Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum congelam legume-fructe?


13 raspunsuri la acest subiect

#1
adrianangi

adrianangi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 17 iunie 2003 - 19:30

Dragelor, Ma gindeam sa incep sa-mi fac deja provizii pentru iarna pentru puiul meu si sa incep sa congelez legume/fructe... Care este procedeul? Pentru dovlecei, de pilda, sau caise/piersici? Nu rideti de mine, va rog, e prima oara cind am grija asta...

#2
MariaM

MariaM

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 17 iunie 2003 - 19:37

Eu le-am pus..doar spalate si taiate cubulete....si gata... Asa am facut anul trecut...si au stat super ok..pana acum o luna..pana cand am terminat provizia..:)) Un sfat: am pus si rosii (putisoare)...dar le-am ales mai micute, nu mari...si au stat ok... Deci...spalat bine, taiat cubulete, bagat congelator.. Te pup[biz][biz][biz] Maria&Vladut

#3
Amalia

Amalia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.286 mesaje

Postat 18 iunie 2003 - 14:54

Exact ca si MariaM am facut si eu. Tocmai am facut o pauza din robotit..am bagat deja dovlecei, visine si capsuni(cele din urma le-am pus in caserole, pe care le stransesem gramada in camara de cateva luni bune[:D] ) Spor la treaba! Sanatate maxima!

#4
bia

bia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 18 iunie 2003 - 15:02

Capsuni am pus si eu la congelator,un rand de capsuni,un rand de zahar;se spune ca daca pui si zahar,stau mai bine,in sensul ca se pastreaza tari.Legume nu am pus inca,eu toamna prin septembrie incep sa-mi fac provizii pentru iarna.Dovlecei,morcov,teleina,cate o rosie intreaga,ardei gras;fac pachetele pentru ciorba si pentru mancare.Fasole verde,din cea grasa,mai congelez,dar pe acestea le dau intr-un clocot,apoi le pun la congelator. dori

#5
Marianar

Marianar
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 18 iunie 2003 - 15:42

Si eu tot asa pun, spalate, tocate si la pungute. Eu mai pun si un amestec pentru ciorbe: morcov, telina (rase) si ardei gras(fideluta). Pun in punguta cam cat trebuie la o mancare. Mai pun dovlecei cubulete (opariti), fasole verde (oparita), visine fara samburi, capsuni si verdeturi spalate bine si lasate un pic sa se zvante. Pupici! Mariana & Vladutz

#6
petruta

petruta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 18 iunie 2003 - 17:13

Si eu am avut de anul trecut pregatite pentru Mihai si pentru noi. Pachetzele cu zarzavaturi: ardei gras, dovlecel, citeva pastai fasole grasa, trase in folie de impachetat alimentele. Alte pachetzele cu frunze leustean, patrunjel, marar, frunze de vita oparite congelate. In rest morcovi( nespalati si necuratati de pamint) si tzelina( ca la morcovi) le cumparam toamna si tinute la nisip in laditza pe balcon. Operatziunea o incep prin luna septembrie. Cu fructele nu m-am aventurat dar as vrea anul acesta, in special caise si piersici, favoritele lui Mihai. Spor la treaba Petruta & bb Mihai [copil] http://community.web...user/gabrielmil

#7
cristina78

cristina78
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 18 iunie 2003 - 17:58

Eu am pus capsuni in caserola(de proba) si au fost f. bune,vinete coapte si curatate de coaja,puse la scurs si pe urma in pungute,morcov ras+gogosari tocati pt. ciorba ,la fel in pungute;leustean,marar,patrunjel fiecare legatura invelita in cate o folie de plastic;ardei copti si curatati de coaja ;ardei grasi curatati de cotor pusi unul intr-altul(pt. umplut). [pup][pup][pup]CRISTINA

#8
adi69

adi69

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 18 iunie 2003 - 18:29

Mai dar ce ditaimai congelatoarele aveti voi fetelor? Dia si bebe Rucsi

#9
bia

bia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 18 iunie 2003 - 18:45

Eu am o combina care are capaciatea congelatorului,cat doua sertare din congelatorul clasic.Eu am avut legume congelate pana de curand si a fost tare bine.In miez de iarna faci o mancare cu gust de vara;hai ca am luat-o razna,dar cu curele astea de slabire,e de inteles. dori

#10
adi69

adi69

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 18 iunie 2003 - 19:03

Stiu ce-nseamna in miez de iarna sa-ti miroase in casa a mancarica de ardei copti...Numai ca ,dupa cum povestiti(capsuni puse in cutii,etc)nu-mi iese socoteala...O leaca de carnita in decembrie si fructe si legume si s-ajunga pana-n vara... Dia si bebe Rucsi


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -