Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Superstitii, obiceiuri, traditii la nunta!


13 raspunsuri la acest subiect

#1
Marunzika

Marunzika

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 800 mesaje

Postat 24 iunie 2003 - 18:48

Eu ma tot framant ca nu mai am mult pana la nunta si mi-as dori sa fie totul perfect! Dar ce supertitii circula cu privire la nunta! Ce trebuie sa nu uit cu privire la buna desfasurare a nuntii! Ce anume nu trebuie sa lipseasca din "imbracamintea" miresei! Dar mirele are si el ceva anume care trebuie sa imbrace la nunta, ori trebuie sa faca ceva anume? Va rog sa ma ajutati cu orice informatie privitoare la nunta, la superstitii, la desfasurare, despre nasi! Multumesc anticipat si astept cu nerabdare raspunsurile! Numai bine la toti!

#2
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 24 iunie 2003 - 18:57

Nunta ti-o faci cum vrei tu, daca o faci in Romania s-ar putea sa ai mai multe babe sfatoase pe langa tine. Noi am facut nunta aici si nici vorba de superstitii, aici nu-s jocuri precum gaina, sau ca nasa pune nu's ce ace in capul miresei, sau faze din astea: slujba in biserica o ora, apoi poze, apoi intrarea in sala, muzica si dans la 12 noaptea aruncarea buchetului si faza cu jarteluta (care e obicei imprumutat) si gata. Oana_B

#3
Corina

Corina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 222 mesaje

Postat 24 iunie 2003 - 19:05

Pai din ce imi aduc eu aminte: cica nu e voie sa lasi pe nimeni sa treaca intre tine si ginerica,de cind intri in biserica si pina iesi( sa il tii strins de mina),prin ardeal e obiceiul ca atunci cind ginerica vine sa isi ia mireasa de acasa,sa i se scoata in fata o baba imbracata in alb,si el trebuie sa plateasca pentru adevarata mireasa.Sa aiba grija nasii sa nu cumva sa se rupa luminarile,asta cica e semn rau,iar dupa slujba mirii sa stinga luminarile in tocul de sus al usii,in acelasi timp,fiecare cite o luminare. Depinde si de zona ,si de religie,eu atit imi aduc aminte de pe la nuntile altora,eu nu m-am casatorit decit la primarie deocamdata. Casa de piatra si distractie placuta .Corina Quand on veut une chose, tout l'univers conspire à nous permettre de réaliser notre rêve. ( Paolo Coelho)

#4
Eleni

Eleni

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 861 mesaje

Postat 24 iunie 2003 - 19:11

Draga mea, daca stai sa te uiti in gura tuturor, nu o sa iti ajunga zece nunti sa respecti toate pseudo-traditiile. Si tot nu o sa fie toata lumea multumita. Eu zic sa iti alegi tu ce obiceiuri vrei sau nu sa respecti. Eu una m-am casatorit anul trecut si nici nu am vrut sa aud de dansul gainii, sau voalul versus basma, sau partea cu ruptul turtei cand iesi din casa... si sunt atatea... Decizia iti apartine. E nunta ta si nu lasa pe nimeni sa ti-o conduca. Simtiti-va bine si bucurati-va de fiecare clipa. Casa de piatra si multa fericire! Elena & Maria Bucuria

#5
coral

coral

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 24 iunie 2003 - 19:42

Eu m-am casatorit la biserica dar nu am avut o nunta propriu-zisa cu tam-tam si alte alea, a fost o petrcere intima pentru sufletul nostru. Sa ai ceva imprumutat, ceva albastru si ceva vechi si multa dragoste si noroc. Te pup si casa de piatra! Aaa, cica la iesirea din biserica daca arunca bani, orez si petale de flori ai noroc, belsug si dragoste, asta a facut bunicul meu pentru mine, bunica nu mai era printre noi si nici el nu mai este. Sa ai noroc si o casnicie minunata.[canada] There is a difference between knowing the path and walking on it.

#6
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 25 iunie 2003 - 08:23

Ce stiu si eu(dar la nunta mea unele le-am omis), este ca tu ca mireasa cand iesi din casa sa nu te uiti inapoi pana cand iesi din biserica, sa nu lasi pe cineva sa treaca printre voi, ca mireasa sai ceva imprumutat(cercei, podoabe),mirelui sa-i puna nasa un ban in pantofi, sa fiti banosi si norocosi la bani, sa fii frumoasa, frumoasa asa cum ii sta bine unei mirese, daca te cununi ortodox(la catolici nu stiu cum este) tu ca mireasa care mai ai si coronita sau/si voal pe cap, ai grija cand va pune cununiile pe cap preotul, sa o puna bine si daca simti ca nu sta roaga nasa sau preotul sa ti-o aseze bine, pentru ca daca ar cadea cuninia de pe capul unui mire cica este semn rau! asta sa pentu ca ai vrut sa stii de supertitii si traditii, in rest sa fiti fericiti, sa va iubiti si la bine si la greu. Casa de piatra, si nunta reusita! La toti numai bine!

#7
raducu

raducu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 25 iunie 2003 - 13:56

In primul rand daca te iei dupa gura lumii..... Dar ca o superstitie daca vrei se zice sa nu te descalti de pantofi toata nunta ca altfel iti schimbi barbatul. In rest, casa de piatra, sanatate, fericire si noroc! Mamica lui Raducu

#8
petruta

petruta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 25 iunie 2003 - 14:53

Calca-l(pe mire) pe picior in biserica , ca sa-l ti toata casnicia sub papuc. [:D] Mai vrei si altele? Cite bordeie atitea ... Casa de piatra si sa fiti fericiti impreuna![flo] Petruta & bb Mihai [copil] http://community.web...user/gabrielmil

#9
Marunzika

Marunzika

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 800 mesaje

Postat 25 iunie 2003 - 18:31

Multumesc frumos deja ma simt mai bine si o sa am grija sa-l calc pe picior (oricum sta sub papuc dar nu se stie niciodata!), si nu am sa las pe nimeni sa treaca printre noi! Insa nu promit ca nu o sa ma descalt caci deja mi-am procurat 2 perechi pantofi- unii eleganti iar altii comozi!Noi ne cununam catolic deci scapam de grija "cununiilor"! Si nu am sa ma uit nici inapoi si sper sa nu vad nici o alta mireasa in curtea bisericii! Multumesc pt urari si pt ajutor!

#10
ticka

ticka

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 25 iunie 2003 - 19:08

Hai sa-ti spun ce am facut eu [hippi] :) superstitie: m-am legat pe sub rochie (in jurul taliei) cu o ata rosie sa nu ma dioache nimeni, ca tare frumusica mai eram (hihihihi)[amoras] Cand am iesit din bloc sa mergem spre biserica, o vecina a varsat o galeata cu apa in fata noastra, sa ne mearga bine. si cam atat Casa de piatra! Si sa va iubiti ca-n prima zi! P.S. aici sunt poze cand eram eu miresuca. [flo] Ce frumos era. as mai vrea o nunta :)http://www.zambitchi...o/noi/noi3.html . .


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -