Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Puiul - de Bratescu Voinesti


44 raspunsuri la acest subiect

#21
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 30 mai 2006 - 22:20

No, am primit si nota la teza de romana: 7!

Partea buna este ca am reusit sa ma odihnesc putin cat mi-am luat concediu sa invatam pentru teza [bang]

Sper sa nu mai aud de povestirea asta decat peste 15-20 de ani cand o sa fac meditatii cu nepotii :)))



Nu certati copiii cand viseaza!

Copiii

Noi doi

Mitele iubitele



#22
alinaxeni

alinaxeni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 30 mai 2006 - 23:08

Sa speram ca pana atunci va disparea din programa si vom avea niste nepoti mai fericiti.
Sunt curioasa,mai exista lectia "Senin de august"?....cu gasca Lila si baietelul bombardati de nemti pe un pod....mai stiti?Dupa ce am scapat de Puiul am dat de Lila.Si acum imi mai aduc aminte cum nenorociti de nemti i-au spus baiatului sa treaca si au detonat bomba chiar cand era copilul pe pod. Asta cosmar.

In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

#23
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 30 mai 2006 - 23:24

Mda, alta "capodopera" :)))

Nu cred ca mai este in manual, nu mai invata copiii nostri cat de curajosi erau comunistii.

Orisicat, noi am laut 7 la teza din cauza de gramatica varza, nu pricepe copilul meu de ce are nevoie sa invete atatea detalii despre complement si atribut, le incurca pe toate, le invata in sila, cred ca la romana are media cea mai mica [bang]

El vrea sa se faca doctor, la medicina nu se da examen la romana, nu? :)))





Nu certati copiii cand viseaza!

Copiii

Noi doi

Mitele iubitele



#24
alinaxeni

alinaxeni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 31 mai 2006 - 10:16

Inca nu, dar nu poti sa stii ce schimba astia.
[:-)))][:-)))][:-)))]


In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

#25
marcellinna

marcellinna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 01 iunie 2006 - 19:51

quote:

El vrea sa se faca doctor, la medicina nu se da examen la romana, nu?



Sa-i fie dorinta implinita!!!

#26
KUKI

KUKI

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 891 mesaje

Postat 01 iunie 2006 - 21:54

quote:
Originally posted by craciunitza
nu pricepe copilul meu de ce are nevoie sa invete atatea detalii despre complement si atribut, le incurca pe toate, le invata in sila, Nu certati copiii cand viseaza!CopiiiNoi doiMitele iubitele
Si chiar are dreptate, copilul tau, ca si al meu, ca si alti copii. Si eu sunt de acord cu ei, dar oare cei care fac programele scolare nu au si ei copii, nepoti, n-au fost si ei la randul lor copii chinuiti ?De oare nu se pot simplifica lucrurile niciodata??Iaca eu am pretentia ca stiu sa scriu si sa vorbesc corect gramatical. Insa in mod sigur nu am invatat asta la orele de gramatica teoretica, ci din lecturi. Ma gandesc eu, asa, ca un simplu cetatean, ca daca lecturile recomandate in programa scolara ar fi mai usoare, mai placute, mai accesibile, mai pe gustul lor, copiii nostri ar avea mult mai mult de castigat decat dupa zeci de ore de gramatica bagata cu de-a sila pe o ureche ca sa iasa pe urechea cealalta.Uffff, nu stiu cat am fost de coerenta, dar macar m-am racorit.PS. Am "dat" si eu teza la romana saptamana trecuta. Ieri am avut la mate[:D]Iulia

#27
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 02 iunie 2006 - 00:41

KUKI, d-aia ma oftic si eu asa tare, copilul devoreaza cartile dar asta nu-i suficient pentru programa scolara. Nu-i place deloc teoria gramaticala.

Oare cate subiecte de gramatica sunt la examenul de romana, la capacitate?



Nu certati copiii cand viseaza!

Copiii

Noi doi

Mitele iubitele



#28
KUKI

KUKI

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 891 mesaje

Postat 02 iunie 2006 - 08:17

Uite-aici subiecte de la testele nationale:

http://portal.edu.ro...c51/?startnum=1

Enjoy !

Eu mai bine nu ma uitam[bang]. Ce mi-o fi venit asa cu noaptea-n cap si cu cafeaua nebauta?!

Iulia



#29
lu.more

lu.more

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 479 mesaje

Postat 02 iunie 2006 - 11:25

quote:
Originally posted by craciunitza
Subiect de teza: povestiti ce s-a intamplat cu puiul, dupa ce a fost ranit [bang]
Mda... plini de imaginatie... Cunosc inca vreo 5 persoane, in scoli diferite, de varsta mea, care acum nshpe ani de zile am primit ca subiect la teza la romana : "Imaginati ca s-a intamplat cu puiul"... Daca povestea e trista sa mori secat de lacrimi, macar sa ne dam iluzia ca putem schimba destinul... Sa nu mai faca copilul cosmaruri noaptea, sa doarma cu sufletul impacat... .................................................................................[hop]Dragii de noi .................................................................................« C'est quand on n'y croit plus, que le ciel vous entend et pardonne. » Kyo

#30
Delia21

Delia21

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.606 mesaje

Postat 04 iulie 2006 - 04:17

Kuki, ai o dulceata de baiat! Chiar asa domnle,unde-i prepelitoiu,ce pasarea aia a facut puii singura????Am ras de m-am spart.Mi-a facut ziua pustiul tau,pupe-l tanti de doctoras[bis]
Marcelina,si eu care credeam ca sunt singura nebuna care in clasa a 7-ea parca am facut varza poveastea lui Manole cu zidirea Anei.Am schimbat povestea si....unde mai pui ca am si scris in teza ca uite asa domnle este spalat creierul national sa opteze pentru acceptarea inacceptabilului ,ca de altfel si in miorita,care....deh,ne invata ca daca vrea cineva sa ne ia gatul noi....sa stam ca niste oi blege si sa asteptam linistiti dar intre timp sa filozofam....cat mai destept ca uite domnle ce destin crud ne e dat sa traim.Banuiam eu de pe atunci ca sunt om de actiune .[:D][:D][:D]
,

noi aici http://community.web...m/user/lela3321


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -