Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

leacuri contra aftelor si herpesului


7 raspunsuri la acest subiect

#1
mirelam

mirelam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 20 iunie 2003 - 13:43

Poate mai intereseaza pe cineva. Articolul este din Libertatea de astazi. Aftele bucale ºi herpesul, ce apar în special vara, când temperaturile sunt ridicate, dau bãtãi de cap tot mai multor persoane. Prezentãm în continuare câteva sfaturi ºi produse naturiste care pot fi de ajutor. Aftele sunt erupþii formate din vezicule ce apar pe mucoasa bucalã, pe limbã ºi pe laringe, bãºicuþe pline cu lichid, care atunci când se sparg lasã o micã ulceraþie în urmã. Ca manifestãri ce însoþesc aftele apar: dureri, salivaþie abundentã, usturimi, greutate la înghiþirea alimentelor. În aceastã perioadã se recomandã preponderent consumul de lichide. Herpesul este o boalã a pielii ºi a mucoaselor, în primul rând, find produsã de un virus. Ca manifestãri întâlnim: dureri ascuþite, mâncãrime ºi arsurã. latã câteva produse: Car-E-Pur - complexul de minerale ºi microelemente prezent în acest produs ajutã la creºterea imunitãþii generale a organismului. Produsul este un supliment fito-terapeutic foarte bun ce poate fi folosit în boli infecto-contagioase ca: herpes simplex 1 si 2, herpes zoster, gripã, varicele, rinite, rinosinuzite, astm bronºic infecto alergic ºi dermatoze infectoalergice. Prezentare: flacon cu 30 de capsule. Admnistrare: adulþi, profilactic: 10 zile/lunã, o capsulã de 3 ori/zi. Curativ: douã capsule de 3 ori/zi. Copii: o capsulã/zi. Nu se administreazã în perioada de pre ºi post vaccinare. Preþ: 60.000 lei. Imunostim - este un imunostimulent ce are la bazã Gheara mâþei ºi Echinaceea ºi poate fi folosit de persoanele cu un sistem imunitar slãbit. E recomandat în infecþii virale si bacteriene. Prezentare: flacon cu 30 de capsule. Administrare: 1-3 capsule/zi. Nu se administreazã la copii. Pret: 170.000 lei. Extractul din seva de mesteacan - produsul este recomandat pentru tratarea aftelor. De asemenea, este eficient si in stomatite aftoase si dermatoze. Prezentare: flacon cu 50 ml. Administrare: intern: 50-70 picaturi în doza unicã. Glicerinã boraxatã cu propolis - conþine extract de gãlbenele, tincturã de propolis ºi glicerinã. Are acþiune analgezicã, antisepticã ºi antiinflamatorie la nivelul cavitãþii bucale, în cazul inflamaþiilor mucoasei bucale (afte, stomatite, gingivite). Singura problemã este cã, persoanele care folosesc aceastã soluþie sã nu fie alergice la propolis sau la galbenele. Prezentare: flacon cu 30 de grame. Administrare: badijonãri cu 1/2 de orã înainte de masã. Produsele prezentate le puteþi gãsi în magazinele de produse naturiste situate în strada Baia de Fier nr. 5 (din str. Sf. Vineri, tramvaie: 16, 40, 5, 14) ºi din strada Matei Voievod 135, strada de la intersecþia Vatra Luminoasã cu ªoseaua Mihai Bravu. Leacuri bãbeºti pentru afte - regim vegetarian cu multe sucuri de legume ºi fructe; - tamponare cu o felie de lãmâie; - tamponare cu suc. de ceapã, suc de usturoi: - badijonãri cu suc de lamâie; - badijonãri cu tincturã de propolis; - badijonare ºi gargarã cu ulei de susan; - gargarã cu ceai de salvie, busuioc, sulfinã, petale de trandafir; - gargarã cu tinctura de gãlbenele, tincturã de propolis, pãpãdie ºi aloe. Leacuri bãbeºti pentru herpes - cura cu sucuri de legume ºi fructe; - ceaiuri decurative: 3 cãni/zi din trei fraþi pãtaþi, pãpãdie, soc; - suc de orz verde; - badijonãri cu suc proaspãt de galbenele pe zona de herpes; - cataplasmã cu decoct de brusture; - tamponãri cu tincturã de propolis (dacã persoana tolereazã propolisul); - se ia menta uscatã, se face pulbere la râºnitã de cafea ºi se aplicã pe zona respectivã; - aplicaþii cu apã argiloasã. Mirela, mamica lui Andrei (5 ani si 3 luni)

#2
raducu

raducu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 22 iunie 2003 - 18:37

Un leac babesc pt herpes: se ia o lingura de lemn si se incalzeste coada umpic deasupra focului. Apoi se pune coada lingurii pe zona cu pricina. Se repeta procedeul cu coada lingurii din ce in ce mai calduta(cat se suporta)de trei ori. Si a doua zi a trecut! Mamica lui Raducu

#3
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 22 iunie 2003 - 18:44

Si eu stiu un leac babesc pentru herpes: iti smulgi un fir de par din cap si freci herpesul cu el tinand firul de ambele capete. Daca dai cu firul in faza incipienta, herpesul se trage inapoi imediat, daca e mai mare il usuca. La mine metoda functioneaza fara gres, ba sota-miu care se rade in cap deci n-are fire de par, le smulge pe-ale mele, deci merge si cu par de la alte persoane nu numai de pe propriul cap. Oana_B

#4
camelia-daniela

camelia-daniela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 23 iunie 2003 - 01:26

Oana, mie mi-a spus mama sä-mi dau cu coada pisicii!!! Säräcuta, ce-o mai alergam! Dar se pare cä ajutä...

#5
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 23 iunie 2003 - 02:30

quote:
Originally posted by camelia-daniela
Oana, mie mi-a spus mama sä-mi dau cu coada pisicii!!! Säräcuta, ce-o mai alergam! Dar se pare cä ajutä...
[:-)))][:-)))][:-)))] Pe bune?????? Hahahahaha..imi imaginez...miorlaaaaaaaauuuuu...biata matza cand o trageai de coada[:D] Oana_B

#6
camelia-daniela

camelia-daniela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 23 iunie 2003 - 02:38

Culmea e, cä nu stia säraca, ce e cu mine!!!...cä de obicei mä purtam frumos cu ea! Cred cä aveam o grimasä specialä pe fatä, cä parcä stia despre ce e vorba!!![poc][poc][poc]

#7
Andrada

Andrada

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.253 mesaje

Postat 23 iunie 2003 - 02:58

quote:
Originally posted by camelia-daniela
Culmea e, cä nu stia säraca, ce e cu mine!!!...cä de obicei mä purtam frumos cu ea! Cred cä aveam o grimasä specialä pe fatä, cä parcä stia despre ce e vorba!!![poc][poc][poc]
Poate iti vedea herpesul...[:D] L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele

#8
camelia-daniela

camelia-daniela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 23 iunie 2003 - 03:14

Posibil....[:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))] Sau poate i se transmiteau ei, si eu nu stiam!!!![:-)))][:-)))][:-)))]


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -