Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamaia sau Eforie


24 raspunsuri la acest subiect

#1
ruxi

ruxi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 07 iulie 2003 - 13:08

Buna fetelor dragutelor, Noi vrem sa mergem la mare la sf. lui august, cu Clara( va avea atunci 1 an ). De obicei mergeam la Vama Veche cu cortul dar acum pentru ca ea este prea mica am zis sa mergem cu bilet la un hotel de prin Mamaia. Dar a venit cineva si ne-a spus ca e mult prea aglomerat, mult prea galagios, mult prea scump, in fine ca sa nu ne ducem la Mamaia ci la Eforie. Dar la eforie cum e plaja, am fost cand eram mica si nu-mi mai aduc aminte. E nisipul fin? Intrarea in apa se face treptat sau se adanceste aproape de mal? Eu imi aduc aminte ca era o statiune in care parca nu se intampla nimic niciodata. Pe mine ma atrage Mamaia cu nisipul fin, cu apa care este foarte mica la mal, o portiune destul de intinsa, parcul de distractii, Aqualand, etc. Sotul zice sa mergem la Eforie. M-am uitat pe o oferta si preturile la hotel sunt comparabile in cele doua statiuni. Voi care stiti ambele statiuni si ati fost la mare ce parere aveti? Pupicei, Ruxi si [bb]Clara

#2
laura111

laura111

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 07 iulie 2003 - 13:45

La care Eforie te referi ? La Nord sau la Sud ? Nord-ul e mai palpitant, Sudul e mort si ne-ingropat. Eu stau in C-ta, n-am stat la hotel in nici una din cele 2 statiuni dar iti pot spune asa (pt. ca bat des statiunile) : - in Eforie Nord apa se adanceste brusc dar vine lume mai spalata, preturile sunt comparabile cu Mamaia , poate putin mai mici, nisipul e f. fin la dune (lunga fostul sanatoriu, care e acum parasit) - in Eforie Sud apa e mica mai mult spre larg dar vin multi manelari, apa e PLINA DE ALGE DINTR-ALEA DESE si nesuferite, preturile sunt la jumatate fata de Mamaia (daca nu chiar si mai mici). Atmosfera e ca la tara iar nisipul e naspa (scoicos). - in Mamaia e super - aglomerat, la Aqualand (nici sa nu te gandesti sa intrati fara 1 mil. in buzunar), 1 suc la juma' de litru e 50.000 lei, copiii mici (sub 6 ani parca)nu au voie dacat intr-o anumita zona, sunt puse paturi pana ion gardul dinspre autostrada asa ca daca vii vrei sa intri dupa ora 11-12 inhalezi gaz de teava de esapament. nisipul e intr-adevar fin , mai ales la Cazino si la Savoy. In satul de vacanta e o tiganie totala, muzica iti sparge timpanele, e exclusa orice conversatie cu cel de langa tine. Nu stiu ce sa-ti mai zic... mai intreaba-ma tu daca sunt in tema iti raspund cu placere. Concediu placut ! Laura - mama lui Vlad

#3
ruxi

ruxi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 07 iulie 2003 - 14:49

M-ai cam dezumflat[:(]! Dar totusi in Mamaia nu exista si locuri mai linistite? nu foarte, dar cat de cat?

#4
Marianar

Marianar
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 07 iulie 2003 - 14:56

Noi o sa mergem cu Vladut (1 an pe 12 iulie) la Mamaia. Plecam pe 28 iulie si o sa stam la o cunostinta, deci despre hoteluri nu o sa te pot informa dar despre alte chestii da. Fa-mi o listuta cu ce te-ar interesa sa stiu la ce sa ma uit [:D]. O sa mergem si prin celelalte statiuni, nu stiu exact unde, depinde cum se comporta Vladut. Mariana & Vladutz

#5
Flower

Flower
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 07 iulie 2003 - 15:29

quote:
Originally posted by Marianar
Noi o sa mergem cu Vladut (1 an pe 12 iulie) la Mamaia. Plecam pe 28 iulie si o sa stam la o cunostinta, deci despre hoteluri nu o sa te pot informa dar despre alte chestii da. Fa-mi o listuta cu ce te-ar interesa sa stiu la ce sa ma uit [:D]. O sa mergem si prin celelalte statiuni, nu stiu exact unde, depinde cum se comporta Vladut. Mariana & Vladutz
Si noi o sa mergem cu Vladutz ( si Andrei , numai ca voi ne-ati luat-o inainte cu 5 zile si ca data a nasterii , si in concediu !! ) , dar in Eforie Nord. Noua ne place acolo , plaja e destul de lata , iar mai liniste e in zona Vraja Marii. Nisipul e fin in zona , sunt chioscuri cu racoritoare , gogosi , iar cum vii incoace spre faleza , ai tot felul de terase cu mancare super.Statiunea e mai ieftina ca Mamaia , adica preturile sunt cam ca acasa. Concediu placut ! Si soare...cu masura ! [flo] PS : La intoarcere ( la mijlocul lui august ) , daca nu e prea tarziu , pot sa-ti spun cam care e treaba pe-acolo !

#6
laura111

laura111

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 07 iulie 2003 - 15:37

Portiunea mai linistita din Mamaia se intinde de la Hotel IAKI inspre Savoy (hotelurile Riviera, Central, Palas, Vega, Comandor, Lido, Ambasador, Majestic, etc.). Dar in zona asta majoritatea (nu toate) hotelurilor au 3 stele, deci sunt cam scumpe. Nisipul e fin , plaja lata, apa mica pana departe in larg, plaja e curatata in fiecare seara. Majoritatea plajelor sunt cu patuturi de inchiriat (cel mai ieftin 30.000 lei /zi patutul). Te pup ! Laura - mama lui Vlad

#7
Marianar

Marianar
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 07 iulie 2003 - 16:28

Si pe Vladut al meu il mai cheama si Andrei..[:D][:D][:D] Mariana & Vladutz

#8
ruxi

ruxi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 07 iulie 2003 - 16:47

quote:
Originally posted by laura111
Portiunea mai linistita din Mamaia se intinde de la Hotel IAKI inspre Savoy (hotelurile Riviera, Central, Palas, Vega, Comandor, Lido, Ambasador, Majestic, etc.). Dar in zona asta majoritatea (nu toate) hotelurilor au 3 stele, deci sunt cam scumpe. Nisipul e fin , plaja lata, apa mica pana departe in larg, plaja e curatata in fiecare seara. Majoritatea plajelor sunt cu patuturi de inchiriat (cel mai ieftin 30.000 lei /zi patutul). Te pup ! Draga Laura stii cumva daca Vega si Alcor sunt de 2 sau trei stele? Sau care mai exact sunt 2 stele? Cum adica patuturi de inchiriat pe plaja? Sau voiai sa spui ca majoritatea hotelurilor? Multumesc mult pentru raspunsuri, Pupici, Ruxi Laura - mama lui Vlad


#9
ruxi

ruxi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 07 iulie 2003 - 16:50

Marianar si Flower, multumesc de intentie, dar trebuie sa ma hotarasc repede, probabil saptamana asta, ca sa mai prind bilet. Cum eu inclin totusi catre Mamaia, cred ca acolo vom merge totusi. Noi vom merge dupa 19 august. Pupici

#10
laura111

laura111

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 07 iulie 2003 - 18:16

Ma refeream la paturi dintr-alea pe care te lungesti si faci plaja(ca sa nu-ti pui prosopul pe nisip), nu la patut pt. bb. Faza e ca plajele din fata hotelurilor sunt in marea lor majoritate date in locatie de gestiune (nu stiu daca dpv. juridic am folosit termenul corect)unor diversi intreprinzatori care inchiriaza paturi(sezlonguri) si umbrele pt. plaja. Mie mi s-a intamplat in vara asta de vreo 2 ori sa-mi pun prosopul pe nisip si imediat sa apara un beach - boy care sa-mi spuna :"Nu puteti face plaja aici decat daca inchiriati sezlong de la noi". M-am enervat, am injurat si m-am mutat 100 de metri mai incolo, ce sa fac ? Doar traiesc in tara lui Dinu Paturica, nu ? Noii imbogatiti(noii ciocoi) trebuie sa-si scoata banu' repede, ca de... in 3 luni trece sezonu'. Vega e de 3 stele dar Alcor nu stiu. Azi ies cu sotu' la terasa in Mamaia si ma uit si-ti scriu maine pe forum. O sa ma mai uit, asa cat ne plimbam, care hoteluri sunt de 2 stele. Laura - mama lui Vlad


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -