Am citit cu interes ce ai scris tu...si este cam la fel cu ce stiam si eu...bine, e o carte intreagä!!! Eu as mai avea citeva completäri la ce ai spus tu...pt fetele care au interes si nu au cartea la dispozitie...dar eu trebuie sä scriu si acum este deja tirziu. Revin miine, la trezie...cä acum sint cam doboritä!!!...de obosealä, bineinteles!!![:D] Tu le-ai avut undeva deja scrise...smechero!!! O sä revin si cu corespondenta culorilor potrivite fiecärei persoane, in functie de semnul zodiacal...sau cu culorile camerelor in functie de rolul lor. Maudi, am incercat de 2 ori sä mä uit pe pagina recomandatä de tine, dar mi-a zis cä nu gäseste serverul...o sä mai incerc mai tirziu...dar dacä e in englezä, inteleg cam 80%!!![bang] Pupici la toate,[pup] Cami.

#9
carola

carola

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.085 mesaje

Postat 08 iulie 2003 - 06:12

Centrul casei Prin centrare putem intelege o multime de lucruri. Centrarea poate fi modul in care ajungem in spatiul nostru interior unde ne regasim echilibrul. Cand suntem in stransa legatura cu centrul nostru, tot ceea ce atingem va deveni centrat. In locuinta, spatiul central (in mod simbolic, nu spatial) poate fi reprezentat de un loc care transcende viteza cu care ne ducem viata si frustrarile de care aceasta poate fi atinsa. Spatiul central poate aparea in diferite forme: un altar intr-o firida din perete, o camera special amenajata sau, pur si simplu, un colt dintr-o incapere. Meditatie la sfarsit de an Acum poate aveti nevoie de liniste pentru a va analiza actiunile din anul care se incheie. Acest spatiu central va poate oferi acea pace a mintii de care aveti nevoie pentru introspectie. De obicei, sfarsitul anului este si perioada in care ne trasam obiectivele pentru anul urmator. O atmosfera calma si plina de obiecte care ne transpun in stari meditative este necesara pentru a avea claritate in gandire si a alege ceea ce ne va face bine si ne va ajuta sa inaintam pe drumul pe care ni l-am ales. Fiecare are o serie de lucruri (carti, icoane, fotografii, etc.) pe care le considera speciale (sacre). Acestea pot fi aranjate in acest spatiu central, intr-un mod in care sa ne conduca la efectele pe care le dorim. Acest spatiu ne poate ajuta foarte mult atunci cand avem nevoie de acel echilibru care poate ne lipseste din viata de zi cu zi. Atunci cand creati acest spatiu si il decorati, incercati sa aveti in vedere si alte aspecte pe care le-am conturat in alte articole de Fengshui: modul de curgere a energiei, echilibru dintre cele cinci elemente, iluminarea spatiului. Acest loc central il puteti folosi si pentru studiu sau meditatie pe tot parcursul anului si nu doar in ocazii speciale.

#10
carola

carola

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.085 mesaje

Postat 08 iulie 2003 - 06:17

ai ghicit. le aveam scrise deja.[:D]


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -