Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Puiul - de Bratescu Voinesti


44 raspunsuri la acest subiect

#11
mcbeal

mcbeal

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 17 mai 2006 - 10:36

Nu pot sa cred ca a ramas in programa scolara! Imi amintesc ca si eu am plans de m-am umflat cand am citit 'Puiul' (si au fost putine lecturi din cartea de romana care sa ma induioseze, dar asta a fost una dintre ele...). Ce Dumnezeu tareaza copiii asa! N-au minte, pe bune![bang] Asa vor ei sa ii obisnuiasca cu greutatile vietii...[bang]

#12
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 17 mai 2006 - 11:40

Marcelinna, citesc cu atentie toate raspunsurile pentru ca ma ajuta sa explic copilului meu, obiectiv si fara revolta, nu am nici un motiv sa ma supar, dimpotriva. Personal, nu-mi place povestirea asta deloc, este impotriva firii umane.

ligeea, noi avem de invatat, pe langa Puiul, Amintiri din copilarie, si tot asa, ne amuzam si radem cu Nica, din cate povestiri sunt in literatura romana, de ce au ales tocmai Puiul? [mariaj]







Nu certati copiii cand viseaza!

Copiii

Noi doi

Mitele iubitele



#13
Ana68

Ana68

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.714 mesaje

Postat 17 mai 2006 - 12:18

quote:
Originally posted by craciunitza
M-a intrebat copilul aseara: prepelitoiul unde era? Na, raspundeti voi [alcool]Ce tampenii sunt in programa scolara[bang]Nu certati copiii cand viseaza!CopiiiNoi doiMitele iubitele
Craciunitza,facand cumva haz de necaz,m-am amuzat de intrebarea copilului tau si,sincer,mie mi s-a parut o intrebare fireasca din moment ce copilasul tau stie foarte clar ca e iubit si ingrijit si de mami si de tati...[:D]Referitor la subiect ,asa cum toate ati scris,si pe mine m-au marcat povestile astea triste in copilarie.Mi se parea aiurea ca o fetita statea pe strada in plina iarna,ca sa vanda chibrite si ma intrebam ce suflet avea mamica ei s-o trimita asa...mi se parea tare crud si am urat prepelita ca si-a lasat puiul singur...Insa acum realizez ca aceste povesti mi-au ramas intiparite adanc in memorie,tocmai prin tragismul lor.Pentru mine nu au fost exemple pozitive,in sensul ca eu am luat din talcul lor numai partea urata,am ramas cu gustul amar al intelesului si am gandit "uite ce cruda e viata si cum trebuie sa lupti mereu".Intr-un fel si aceste povesti sunt bune pentru copii,ii invata ceva,ii izbesc pur si simplu de realitatea cruda a vietii de zi cu zi,pe care noi ca parinti ne straduim din rasputeri sa le-o ascundem oferindu-le ce e mai bun si facand in asa fel incat sa nu simta lipsuri,fiecare atat cat poate si dupa posibilitati.Si mai cred ca fiecare copil in parte intelege morala sau talcul povestilor de genul asta in functie de personalitatea lui si de felul in care i se dau explicatii.Eu zic ca daca parintele care explica e o persoana plina de sensibilitate,cu multa mila in suflet,care se manifesta cu ceva teama in fata greutatilor vietii,atunci si copilul ia ca atare intelesul si plange si se chinuie in sufletel incercand sa inteleaga de ce se intampla astfel de tragedii si oare de ce nu se poate face ceva ,cumva sa nu mai existe astfel de intamplari si cum ar putea da o mana de ajutor.Pe de alta parte zic eu,daca parintele e o persoana mai rece,mai dura in gandire,mai luptatoare si care ia astfel de povesti cu explicatia ca fiind intamplari triste si inerente in viata,ca asa se intampla de cand lumea si mereu va fi asa...si copilul va trece,poate,cu mai multa usurinta peste tragedia povestii...Nu stiu,asa mi se pare mie,sper sa nu ma certati.Vorbind din explicatiile care mi s-au dat mie in copilarie si pe care le-am primit aprofundate la scoala,caci acasa parintii mei,ocupati si mereu prinsi in grija zilei de maine,nu au acordat mare importanta supararii mele...pot spune ca am trecut destul de usor peste tristete,chiar daca mi-au ramas in minte acest gen de povesti.Cel mai tare m-a enervat,daca pot spune asa,cand la insitentele mele in fata mamei,vis-a-vis de "Fetita cu chibrite",mama mi-a dat explicatia cam asa:"E doar o poveste,ce te framanti atata?Sa vezi si tu ca nu toti copiii au tot ce-si doresc si ca exista astfel de copii in realitate...Asa ca sa vezi cat esti de favorizata si sa apreciezi ceea ce ai,sa nu mai faci mofturi si sa stii ca daca tu azi mananci o bucatica de ciocolata,poate exista undeva un copil necajit care nu a vazut in viata lui ciocolata si nici nu stie ce e aia".In alta ordine de idei cred ca si aceste povesti au rostul lor in programa scolara,ii pregatesc cumva pe copii pentru timpul cand vor aluneca cu funduletele pe glaspapirul vietii.Va doresc tuturor tot binele din lume si sa aveti copilasi sanatosi!Ana-Maria,mami deAlex&Luana

#14
marcellinna

marcellinna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 18 mai 2006 - 01:08

quote:
Personal, nu-mi place povestirea asta deloc, este impotriva firii umane.





Pai vezi ca sti! Exact asa sa-i spui si copilului tau daca mai aduce vorba de "Puiul".ca animalele din pacate sunt puse in fata unei asemenea alegeri grele ,dar oamenii nu o fac,cand au un copil bolnav il duc la medic,la spital si nu-l abandoneaza chiar daca trebuie de exemplu sa se mute dintr-un oras in altul.

Pasarile migratoare nu pot face acest lucru si trebuie sa-si urmeze calea ca sa se salveze impreuna cu puii sanatosi.Dar ca acea prepelita a ramas cu inima franta in doua semn ca-si iubea puiul nespus.

Asa ca de la o vreme incoace oamenii s-au gandit sa adune animalele bolnave sau abandonate si le poarta de grija.
Da-i si tu exemplu echipele de voluntari care se ocupa de animale salbatice (pui orfani sau animale ranite).
Poate reusesti sa nimeresti vreun documentar pe tema asta si in timp ce-l vizionati sa-i explici copilului treaba asta.



Hai ca nu vreau sa te dadacesc,poate-mi zici maine uite si baba asta ce-mi baga-n cap.




#15
inaioana

inaioana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.931 mesaje

Postat 18 mai 2006 - 13:48

Marcellinna, chapeau bas[asia]!



Ioana cu [copil]Serghei (2 mai 2006) si [zana] Katja (30 martie 2004)



pozici

#16
Cristina

Cristina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 18 mai 2006 - 14:18

quote:
Originally posted by marcellinna

quote:
Personal, nu-mi place povestirea asta deloc, este impotriva firii umane.




Pai vezi ca sti! Exact asa sa-i spui si copilului tau daca mai aduce vorba de "Puiul".ca animalele din pacate sunt puse in fata unei asemenea alegeri grele ,dar oamenii nu o fac,cand au un copil bolnav il duc la medic,la spital si nu-l abandoneaza chiar daca trebuie de exemplu sa se mute dintr-un oras in altul.




Uh, noroc ca n-au deocamdata posibilitatea sa vada "Sophie's choice" [q]

Cristina&Sanziana

#17
marcellinna

marcellinna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 18 mai 2006 - 18:37

Cristina,n-am vazut filmul ala dar imi inchipui ce vrei sa spui.E ingrozitor de greu sa explici copiilor unele situatii.

#18
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 18 mai 2006 - 22:16

Voi explicati foarte frumos dar eu tot cred ca povestirea asta vine intr-un moment nepotrivit. Clasa a V-a, cand orele se muta dupa-masa, cand copilul invata sa traiasca singur, cand macar programa scolara ar trebui sa fie una optimista.

Da, ii dam cu nasul de greutati, dar chiar asa devreme?



Nu certati copiii cand viseaza!

Copiii

Noi doi

Mitele iubitele



#19
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 25 mai 2006 - 17:34

Subiect de teza: povestiti ce s-a intamplat cu puiul, dupa ce a fost ranit [bang]





Nu certati copiii cand viseaza!

Copiii

Noi doi

Mitele iubitele



#20
marcellinna

marcellinna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 230 mesaje

Postat 26 mai 2006 - 01:54

Cred ca ma oftic deja pe "Puiul " asta si eu.Maaai cata insistenta!!!(de tema vorbesc nu de saracul pui).Acuma pe bune puteau sa le dea si alt subiect.
Eu la cata minte am as taia macaroana asa:(zic pe scurt)
Puiul,dupa ce a fost ranit a fost salvat de niste animalisti care l-au tinut la adapost pana s-a vindecat si a invatat sa zboare.In anul urmator si-a intalnit si puiul fratii si au zburat impreuna in tarile calde.

S-am incalecat pe-o sea...




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -