Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Locuiti cu socrii?


12 raspunsuri la acest subiect

#1
Zeeva

Zeeva
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 15 iunie 2003 - 04:23

Cea mai buna prietena a mea este intr-o situatie extrem de dificila. In urma cu un an, atat ea si sotul ei cat si socrii si-au vandut apartamentele din Bucuresti si au cumparat impreuna de comun acord o casa in zona Cotroceni. Ideea a fost sustinuta de prietena mea, o mare sufletista, pentu ca soacra ei este foarte bolnava si s-a gandit ca astfel o va ajuta. Atat sufleteste, ca isi va vedea mereu cei doi nepoti, cat si cu lucrurile de prima necesitate. Dupa o vreme, prietena mea a inceput sa imi scrie ca in casa au aparut tensiuni. Desi ea este o foarte mare concilianta (belaga de buna) si toleranta acum a ajuns intr-un punct din care nu mai are iesire. Soacra ei este extrem de dificila din cauza bolii si este intr-o continua lupta cu socrul pe care il face albie de porci(e putin spus) asa ca bietul om nu mai spune mai mult de trei cuvinte pe zi. Bombane si turie mereu si i se pare ca nu ise acorda destula atentie. Nepotii mobilizati de bunica il ridicularizeza pe bunic. Sotul ei se cearta mereu cu ambii parinti. Si in plus ea face singura gospodaria pentru sase persoane. Asta dupa ce vine de la servici. Nu mai are nici o clipa de liniste. A trecut pe antidepresive, a slabit 15 kg., trece de la plans la ras instantaneu si are ganduri extrem de negre care merg de la divort la sinucidere. Asta si pentru ca sotul ei nu vrea sa schimbe cu nimic situatia actuala. Eu sunt foarte ingrijorata pentru ea. Nu stiu ce sfaturi cu adevarat bune i-as putea da pentru ca nu am locuit nici cu socrii si nici chiar cu parintii. Va rog mult sa imi spuneti ce credeti depsre asta si ce sfaturi sa-i dau. Sunt foarte ingrijorata de starea ei pentru ca nu este o bataioasa. Mi-e teama ca va ceda nervos... Multumesc, Z.

#2
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 15 iunie 2003 - 20:42

Mare greseala sa stai cu parintii sau cu socrii. Slava Domnului mama mea singura a refuzat sa stea cu noi spunandu-mi ca nu este bine, mai ales ca suntem la inceput. Indiferent ca socrii sunt draguti sau nu, nu este indicat sa stea cu ei. Parintii simt nevoia sa se amestece in treburile copiilor, bineinteles avand intentii bune, dar de cele mai multe ori rezultatele sunt proaste. Am vazut cum a chinuit-o bunica mea pe mama, asa ca nu mi-ar trebuie in veci asa ceva. Crinuta

#3
missiday

missiday
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 15 iunie 2003 - 23:52

Am locuit!!!![bang][bang][bang]Mai am si-acum cosmaruri[blabla]. Singura solutie e sa se mute, dar presupun ca nu se pune problema, nu?? Missiday

#4
anis

anis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 16 iunie 2003 - 02:34

Grea solutie in cazul acesta, mai ales daca ea nu isi gaseste puterea sa lupte atat pentru ea cat si pentru linistea familiei ei. Indiscutabil , o separare de socrii e cea mai buna solutie si zic eu asta se va realiza intr-un final, avand in vedere neintelegererile, dar pana atunci sa incerce sa discute cu sotul.El e aliatul de care are nevoie si jumatatea din acea familie, si ar trebuii si el sa vada ce se intampla, iar pentru asta sa-si adune puterile si sa discute. Oricum fara lupta, nu se prea poate ca sa aduca linistea in familie....asa ca.. Pupici [pup] AniS

#5
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 16 iunie 2003 - 07:16

Eu inca locuiesc cu ei...sper sa ne mutam curand. Nu pot spune ca e cosmar dar nici Raiul pe pamant. Mama, sotie, sclava, sora medicala...mult prea mult pentru un singur om. Prietena ta s-a inhamat la o treaba care este peste puterile ei mai ales ca sotul ei pare a nu fi de prea mare ajutor. Stiu ca anumiti oameni, mai ales cei in varsta sunt foarte irascibili la boala dar bunica e chiar atat de bolnava incat mai are energie sa isi asmuta nepotii impotriva bunicului lor? Oare tatal copiilor nu vede? El ce rol are in casa aia? Marioneta la mana mamei sale? Cum adica nu vrea sa schimbe situatia actuala? Lui ii place sa aiba vesnic scandaluri in casa si copiii lui sa uite de orice urma de respect?
quote:
Si in plus ea face singura gospodaria pentru sase persoane. Asta dupa ce vine de la servici. Nu mai are nici o clipa de liniste. A trecut pe antidepresive, a slabit 15 kg., trece de la plans la ras instantaneu si are ganduri extrem de negre care merg de la divort la sinucidere. Asta si pentru ca sotul ei nu vrea sa schimbe cu nimic situatia actuala.
Mie mi se pare ca deja a cedat nervos daca deja a ajuns la medicamente si ganduri negre. Poate ar fi timpul ca prietena ta sa isi ia inima in dinti si sa discute la modul cel mai calm si serios posibil ca viata asta de cosmar nu face bine nimanui, sa incerce sa il convinga cumva sa se mute de acolo sau cel putin sa isi ia si el rolul in serios de tata si sot. Ii doresc prietenei tale din tot sufletul sa aiba puterea de a gasi o rezolvare, ma apuca furiile numai cand imi imaginez in ce situatie se afla din prea multa bunatate. Oana_B

#6
petruta

petruta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 16 iunie 2003 - 12:03

Ce-si face omul cu mina lui...Oricit de bune intentii ai avea, fiecare in casa lui este stapin. Discuta cu sotul ei, el nu o mai vede, sau e deja " transparenta ". Pentru toate exista o solutie. Poate ceva masuri mai radicale, gen: fiecare isi face menajul, gatit separat etc. Parerea mea. Eu am locui cu socrii, nici rai nici iad, dar nu mai era mult. Dar fiecare cu ale lui: gatit, menaj, plimbari, prieteni. La inceput au ripostat dar am fost fermi. Si, bineinteles, ca sotul meu a dorit sa procedam asa. Sanatate si sa auzim de bine. Petruta & bb Mihai [copil] http://community.web...user/gabrielmil

#7
tina75

tina75

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 16 iunie 2003 - 13:02

quote:
Initial creeata de Zeeva
Ideea a fost sustinuta de prietena mea, o mare sufletista, pentu ca soacra ei este foarte bolnava si s-a gandit ca astfel o va ajuta. Atat sufleteste, ca isi va vedea mereu cei doi nepoti, cat si cu lucrurile de prima necesitate. Dupa o vreme, prietena mea a inceput sa imi scrie ca in casa au aparut tensiuni. Desi ea este o foarte mare concilianta (belaga de buna) si toleranta acum a ajuns intr-un punct din care nu mai are iesire.
Buna, tocmai pentru ca prietena ta este concilianta are asemenea probleme acum. Scuze, dar se pare ca nu a fost nici inainte de a se muta cu socrii casnicia in ordine, daca sotul ei se comporta asa.... Nu cred ca este numai vina socrilor, exista mereu 2 parti... Singura solutie de reconciliere este sa fie sotul de partea ei, cum ar fi dealtfel normal si de asteptat de la un sot si tata... Atata timp cat o trateaza in halul asta, nu se poate astepta de la soacra ei sa aiba respect pentru ea! Nu cred ca te poti baga in problema asta, prietena ta trebuie sa-si salveze singura casnicia, daca mai merita. Va tin pumnii. Si la noi au fost probleme cu socrii, dar sotul este de partea mea si eu mi-am impus punctele de vedere fata de soacra, alta solutie nu exista. Salutari, Tina Cu Lukas (48 cm,2400 gr.) & Alexander(48 cm, 2590 gr.), 20.01.2003,35+3 "Fiecare zi este un nou inceput."

#8
danielac

danielac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.498 mesaje

Postat 16 iunie 2003 - 19:55

nici o clipa nu as fi locuit cu socrii sau cu parintii, oricat de buni ar fi!!!
BRRRRRR!!!

[*] Dana si Diana-Maria [*] http://www.desprecop...id=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecop...ckname=danielac

#9
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 16 iunie 2003 - 20:35

Greseala a fost facuta,a cum trebuie vazut cum se poate repara, daca se mai poate repara ceva. Si la asta ma refere la relatia ei cu sotul, si la problemele ei pe care le are acum . Realitatea este ca acum este mai greu sa vinda casa dacat cand a vandut apartamentul, pentru ca situatia acum este alta si nu cred ca soacra v-a dori asa ceva, pentru ca dintr-o data ramane fara "subalterni"[bang][bang] Singura solutie este separarerea totala cu menajm mancare si toate chestiile care erau facute la "comun" numai de prietena ta. Daca ar mai avea si sustinerea sotului i-ar fii mai usor, dar si fara trebuie un pic acum sa lupte pentru binele si linistea ei. La inceputurile casniciei mele si eu am vrut sa stau cu mama mea, dar cineva mi-a pus o intrebare foarte reala , de genul : Spune-mi sau arata-mi o pasare care sta in cuib cu puii ei???? Si am luat hotarea de sta separati, inainte de a avea eventuale probleme cu nici unii dintre parintii, fie ai mei fie ai sotului. Vizitele reciproce, cu un timp optim sunt cele mai dragute si eficiente pentru ambele parti si toata lumea este happy [pup] in loc sa se[duel]!!! La toti numai bine!

#10
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 16 iunie 2003 - 20:37

quote:
Originally posted by petra
Greseala a fost facuta,acum trebuie vazut cum se poate repara, daca se mai poate repara ceva. Si la asta ma refer la relatia ei cu sotul, si la problemele ei pe care le are acum . Realitatea este ca acum este mai greu sa vinda casa dacat cand a vandut apartamentul, pentru ca situatia acum este alta si nu cred ca soacra v-a dori asa ceva, pentru ca dintr-o data ramane fara "subalterni"[bang][bang] Singura solutie este separarerea totala cu menajm mancare si toate chestiile care erau facute la "comun" numai de prietena ta. Daca ar mai avea si sustinerea sotului i-ar fii mai usor, dar si fara trebuie un pic acum sa lupte pentru binele si linistea ei. La inceputurile casniciei mele si eu am vrut sa stau cu mama mea, dar cineva mi-a pus o intrebare foarte reala , de genul : Spune-mi sau arata-mi o pasare care sta in cuib cu puii ei???? Si am luat hotarea de sta separati, inainte de a avea eventuale probleme cu nici unii dintre parintii, fie ai mei fie ai sotului. Vizitele reciproce, cu un timp optim sunt cele mai dragute si eficiente pentru ambele parti si toata lumea este happy [pup] in loc sa se[duel]!!! La toti numai bine!
La toti numai bine!


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -