Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Site-uri distractive si educative


10 raspunsuri la acest subiect

#1
dana d

dana d

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 16 iunie 2003 - 02:56

Acum ca a venit vacanta, dati-mi si mie va rog cateva adrese pe care se distreaza copii vostri. Daca cunoasteti si adrese unde putem gasi ceva din lecturile suplimentare pe care le au de citit in vacanta. Am o fetita de 8 ani si 9 luni care a trecut in clasa a treia si care nu prea e preocupata de calculator dar nici nu am stiut ce sa-i dau de vizitat pe net sa o captiveze in afara de fox kids si minimax. va multumesc, Dana si Alexa.

#2
Julie

Julie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 16 iunie 2003 - 04:21

De ce calculator si internet unui copil care nu e atras de asta? E vara, e vacanta, e cald si frumos, copilul - la joaca, afara, cu prietenii! O vacanta "activa" poti sa ii faci mergand la zoo, la muzee, picnicuri, la mare, la munte, ma rog, in functie de posibilitati. Sau poti sa ii faci o mini-gradina in balcon, sa aiba grija de flori, ori sa ii cumperi un animalut (o pasare, o broasca testoasa, un hamster, un iepuras, un pestisor) cu care sa se joace si pe care sa il ingrijeasca. Lecturile, as zice, ar trebui sa cuprinda o arie mult mai larga decat cele recomandate de scoala. Carti cred ca se gasesc - si noi, si vechi - si nimic nu se compara cu cititul unei carti - de hartie, asta e! Daca nu are chef sa citeasca dansa, gaseste un moment linistit din zi (dupa-amiaza, la ora cand unii copii isi fac somnul de pranz) si citeste-i tu. La 8 ani poate ca i-ar placea "Legendele Olimpului", "Ivanhoe", "Ciresarii"... Pe mine m-ar amuza sa am motiv sa recitesc unele carti pe care le-am devorat in copilarie... In fine, eu as elimina toate posibilitatile "reale" inainte de a trece, ca o masura extrema, la varianta "virtuala" ca activitate de vacanta. Pentru ca e pretioasa copilaria si ca adult cine stie daca nu o sa fie nevoita sa stea 10 ore pe zi tintuita in fata unui calculator... Zic si eu, evident nu-i nevoie sa fie toata lumea de acord cu mine.

#3
dana d

dana d

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 16 iunie 2003 - 15:20

De acord cu tine, dar situatia noastra e putin complicata anul asta, pentru ca avem un bb mic nu putem pleca in concediu si, pentru ca sunt o mama mai grijulie (speriata) nu o pot lasa singura in tabara. Pana la lecturile enumerate de tine si multe altele pe care le avem si noi in biblioteca, avem de citit o lista de vreo 15 titluri cerute de doamna invatatoare, multe dintre ele nu le am, dar nu e vorba in primul rand de asta, eu sunt oarecum ingrijorata ca copilul meu, spre deosebire de majoritatea, nu este prea interesat de calculator si acest lucru mi se pare necesar pentru pregatirea ei pentru viata si nu e vorba doar de lecturi, m-ar interesa si jocuri, forumuri, informatii. Ziua e lunga si asemenea si vacanta, e timp si pentru iesit afara, mers la Zoo, la teatru, la innot, exercitii la matematica, ingriljit plante. Animalut avem si deja ne-am plictisit de el, saracul, avem grija doar sa nu moara de foame. Asa ca imi mentin rugamintea si intentia de a o interesa si de internet printre altele. Va multumesc, Dana.

#4
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 16 iunie 2003 - 18:00

dana, mai este un subiect pe tema asta, la generale http://www.desprecop...archTerms=desen si o adresa care parca nu e data acolo: www.clopotel.ro D.

#5
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 16 iunie 2003 - 18:44

Apropo de faptul ca fetita ta nu e interesta de calculatoare. Nici a mea nu e, dar eu nu am nici o problema cu asta, stiu ca o sa vina vremea in care o sa invete ce are nevoie. Prefer sa o vad facind sport, citind sau jucindu-se afara cu prietenii. Aplecarea sau nu spre calculatore a copiilor cred ca tine de felul lor de inteligenta. A mea e atrasa de social, are nevoie de prieteni, de comunicare si mi se pare mai frumos decit daca ar fi un copil care in afara de calculatoare nu vede altceva. Si Stef ar fi fost unul din ala care numai pe computer era de s-ar fi putut. Insa am facut sa avem unul mai putin performant, pe care nu merg jocurile pe care si le doreste, asa ca se joaca cu copiii, spre fericirea mea. [^] D.

#6
Lauraa

Lauraa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 21 iunie 2003 - 14:57

EU sunt de acord cu Lia. Sa te bucuri ca nu e acum atrasa de calculator. Un copil care sta toata ziua la calculator nu e din cauza asta un copil mai inteligent decat altii.Dimpotriva, computerul ca si tv-ul reduce dezvoltarea imaginatiei proprii, dezvoltarea fizica si capacitatea de a lega prietenii reale. In Romania a patruns computerul relativ de curand in comparatie cu alte tari. Daca ati vedea unde au ajuns copiii crescuti in fata calculatorului veti prefera ca acesta sa nu se fi inventat.Cand voi avea copii , computerul va fi pus in camera sub cheie si copilul va avea acces la el cand va avea nevoie la scoala. Viata si natura nu pot fi inlocuite de niste jocuri si de niste prieteni virtuali.Mai bine joaca sotron in spatele blocului decat sa joace orice altceva pe calculator. Numai bine! LAURA

#7
camelia-daniela

camelia-daniela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 22 iunie 2003 - 22:42

Ieri, Alex al meu a avut LAN-Party!!! Au venit 2 prieteni cu PC-urile la noi, le-au legat intre ele si s-au jucat impreunä aceleasi jocuri... Träim in secolul vitezei!!! O modalitate, de a avea si prieteni aläturi, nu numai virtuali...dar eu, una nu as mai repeta povestea!!! Nici nu mai aveai loc in sufragerie, de mese, computere si cabluri!!!...si nici nu prea au dormit!!! Dana, si eu sint o adeptä a jucatului afarä. Dacä e frumos, nici nu se pune in discutie!!!, iar dacä plouä, atunci imi tin gura, cä nu am scuze...bäiatul este fermecat de cutia asta si nu pot spune cä nu a invätat nimic!!!. A ajuns acum la limbaje de programare ( singur!!!) si poate deja sä facä pagini in Internet si alte minuni...ce-mi place la el, este cä se informeazä...cind esti informat, esti mereu un pas inainte!!! Se si joacä, nu spun cä nu-l las, dar am grijä sä nu exagereze...pinä acum ne-am inteles, Doamne ajutä! O idee ar fi, pt fetita ta, sä-i cumperi rotile, dacä nu are, sau nu stie, si sä invete cu o prietenä...asta le face multä pläcere fetelor si le ia si mult timp... Sau poti sä-i iei un cätel si atunci nu o s-o mai vezi prin casä!!! Vezi si tu ce-i place si fä in asa fel sä-si petreacä timpul mai mult afarä...iar dacä plouä, las-o la PC.

#8
DanaR

DanaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 109 mesaje

Postat 26 iunie 2003 - 13:35

incercati si pe site-ul http://umblarici.st4rt.net - gasiti lucruri interesante. DanaR

#9
dana d

dana d

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 29 iunie 2003 - 18:37

Multumesc, ma distrez de minune cu joculetele pentru copii. Ce sa fac daca nu am altele mai serioase. Alexa prefera sa se joace afara cu prietenele ei, si mai are si lectii de vacanta. Nu mai insist cu calculatorul. dana P.S. I-am imbogatit pe astia de la Romtelecom[bang]

#10
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 30 iunie 2003 - 00:05

quote:
Originally posted by dana d
Multumesc, ma distrez de minune cu joculetele pentru copii. Ce sa fac daca nu am altele mai serioase. Alexa prefera sa se joace afara cu prietenele ei, si mai are si lectii de vacanta. Nu mai insist cu calculatorul. dana P.S. I-am imbogatit pe astia de la Romtelecom[bang]
Ce joci, poate bagam un joc online! [:D] D.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -