Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Un "leac"?


13 raspunsuri la acest subiect

#1
Cosmina

Cosmina
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 28 iunie 2003 - 21:29

Buna tuturor, am o mica intrebare. Ce remediu folositi voi impotriva asa-zisei "zabalute"? Chiar si babesc sa fie. Va pupic dulce. Cosmina[pup]

#2
camelia-daniela

camelia-daniela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 28 iunie 2003 - 22:21

La ce te referi cind zici "zäbälutä"?...cä nu mai stiu, sau nu sint sigurä...e vorba de bubitele de la coltul gurii???..care mi-au iesit si mie azi???? Cami.

#3
Cosmina

Cosmina
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 28 iunie 2003 - 23:04

Da Cami, e ceva ce apare in coltul gurii si doare oarecum. Mie mi-a aparut si am fost la farmacie si am cerut ceva (i-am aratat pt.ce) si mai mare s-a facut, s-a inrosit o destul de mare suprafata. Pana la urma a trecut, dar azi iar da semne ca apare. Nu sunt singura? Si tu ai? Of, of, ce e pe capul nostru!!!! [bang][bang][bang][bang][bang] Si tu ce faci sa o tratezi? Pupici. Cosmina [pup]

#4
cristina73

cristina73

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 31 mesaje

Postat 28 iunie 2003 - 23:45

Cosmina, eu tin minte cind eram mica aveam mereu "zabalute" cel putin asa le spunea bunica mea si zicea ca apar daca ai baut apa dupa altcineva...[:D][:D][:D] Bunica incalzea o lingura de lemn si mi-o aplica pe zabaluta!!! Daca tot ai intrebat de leacuri babesti...Nu mai tin minte in nici un chip daca tratamentul avea efect, nu am mai avut asa ceva de la vreo 3 ani cred. Nu cred ca te-a ajutat cu ceva raspunsul meu dar mi-a facut placere sa-mi aduc aminte de bunica, mai ales ca tocmai am citit articoul de fond... Tu nu cumva ai herpes? numai bine cristina73

#5
karula

karula

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.535 mesaje

Postat 28 iunie 2003 - 23:57

Tot babesc, dar eficient: tamponezi coltul gurii cu putin otet amestecat cu putin bicarbonat. Usuca si vindeca foarte repede.

#6
mamica dulce

mamica dulce

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 637 mesaje

Postat 29 iunie 2003 - 01:53

bube din astea uracioase am avut si eu destule...faza cu ele e ca nu se trec definitiv,radacina ramane si recidiveaza cand ti.e lumea mai draga,chiar si dupa ani de zile. cu lingura fierbinte..s,ar putea sa fie eficient,am auzit de bine despre leacul asta dar eu mai departe de infierbantatul lingurii n.am indraznit sa merg[:D] in rest cu creme pt herpes din asta..trece cam tot in timpul cat ar trece si fara...brrr..is enervante tare si nici nu poti sa razi macar..bine ca n.am mai avut de muuultisor...dar n.au intrat zilele in sca[bang] ps au spor mare la aparitie daca ti.a fost sete peste noapte,ai mancat sarat/uscat si nu te.,ai hidratat corect sau la gripa

#7
Cosmina

Cosmina
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 29 iunie 2003 - 02:47

Merci fetelor, am incercat metoda cu lingura de lemn pusa incinsa. Daca nu trece pana maine voi pune si otet cu bicarbonat. Nu e herpes. Nu am avut niciodata herpes. E faimoasa "zabaluta" [bang][:D][:D][:D]. Va pupic. [pup] Cosmina

#8
adi69

adi69

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 29 iunie 2003 - 09:11

Bunica mea spunea sa spurc buba,cand eram mica si faceam dintr-astea.Acum sa nu va fie greata dar va spun ce-mi spunea bunica mea.Sa frec un deget pe dinti si sa-l dau pa zabaluta,sau din ureche sau sa frec zabaluta cu parul(asta a fost cea pa care am urmat-o)dar e mai greu la par scurt! Nu mai stiu bineinteles ce urmari avea leacul asta,dar poate merge. Dia si bebe Rucsi

#9
adi69

adi69

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 29 iunie 2003 - 09:13

Am uitat.Sfatul meu este sa ai grija de cana din care bei sa nu o mai foloseasca si altiicaci s-ar putea ca asta sa fie sursa.Sotul meu a facut recent asa ceva dupa ce i-au folosit si altii cana la servici. Dia si bebe Rucsi

#10
alba_ca_zapada

alba_ca_zapada

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 30 iunie 2003 - 01:12

Lingura (sau lingurita) de metal fierbinte o aplici inca de cand simti ca iti pulseaza la coltul gurii. Este un remediu garantat. Daca esti predispusa la asa ceva, dupa doua-trei remedii d"astea sigur nu mai apar. cineva acolo sus, ne iubeste!


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -