Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

INSOMNIE


6 raspunsuri la acest subiect

#1
luminiss

luminiss
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 19 iunie 2003 - 23:44

fetelor, voi care ati trecut prin primul trimestru de sarcina, eu am auzit ca normal e sa dormi f. mult, eu am probleme cu somnul, in sensul ca sunt nopti in care sunt nopti in care pur si simplu nu dorm deloc, chiar daca sunt f. obosita, acolo in creierasul meu un circuit nu functioneaza. alteori dorm, dar ma scol f. des si nu dorm deloc bine. sunt in a 10 saptamana de sarcina si ma ingrijoreaza, sunt f. obosita, probabil insomnia mea e cauzata si de stres, si de toate schimbarile bruste la care am fost supusa. mentionez ca am mai avut probleme mari cu somnul cand maica-mea a facut un pre-infarct, si dormeam cu pastile. acum doctorul mi-a dat tylenol pm si sominex, dar nu functioneaza. am incercat si cu lapte cald, ceai de musetel, dar nu merge, se pare ca nu-mi pot regla somnul. am citit ca insomniile ar aparea in al 3-lea trimestru si atunci cauzate de lipsa de confort. voi v-ati confruntat cu asa ceva in primul trimestru? cu drag, luminita

#2
Elenalove27

Elenalove27

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 20 iunie 2003 - 05:04

buna luminiss... Si eu am avut aceleasi probleme ca ale tale cind eram in 10 saptamini...si doctorul la fel mi-a spus sa iau tylenol pm sau sominex,,plus niste supozitoare care sunt bune cind esti constipata si la fel de bune sunt cind ai probleme cu somnul,,,acum sunt insarcinata in 15 saptamini si mai ma chinui citeodata sa dorm dar nu ca inainte,,,pun un supozitor...si sunt aproape gata de somn ,,,supozitoarele se numesc PROMETHEGAN 25mg si sunt date sub prescribtia doctorului ...incearcale si poate vei reusi sa dormi....[cool] O zi placuta Elena cu burtica si sotul AL

#3
luminiss

luminiss
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 20 iunie 2003 - 09:06

draga elena, multumesc pt. raspuns. am incercat si eu tylenol pm si sominex, dar numai cate o noapte fiecare, nu au mers. cred ca ar trebui sa le iau mai des, dar mi-e cam frica, nu ma simt asa bine sa stiu ca le iau zile in sir. tu cu ce frecventa le luai?

#4
Lucia

Lucia
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 20 iunie 2003 - 11:17

Si eu am trecut si trec prin astfel de insomnii care sunt provocate de "furtuna" de hormoni de sarcina. Am avut nopti intregi cand nu puteam dormi sau daca atipeam putin aveam cosmaruri. Pana la urma eram doborata de oboseala si aveam zile cand dormeam intr-una. Am facut o cura cu ceai de tei indulcit cu miere, fiindca eu pe langa insomnii aveam si palpitatii. Acum ma simt mai bine. Dorm dar ma trezesc de doua ori pe noapte si merg la toaleta. Sanatate L.Popa

#5
mamamariana

mamamariana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 95 mesaje

Postat 20 iunie 2003 - 11:48

Nu e adevarata chestia cu dormitul... nici eu nu am putut dormi in primul trimestru de sarcina. M-am perpelit o gramada noaptea pentru ca nu prea imi era mie a face copii la 36 de ani si ma tot gandeam cum o sa fie si ce o sa fac... Am dormit putin toata perioada sarcinii si mai ales in ultimul trimestru, cu toate ca nu am avut burta mare deloc. Insa, ma trezeam la 2-3 noaptea si citeam, ma uitam la tv si imi numaram zilele care mai sunt pana scap. Cred ca depinde foarte mult de persoana, de conditii, de mediu familial si de multe altele. Parerea mea e, sa nu iei nici o pastila de dormit, mai ales in primul trimestru de sarcina. Rabdare si o sarcina usoara. Si de ce nu, Somn usor [:D]

#6
Elenalove27

Elenalove27

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 23 iunie 2003 - 21:15

deci luminiss eu si acum iau cam la fiecare 2-3 zile cite un tylenol pm dar este doar din cauza ca ma doare capul , iar pentru dormit imi pun supozitor si ma perpelesc citeva minutele si dupa somn de voie,,,mai ma trezesc noaptea sa merg la buda dar in rest dorm bine....
quote:
Originally posted by luminiss
draga elena, multumesc pt. raspuns. am incercat si eu tylenol pm si sominex, dar numai cate o noapte fiecare, nu au mers. cred ca ar trebui sa le iau mai des, dar mi-e cam frica, nu ma simt asa bine sa stiu ca le iau zile in sir. tu cu ce frecventa le luai?
Elena cu burtica si sotul AL

#7
luminiss

luminiss
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 23 iunie 2003 - 22:49

da, si pe mine ma doare capul, dar asta a devenit ceva obisnuit la mine. de cateva zile apuc sa dorm totusi si eu ceva, dar ma trezesc cam la vreo 1-2 ore si ma uit la ceas, si apoi adorm din nou, si per total apuc totusi sa dorm, fata de nimic e bine... multumesc mult pt. raspuns la toate si va pup, lumi


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -