Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

religii cu sau fara dumnezeu


53 raspunsuri la acest subiect

#11
marcellinna

marcellinna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 16 mai 2006 - 15:03

Am trecut prin mai multe faze.Prima in care mi s-a spus ca sunt ortodoxa si ca trebuie sa cred asta...n-a mers.
A doua in care am cunoscut ce este si catolicismul ...si n-a tinut nici asta.

Ce m-a determinat sa caut in alta parte?
Ceea ce vedeam in jurul meu,ceea ce am trait pe pielea mea.
Religiile pe care le-am cunoscut cat de cat, contineau idei pe care nu le condivideam ,o anumita doza de ipocrizie,apoi treaba aia cu "doar a noastra e cea adevarata doar noi detinem adevarul absolut" mi-a dat batai de cap , sau poate nu sunt eu facuta sa fiu adepta unui cult sau unei religii.

Asa ca acum sunt in faza numarul trei in care cred in Dumnezeu,dar nu cred intr-o religie anume.Am un dialog special cu Dumnezeu si mi-e foarte bine asa.


#12
anca tanasica

anca tanasica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 139 mesaje

Postat 16 mai 2006 - 17:02

io cred in Dumnezeu si punct!!!...exista un singur Dumnezeu pentru toti!

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.web...alexandra_ioana

MotoRRock in Ploiesti, editia a III-a
http://www.silverpistons.ro/mr3.html

#13
spic de grau

spic de grau

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 708 mesaje

Postat 16 mai 2006 - 17:38

Eu il iubesc pe Dumnezeu.



Acum despre religii:





Crestinismul: ce nu inteleg, e: de ce trebuie sa existe mai multe religii crestine. In definitiv, daca esti crestin inseamna ca respecti Cuvantul lui Dumnezeu, si recunosti ca Isus s-a jertfit ptr tine.

Cam asta e esenta crestinismului (parerea mea). Daca doar crezi ca exista Dumnezeu, nu e suficient, ptr ca si demonii stiu asta, si le e frica de EL. Insa nu-L asculta.



Pacat de toata propaganda care se face: nu te duce la catolici, nu te duce la pocaiti, nu te duce la ortodoxi... cnd in definitiv toti avem acelasi tel final. Asta nu face decat sa deruteze mai mult bietii oameni.

(in conceptia mea, toate "religiile" crestine seamana cu ramurile armatei care slujesc Statul; toti soldatii au acelasi scop, insa uniformele si armele sunt diferite.)



In ceea ce priveste celelalte religii - in afara de islamism care accepta ideea de Dumnezeu (acelasi in opinia mea cu Dumnezeul crestin), celelalte religii au o cu totul alta directie.

Deci ma gandesc eu, ca la Judecata de Apoi, daca mai ai o sansa sa ajungi in Rai ca islamic, ca si budist nu prea vad. (Parere personala trebuie acceptata ca atare).



Ceea ce cred eu, si repet nu impun si altuia sa aiba convingerile mele (la asta trebuie sa ajunga singur, luminat fiind de Dumnezeu), e ca, in Rai poti sa ajungi daca recunosti ca Isus s-a jertfit ptr tine.

Asta e convingerea mea, ma bucur ca m-am nascut intr-o familie crestina si ca mi s-a dezvaluit de mica Cuvantul lui Dumnezeu. Spun cui are urechi sa auda, accept ca altii au alte convingeri, si nu pot decat sa ma rog ptr ei.



Acum akkela - daca ar fi sa iti raspund eu ce cred despre schimbarea religiei as spune: daca trece la Crestinism, sau schimba o ramura a crestinismului ptr o alta ramura - e ok. Daca schimba crestinismul pe altceva..atunci nu mai e ok. Parerea mea!



In ceea ce priveste restul persoanelor care au spus ca ele respecta legile "bunului simt" - ma gandesc eu ca la Dumnezeu nu e suficient. Exista o pilda a Bogatului in Biblie care vorbeste tocmai despre asta. Dar asta e vina propagandei care se face in Biserica, ca de cele mai multe ori ti se scarbeste de ce auzi, sau vezi cnd dai pe acolo.



Off topic:

Imi place mult o istorioara despre cum reusea cel mai "tare" diavol sa amageasca oamenii. Le soptea mereu la ureche sa amane momentul "intalnirii" cu Dumnezeu, ca exista tot timpul "maine". Iar oamenii il asculta. Ignorand ca poate "maine" nu mai e.

Din pacate si eu plec urechea la aceste soapte..







[cit]Lumy- mamica lui [bibe]David Andréi[bonjovi] (11 Martie 2004)








Yesterday was the past, tomorrow will be the future,but today is a gift, that’s why we call it PRESENT


#14
sununki

sununki

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 16 mai 2006 - 18:43

ma intreb care este strategia bisericii ortodoxe, de exemplu, pentru a-si pastra adeptii sau pentru a castiga unii noi. oare se poate pune problema disparitiei unei religii nu pentru ca dogmele si credintele sale nu sunt bune, ci pentru ca pur si simplu nu au un plan de "fidelizare" ? (stiu, termenul este putin fortat)

#15
Elise

Elise

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.721 mesaje

Postat 16 mai 2006 - 18:55

quote:
Initial creeata de sununki
in contextul mondializarii accentuate din ultima vreme, tot mai multe alternative religioase se afirma. budhism, hinduism, iudaism, islamism, martorii lui iehova, adventistii, scientologie, mormonii. ce poate determina o persoana sa aleaga o alta religie diferita de cea sub care s-a nascut? care ii sunt motivatiile? si mai ales, ce le aduce in plus o alta religie?
Ce poate determina o persoana sa aleaga alta religie?Multe lucruri... inclusiv unele cat se poate de "lumesti", cum ar fi bani si avantajul apartenentzei la un anumit grup, ca in cazul sectelor...Dar in principiu cred ca religia trebuie sa concida cu modul de a gindi al respectivului.Eu, de exemplu, as avea o problema majora cu o religie care presupune o oarece autoritate cereasca justitziara, cu sabia deasupra capului, pandind sa incalc vreo regula ca sa dea cu mine de totzi peretzii.Adik asa ceva nu m-ar cointeresa sub nici o forma. Nici cu toate amenintzarile iadului. De exemplu, n-as accepta ideea ca trebe sa fii spasit, umil, amarat, chinuit, supus si cu cenusha in cap ca altfel te pashte cazanu'. Dak nu asa simt eu ca vreau sa fiu, ce sa zic? Te paste, asta e... Bad luck! [:(]Elise

#16
sununki

sununki

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 16 mai 2006 - 18:55

sau ce pot spune adeptii unei secte summum, carora fondatorul acesteia le promite ca daca vor semna un contract cu el, vor deveni nemuritori. contra cost (o bagatela de cateva mii de dolari), ei sunt mumificati pentru ca dupa moarte, sufletul sa aiba unde sa se intoarca si deci sa isi reia viata. interesant, nu? ceva doritori?

#17
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 16 mai 2006 - 20:42

Pana in clasa 1 am locuit la bunici, iar bunicii mei au fost adventisti. Ma duceau la biserica adventista, ma rugam, stiam citate intregi din biblie pe derost si bineinteles ca nu eram botezata. Am avut o multzime de greutati in copilarie din cauza asta, una dintre ele a fost ca toti copiii ma strigau "pocaita" si ma durea enorm, de asta ma duceam sa ma joc pe alte strazi si nu pe strada unde era casa bunicilor mei. O alta era ca la inceput pe atunci nu era ca acum separat pentru copii la adunare, cum se cheama biserica si turbam de plictiseala, ascultand o slujba din care nu intelegeam nimic (la 4-5 ani). La gradinita faceam propaganda pro-adventista si educatoarele ii certau pe-ai mei, ca de ce-mi baga prostii in cap. Carne de porc am mancat mult mai tarziu, la noi era tabu. N-am avut craciun si niciodata n-am stiut de existenta moshului craciun, mi s-a spus inca de la 3 ani ca mos gerila (pe atunci) nu exista, ca e doar o pacaleala a parintilor si ca e pacat. nu mai tin minte argumentele, de ce era pacat, dar n-am avut niciodata pom de craciun, pana n-am fost suficient de mare sa-mi cumpar singura. nici paste nu aveam, si ma uitam cu jind cum toti copiii vopsesc oua cu parintii sau se pregatesc de craciun. De cand sunt adult nu exista craciun la mine fara pom, fara abundenta si cadouri sub craciun. ba chiar trebuie sa cante toata familia o tannenbaum [:D]. ma rog, o dau pe gluma, dar mi-a fost cumplit de greu. m-am razvratit cand am crescut mai mare si n-am mai calcat piciorul in biserica adventista. Precizez: toate rudele din partea mamei- inclusiv mama mea e adventista si respect religia si pe toti cei care cred in ea. Pentru mine insa e - nu stiu, imi aduc aminte de copilarie si sunt convinsa ca niciodata n-o sa fiu adventista. Am suferit prea mult. M-am botezat, mare fiind singura la ortodoxi si merg de cate ori pot la biserica. Am invatat sa fac cruce la 16 ani de la o prietena si de atunci stiu cum se face :)
Sunt inca multe obiceiuri in religia ortodoxa pe care probabil ca nu le stiu, pentru ca n-am avut din copilarie legatura asta cu biserica ortodoxa, dar cred din toata inima in Dumnezeu, un Dumnezeu al iubirii si al iertarii, un Dumnezeu care cu siguranta nu pune atatea oprelisti in calea oamenilor si pe care cu siguranta nu-i indeamna la razboi. Si am decis sa am religia tzarii in care ma aflu, ca sa nu sufere copiii mei asha cum am suferit eu pentru ca eram "altfel". Asha ca atunci cand Malina m-a intrebat daca ii dau voie sa se boteze la catolici (pe ea bineitneles c-am botezat-o la ortodoxi, asha cum e regula), am fost total de acord spre uimirea sotzului meu. El stia ca merg la biserica, ma ocupam chiar de site-ul bisericii si nu prea a intels cum sa fiu de acord ca puiul meu sa-si schimbe religia. Inca n-a facut-o, dar daca vrea serios, are tot sprijinul meu.

"Unde exista dragoste, exista si Dumnezeu" - Tolstoi

#18
sununki

sununki

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 16 mai 2006 - 20:58

lorelei_19, dar daca in romania religia dominanta ar fi fost budhismul, ai fi ales-o? este oare presiunea majoritatii un criteriu de a alege? daca nu ar fi contat ce spuneau cei din jurul tau, ai fi ales o alta religie sau ai fi avut "religia ta"?

#19
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 16 mai 2006 - 21:13

Draga lorelei,

marturisesc ca e dureros sa citesc ceea ce ai spus tu, cu atat mai multe cu cat ai suferit practic pe nedrept, pe de alta parte pentru ca eu sunt adventista- gasind in aceasta credinta o doctrina logica, frumoasa si mai ales biblica.

nu stiu, am senzatia ca unii adventisti din Romania, in special de la tara, de ce sa nu recunosc au unele opinii mai extremiste, lucru cu care nu sunt de acord si care, de fapt, nici nu reprezinta principiile acestei biserici. Adica in nici un caz mos craciun nu e pacat -evident ca nu e nici o logica- si din ce vad eu, brazii se impodobesc chiar in biserici, deci e foarte diferit de ce ai trait tu.

Imi pare foarte rau ca ai considerat aceasta experienta ca traumatizanta si mi se pare trist sa alegi religia majoritara a tarii in care te afli cu motivul fiind cel precizat de tine.

Si eu am avut experiente de gen "pocaita" dar am trecut peste, pana la urma daca oamenii se impiedica ca sunt "altfel" e problema lor, nu a mea. Sunt "mandra" de credinta mea chiar daca nu toti membrii bisericii sunt perfecti. Nici eu nu sunt.

I plan on living forever. So far, so good [:D]

#20
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 16 mai 2006 - 21:22

quote:
Originally posted by sununki

lorelei_19, dar daca in romania religia dominanta ar fi fost budhismul, ai fi ales-o? este oare presiunea majoritatii un criteriu de a alege? daca nu ar fi contat ce spuneau cei din jurul tau, ai fi ales o alta religie sau ai fi avut "religia ta"?


sununki [:D] nu stiu daca m-ash face chiar budhista, cu toate ca imi place foarte mult la ei faptul ca spre deosebire de alte religii, nu critica celelalte religii, ci dupa cate imi amintesc folosesc citate din biblie, coran si alte carti sfinte.
nu stiu neaparat daca presiunea majoritatii e un criteriu de alegere, dar am suferit foarte mult si ca orice mama, incerc sa-mi protejez copiii de suferinte. Daca ash fi ales o alta religie? nu stiu, stiu doar ca eu cred in Dumnezeu, chiar daca e denumit in unele locuri Budha, sau Allah, etc, ca intr-o intruchipare a binelui, a dreptatii. si atunci ce importanta are cum ii spunem?

"Unde exista dragoste, exista si Dumnezeu" - Tolstoi


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -