Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Orfelinat sau azil de batrini?


6 raspunsuri la acest subiect

#1
Corina

Corina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 222 mesaje

Postat 18 iunie 2003 - 16:13

Dragelor si dragilor,cine cunoaste un orfelinat sau un azil de copii undeva la tara sau intr-un orasel mai mic ,care au nevoie de ajutor.Va intreb pentru ca o mina de oameni inimosi de aici,ar vrea sa ajute cumva,dar nu vor sa treaca prin birocratie ,si nici nu vor sa ajute acolo unde sint ajutoare tot timpul.Poate cunoasteti un preot la tara care se ocupa cu asa ceva,sau un profesor sau invatator,care au in scoala copii cu probleme. Va multumesc,Corina Quand on veut une chose, tout l'univers conspire à nous permettre de réaliser notre rêve. ( Paolo Coelho)

#2
petruta

petruta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 18 iunie 2003 - 16:29

Eu stiam de preotul Tanase de la Valea Plopulul, cel care aduna copii de prin maternitati, gari, ii creste. Stiu ca ridica noi case pentru extinderea asezamintului. Nu stiu adresa dar as putea cauta. Cunosc o mamica, care a fost ajutata de preot la acest asezamint, cind abia nascuse si era pe drumuri. Poate mai vin si altii cu propuneri si veti alege. Succes Petruta & bb Mihai [copil] http://community.web...user/gabrielmil

#3
monica

monica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 18 iunie 2003 - 16:32

Comuna Slobozia - Judetul Giurgiu! Acolo sta bunica mea. La marginea satului exista un camin numai cu copii bolnavi de SIDA :-( foarte multi si foarte dragalashi shi foarte, foarte izolatzi de lume :-(( Stau practic închisi numai în acest camin shi-n curticica pe care o au acolo. Eu una i-am vazut o singura data la plimbare, grupati doi câte doi. Stiu ca oameni inimoshi din sat shi din împrejurimi s-au oferit si au botezat mare parte din acesti copii. Cam atât! Nu am informatii prea multe dar daca crezi ca e o posibila destinatie pentru prietenii tai ma pot interesa. Monica

#4
monica

monica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 18 iunie 2003 - 16:33

A! Iar preotul ma cunoashte de când eram copil! Ash putea sa vorbesc chiar cu el! Sau sa te pun în contact cumva... Tot eu!

#5
Corina

Corina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 222 mesaje

Postat 18 iunie 2003 - 16:39

quote:
Originally posted by petruta
Eu stiam de preotul Tanase de la Valea Plopulul, cel care aduna copii de prin maternitati, gari, ii creste. Stiu ca ridica noi case pentru extinderea asezamintului. Nu stiu adresa dar as putea cauta. Cunosc o mamica, care a fost ajutata de preot la acest asezamint, cind abia nascuse si era pe drumuri. Poate mai vin si altii cu propuneri si veti alege. Succes Petruta & bb Mihai [copil] Da petruta,m-ar interesa adresa ,daca o poti obtine.Iti multumesc. Corina http://community.web...user/gabrielmil
Quand on veut une chose, tout l'univers conspire à nous permettre de réaliser notre rêve. ( Paolo Coelho)

#6
petruta

petruta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 18 iunie 2003 - 16:42

Revin cu amanunte chiar daca fundatia este cunoscuta de multi: http://members.homet...colae/pvrom.htm Personal, cunosc persoane care se zbat pentru acest asezamint sa stinga fonduri pentru intretinerea lunara a copiilor, si nu este unul " de protocol" cum au fost transformate unele, pentru diverse campanii. Ca o povestioara: intr-una din luni, nemaiavind fonduri pentru hrana, preotul Tanase a venit in Bucuresti, la un en gros , cerind bani. Nu a primit bani dar de la fiecare stand s-a ales cu cite ceva: un bax de fidea, faina, gris, conserve, hirtie igienice etc. Bucuria preotului a fost si mai mare pentru ca a primit ceea ce avea nevoie. Petruta & bb Mihai [copil] http://community.web...user/gabrielmil

#7
andapanda

andapanda
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 18 iunie 2003 - 17:07

Buna Corina, bine ca se mai gindeste cineva si la cei oropsiti...eu una as inclina pentru un azil de batrini, care mi se par mai neglijati chiar decit copiii dar sigur ca parerile sint impartite... acum vreo luna am organizat o mica donatie din asta si din experienta spun ca e important sa ai un contact personal acolo unde faci donatia, nu numai sa sari birocratia (anchilozanta de-a dreptul) ci si ca sa ai siguranta ca lucrurile pe care le dai ajung sa fie folosite chiar de cei carora le sint destinate. In cazul meu a fost un centru de plasament pentru copii abandonati etc. din Bucuresti, un centru mic (30 copii) unde o prietena de-a mea este psiholog. Lucrurile (haine, jucarii) sint deci 'observate' pentru ca realitatea trista e ca infirmierele de acolo, de exemplu, nu-si pot permite din salariu sa cumpere propriilor copii asemenea hainute si jucarioare...si atunci tentatia e foarte mare : 's-a rupt, am aruncat-o", s-a stricat, am dat-o la gunoi" etc. Nu e o scuza pentru cum pot sa dispara "ajutorele", e doar trista realitate. numai ginduri bune! [flo]panda


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -