Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Am nevoie de ajutor-cum sa apretez hainele?


18 raspunsuri la acest subiect

#1
Cosmina

Cosmina
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 23 iunie 2003 - 15:45

Fetelor dragi am mare nevoie de ajutorul vostru. Puteti sa-mi spuneti cum se scrobesc(sper ca am zis bine) hainele? Adica vreau sa intaresc o panza si nu stiu.[bang][bang] Ajutor. Va pupic dulce pe toate. [pup][pup]Cosmina

#2
Reliana

Reliana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 23 iunie 2003 - 16:03

Cosmnina, eu stiam de la bunica ca se face cu apa si faina, dar daca mergi la magazin trebuie sa gasesti "Sprüh Stärke" Bugelhilfe. Tot ce-ti doresti se poate realiza, atunci când vrei cu adevarat! http://www.desprecop...&mid=117&cid=16

#3
Cristina

Cristina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 23 iunie 2003 - 17:22

Poti folosi aracet+apa. Iese "strong" Cristina&Sanziana

#4
camelia-daniela

camelia-daniela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 23 iunie 2003 - 17:27

...sau mai era ceva...se numeste Wäschesteif, sau Wäschestärke, dar eu nu am folosit niciodatä asa ceva, am väzut numai in raft. Ästa se foloseste, cred, in masina de spälat. Te pup, [pup] cami.

#5
adi69

adi69

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 23 iunie 2003 - 17:28

Mai sant in strainatate niste spray-uri cu care dai materialul inainte sa-l calci si-l apreteaza.Sigur il aveti prin supermarketuri.Daca nu aracet cu apa Dia si bebe Rucsi

#6
try

try

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.429 mesaje

Postat 23 iunie 2003 - 19:05

Cosmina, cea mai la indemana metoda este apa cu faina. Umple o jumate de cana cu faina, pune putin cate putin apa rece peste ea si amesteca sa nu se formeze cocoloase. Pune apa pana se subtiaza maclavaisul asta si poate fi trecut prin strecuratoare. Apoi varsa cana asta intr-o cratita cu vreo 3 litri de apa rece (trecut prin strecuratoare), pune apoi ctratita pe foc si las-o sa dea in clocot de vreo 2 ori sa se ingroase faina aia. Solutia asta cleioasa trece-o din nou prin strecuratoare (in timpul fierberii se mai pot forma cocoloase, iar cocoloasele astea daca nu-s strecurate se lipesc de haine si se fac uarate) si vars-o intr-un lighean de baie. Peste pui apa cat vrei. Daca pui apa mai putina, apretul iese mai puternic, deci fata aia de masa va iesi mai scrobita. Daca pui apa mai multa iese mai usor apretata. Trebuie sa faci incercari de 2-3 ori ca sa te obisnuiesti cu cantitatile necesare pentru a obtine consistenta de apret care iti place tie. Cand bagi rufele in solutia asta de apret misca-le un pic acolo inauntru ca sa se imbibe toata panza peste tot de apretul asta. Apoi stroarce si pune la uscat. Eu ii faceam sotului meu tot timpul asa camasile cand eram in Ro, acum am renuntat caci nu mai am timp suficient si plus ca aici nu mai poarta tinuta aia de camasa si cravata, aici lumea e mai lejera si mai putin incorsetata in regulile astea. Dar, spre ex., o fata de masa alba bine apretata face intotdeauna o buna impresie, masa arata altfel.

#7
Marianar

Marianar
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 23 iunie 2003 - 19:08

Eu mai folosesc amidon. E super! Mi se pare mai bun decat sprayul, aracetul sau apretul lichid. Nu stiu daca in Germania se gaseste sau sub ce denumire il poti gasi! Pupici! Mariana & Vladutz

#8
camelia-daniela

camelia-daniela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 23 iunie 2003 - 19:33

Wäschestärke este apret pt rufe....dar aici se pun direct in masina de spälat si este mult mai simplu.

#9
Cosmina

Cosmina
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 23 iunie 2003 - 22:18

Va multumesc fetelor, m-ati salvat.[pup] Faina nu ingalbeneste hainele? Si cu aracet cum se procedeaza? Pupici dulci. Cosmina [pup]

#10
Cosmina

Cosmina
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 23 iunie 2003 - 22:21

Cami, as merge si eu la magazin si as cumpara doar ca acum sunt in Romania. Asa ca imi raman doar metodele traditionale, daca pot spune asa. Va pupic pe toate. Cosmina[pup]


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -