Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

O solutie pentru "Nu pot!" (Alex are 3,5 ani)


5 raspunsuri la acest subiect

#1
ticka

ticka

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 26 iunie 2003 - 13:06

Stiu ca sunteti mamici cu copii mai maricei si poate ati trecut prin asa ceva. Va cer un sfat! Fetita mea are 3 ani jumatate. Incerc sa facem cat mai multe activitati utile si folositoare, dar ma confrunt cu aceeasi problema de fiecare data. Cum ii propun sa facem ceva imi raspunde "Eu nu pot, fa tu!" Tin sa scriu ca niciodata nu i-am zis ca ea e mica si nu poate. Mereu am incurajat-o sa faca diverse chestii sau sa participe la activitatile mele zilnice (face aluat, spala vase, sterge geamul de la usa etc etc, atat cat vroia, nu interziceam si nu impuneam). Nu inteleg unde am gresit.[bang] "nu pot" este raspunsul pentru propunerea de a desena , de a colora de a lucra cu plestelina. Ii place sa se uite cum desenez, cum colorez. Ii fac legume din plastelina si ea le taie pentru "salata". Dar cand vine randul sa faca ea ceva..... "nu pot". Un sfat, o sugestie mi-ar fi foarte utile. Cu multumiri (am postat acelasi topic si in alt forum dar n-am primit nici un raspuns[bang]) . .

#2
isabela

isabela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 468 mesaje

Postat 27 iunie 2003 - 16:52

Si noi am trecut prin aceasta etapa. Cum am rezolvat eu? Atunci cand ea ma ruga pe mine sa fac ceva ii raspundeam foarte linistita:" Nu pot". Dar ramaneam tare pe pozitie si chiar nu faceam ceea ce ma ruga ea. Si i-am repetat acest lucru de cate ori aparea la ea "nu pot". La mine a functionat aceasta metoda. Isabela si Ana( 4 ani si 11 luni).

#3
ticka

ticka

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 27 iunie 2003 - 18:10

Multumesc Isabela! M-am informat si am adunat o groaza de sfaturi. Sper sa mearga. Daca nu tine o tactica voi adopta alta. Cand vreau sa o invat ceva si atunci prin difinitie - "eu pot", ia-mi arunca ca "nu poate". M-ar interesa mai mult o solutie de a o face sa fie interesata de activitate si curioasa sa incerce. Nu e acel "nu pot" a lucrurilor pe care le poate. E un fel de refuz de a incerca ceva nou. . .

#4
camelia-daniela

camelia-daniela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 28 iunie 2003 - 22:31

Nici nu mai stiu de cite ori am auzit acest "nu pot"...räspunsul meu, de fiecare datä, era: " nu existä NU POT...existä NU VREAU..." dupä care fäceam impreunä sä vedem dacä e chiar asa...cä nu poate...dacä iesea räu, ii spuneam cä nimeni nu s-a näscut maestru si mai probäm, pinä reusim...[:)] Cami.

#5
Laura _Oprescu

Laura _Oprescu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 16 iulie 2003 - 16:45

salutare la toate mamicile ! am un voinic de aproape patru ani ...existenta lui "Nu pot" la noi a cam fost paralizata,sa zic asa, de incurajarile mele la tot ceea ce facea( bineinteles , nu la prostii!)..lui Rares tot timpul i-am spus ca el poate, ca el e un baiat destept si altele de genul asta...noi practic nu am avut o problema cu acest"nu pot", dar, daca stau sa ma gandesc acum,nu o singura data Rares nu ma lasa sa ii explic ceva sau sa ii arat cum se face pentru ca " el stie deja" sau el "poate" si vrea sa ma invete...nu o consider insa o problema pentru ca dupa cateva secunde , dupa ce s-a convins ca nu poate sau nu stie, imi cere ajutorul... trebuie sa marturisesc ca la noi este si o situatie mai speciala, dat fiind faptul ca Rares a mers prima oara la gradinita in Canada, unde a invatat franceza, iar de ceva timp suntem in America,unde el merge la o alta gradinita(in engleza)...de aceea sunt convinsa ca ii pot da exemple mereu de cum a reusit el sa invete sa comunice peste tot si sa ii spun ca poate si ca reuseste...de multe ori, l-am rugat pe el sa ma "invete" un cuvant sau altul si apoi l-am laudat in fata tatalui sau pur si simplu..pentru printesa ta, as incerca sa ii dau ceva de facut foarte usor cu rezultate imediate si apoi incurajari si felicitari poate , la inceput si o recompensa mica(inghetata sau ceva ce primeste mai greu sau care e placerea ei) sper sa aud vesti curand! Laura

#6
Corina Paraianu

Corina Paraianu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 31 iulie 2003 - 15:35

Draga Cristina, Si fetita mea facea cam la fel pana anul trecut, dar problema s-a rezolvat cam 90% de cand a inceput sa mearga la gradina (din toamna, cand avea 3 ani si jumatate). Brusc a inceput sa deseneze singura, sa coloreze f.frumos, sa "poata" tot felul de chestii. Si nu doar ca poate, dar e si foarte mandra de creatiile ei. Asa ca nu te impacienta, toate o sa vina la timpul lor. O sa ii placa sa ii imite pe ceilalti copii care pot orice, sa fie in concurenta cu ei, sa fie profesoara mandra de ea si sa o laude in fata clasei... cu drag, Corina


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -