Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pasaport legal in Romania


7 raspunsuri la acest subiect

#1
MadalinaM

MadalinaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 445 mesaje

Postat 26 iunie 2003 - 19:20

Va rog frumos, voi stiti daca un pasaport obtinut inainte de casatorie mai e valabil dupa, avind in vedere ca mi s-a schimbat numele de familie?(bineinteles ca se incadreaza in numarul de ani de valabilitate)iar buletinul il am conform cu noua mea "stare civila" Un pasaport in regim de urgenta in cit timp e eliberat? Niciodata nu mi-a placut sa merg la politie pentru a-mi face actele si intotdeauna le-am facut presata rau de evenimente! MadalinaM

#2
osna

osna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.072 mesaje

Postat 26 iunie 2003 - 19:28

pasaportul nu mai este valabil dupa ce te-ai casatorit si ti-ai schimbat numele, chiar daca este in termenul de valabilitate scris acolo.pe mine m-au pus sa-l schimb.acum 2 ani cand l-am facut la urgente a durat 5 zile.

#3
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 26 iunie 2003 - 21:56

E valabil.Modificarea numelui se poate face la Consulatul Romaniei din tara in care te afli(acum 3 ani si jumatate a fost posibil).Se plateste o taxa.Consulul Romaniei de atunci a scris o chestie de genul"conform certificatului de casatorie eliberat la data de,numele s-a modificat in..",stampilat si semnat. Lia&Andrew

#4
laura111

laura111

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 27 iunie 2003 - 10:31

Raspunsul Liei se refera la cazul cand tu esti deja in strainatate, ai iesit din tara cu pasaport pe numele de fata si te-ai casatorit in strainatate. Pt. cazul in care esti in RO si te-ai casatorit, sigur iti spun ca nu mai poti iesi din tara pe baza pasaportului pe numele de fata. Laura - mama lui Vlad

#5
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 27 iunie 2003 - 12:45

Nu,Laura 111.raspunsul Liei e valabil pentru cazul in care te-ai casatorit in strainatate,te-ai intors o data in tara intr-o vacanta,ai vazut ca-i o gramada de alergatura pentru obtinerea certificatului de casatorie romanesc si ti-ai spus ca mai bine ii faci mamei o procura ca sa alerge ea supa ce pleci tu,ai plecat inapoi in strainatate de unde ai venit,te-ai dus la ambasada si ai cerut modificarea numelui in pasaport. Lia&Andrew

#6
laura111

laura111

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 27 iunie 2003 - 15:29

quote:
Originally posted by Lia
Nu,Laura 111.raspunsul Liei e valabil pentru cazul in care te-ai casatorit in strainatate,te-ai intors o data in tara intr-o vacanta,ai vazut ca-i o gramada de alergatura pentru obtinerea certificatului de casatorie romanesc si ti-ai spus ca mai bine ii faci mamei o procura ca sa alerge ea supa ce pleci tu,ai plecat inapoi in strainatate de unde ai venit,te-ai dus la ambasada si ai cerut modificarea numelui in pasaport. Lia&Andrew OK Lia, asa este, ai dreptate e o birocratie de-ti vine s-o tai din tara cat mai urgent... Si eu sunt cu nervii la pamant din cauza tuturor spagilor pe care trebuie sa le dai la functionarii publici din RO ca sa-ti rezolve o problema care e de competenta lor(ceea ce de fapt pentru ei e obligatie de serviciu). In fine, cred ca MadalinaM nu este in situatia de a se fi casatorit in strainatate (deoarece si-a schimbat deja B.I-ul pe noua stare civila). Deci, deoarece autoritatile romane, o au inregistrata in baza lor de date de evidenta populatiei ca si casatorita in RO, pasaportul ei nu mai corespunde (nu mai este valabil).
Laura - mama lui Vlad

#7
MadalinaM

MadalinaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 445 mesaje

Postat 27 iunie 2003 - 15:32

Multumesc! dar hai sa va spun si sa va minunati: imediat dupa ce m-am casatorit(nici o luna) s-a ivit ocazia sa plec din tara, nu pentru mult timp, dar oricum. Treaba era urgenta iar eu nu aveam pasaport. Am reusit cu ceva pile sa-l obtin in timp util! De cite ori se uita cineva in pasaport ma rugam sa nu imi mai ceara si alte acte. NU mi-a cerut. Apoi am mai plecat o data! Acum as fi vrut sa folosesc acelasi pasaport in interes personal dar simteam eu ca ceva e in neregula si nu vroiam sa risc cine stie ce neplaceri tocmai cind mi-e lumea mai draga.

#8
bubi

bubi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 106 mesaje

Postat 27 iunie 2003 - 15:41

si eu am iesit de vreo doua ori din tara cu pasaportul pe numele vechi si nu am avut nici o problema. Cred ca mai puteam continua asa o vreme daca nu apareau alte complicatii (carduri ba pe numele vechi, ba pe numele nou si cand plateam cu ele imi cereau pasaportul). Sanatate! Bubi PS cea mai tare faza a fost cand am plecat in luna de miere cu discount special de sejur de honey moon si eram cu numele vechi in pasaport- dar nu a interesat pe nimeni! http://www.desprecop...p?nickname=bubi


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -