Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum facem educatie sexuala?


23 raspunsuri la acest subiect

#11
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 16 iunie 2003 - 22:36

quote:
Originally posted by cl
Din fericire n-a mai comentat nimic, dar ma astept oricand la o noua serie, la care ii voi raspunde cu sinceritate, cat mai pe intelesul lui. Claudia
Da, da, pregateste-te, urmeaza. Am o intrebare, stiu ca s-a mai discutat pe forum, dar nu stiu de ce mie mi se pare putin ciudat. Poate fiindca unele sinteti atit de diferite fata de mine (asta e frumos). Claudia, Alex are 4 ani si nu ti-a vazut sinii? D.

#12
cl

cl

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.738 mesaje

Postat 16 iunie 2003 - 22:49

quote:
Originally posted by descintec
quote:
Originally posted by cl
Din fericire n-a mai comentat nimic, dar ma astept oricand la o noua serie, la care ii voi raspunde cu sinceritate, cat mai pe intelesul lui. Claudia
Da, da, pregateste-te, urmeaza. Am o intrebare, stiu ca s-a mai discutat pe forum, dar nu stiu de ce mie mi se pare putin ciudat. Poate fiindca unele sinteti atit de diferite fata de mine (asta e frumos). Claudia, Alex are 4 ani si nu ti-a vazut sinii? D.
Crina, da cand l-am intarcat, nu i-a mai vazut. Eu sunt si mai pudica si nu consider normal sa ma vada goala. Mai ales ca am si citit un articol in revista "Mami" referitor la asta. Psihologii nu considera normal ca un copil sa te vada goala sau sa faci baie cu copilul, etc., copiii pot avea probleme mai tarziu. Iar la dus avem perdeluta, asa ca nu m-a surprins niciodata, [:D] ma ascundeam in spatele ei daca dadea navala. Toate la timpul lor. Cand va pune intrebari ii voi raspune, iar la momentul potrivit ii voi cumpara carti cu ilustrate. Fiecare face insa cum considera ca este mai bine pentru copilul ei. [pup], Claudia

#13
Miguelle

Miguelle

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 17 iunie 2003 - 01:19

Eu sunt pentru sinceritate. Copii nu trebuie mintiti! Le spunem adevarul in cuvinte pentru varsta lor si ei extrag ce pot pricepe. Pana acum eu am asteptat intrebarile, nu am deschis discutia singura, si am raspuns atat cat sa satisfac cererea. Bubu face in iulie 4 ani si a vrut sa stie cum ajung copii in burta femeilor (i-am zis ca parintii se iubesc tare si povestea cu semintele), pe unde ies (i-am zis ca printre picioare) si uite-asa facem educatie sexuala. In schimb cam am emotii cand imi schimb tampoanele! Era cat pe-aci sa ma vada si nu stiu cum i- as fi zis.

#14
rici35

rici35

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 36 mesaje

Postat 17 iunie 2003 - 02:23

Baiatul nostru (6 ani) a intrebat asa : Mama, eu am fost la tine in burta, tu ai fost la bunica in burta, dar cind nu a fost inca om pe pamint, cine l-o fii clocit pe primul?????[:I][zid][zid] Rici

#15
camelia-daniela

camelia-daniela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 17 iunie 2003 - 02:44

Eu le-am räspuns mereu cind m-au intrebat, cit mai pe intelesul lor, in functie de virstä. Sotul meu s-a retras de la subiectul ästa...e mai altfel in privinta asta...dar eu am considerat si consider cä asa este mai corect, cind e vorba de copii nostri. Le-am explicat pe tonul cel mai normal posibil, cä de fapt si asta apartine de bagajul lor de cunostinte...nu väd de ce le-as sustrage aceste explicatii. Alex are 14 ani si imi spune de mult cä dimineata se scoalä cu puta tare si cä-l enerveazä, ca si cum ar fi cel mai normal lucru din lume!!! De ce nu? Copii trebuie pregätiti in viatä si pt viatä, de noi pärintii, si este de datoria noasträ sä le stäm la dispozitie cu toate explicatiile. Lui Anne-Marie i-a venit ciclul pe 25 mai si a venit imediat la mine si mi-a spus...si-a luat tampoanele, stia deja cä OB-uri nu poate sä foloseascä si de ce, deci "problema" era deja rezolvatä de cind a apärut... Eu stau si acum mult de vorbä cu ei, despre orice, pt cä vreau sä-i cunosc ca indivizi, sä le cunosc pärerile, cum väd anumite situatii, ce idei au pt viitor...Dacä nu existä relatia asta de sinceritate intre pärinti si copii, cind ajung la pubertate incep sä nu-ti mai spunä tot ce gindesc si se ascund de noi, din diferite motive.

#16
alba

alba

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 610 mesaje

Postat 29 iunie 2003 - 05:13

Asa educatie sexuala,mai da... [:D] Mama i se adreseaza fiicei sale de 14 ani: - Vreau sa discut cu tine despre problemele sexuale. - Bine mama, ce vrei sa stii ??? ***Alba*** http://www.desprecop...&mid=499&cid=78

#17
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 28 iulie 2003 - 21:48

Fetele, pt educatie sexuala va recomand din toata inima "Ce le spunem copiilor si adolescentilor despre sex" de Meg Hickling, ed. Humanitas (80000 lei). Noi tocmai ne-am intors din Ro si am citit-o din scoarta-n scoarta. Ce sa zic, nu sunt 100% de acord cu ce zice tanti asta, dar ne-am mai lamurit putin despre ce si cum vorbim cu copiii nostri. Si cum se pare ca "nelamuririle" incep cam de pe la 2 anisori, acusi incepem. succes! Cristina, mamica cu burtica[flo]

#18
Laura _Oprescu

Laura _Oprescu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 30 iulie 2003 - 08:58

..bun subiect ... Rares al meu, curios din nascare as zice, a inceput sa ma intrebe de toate cele ,zic eu,cam de mic ..pe la nici trei ani..in mintea mea se conturase inca dinainte sa il nasc cam ce ii spun(povestea cu semintele) care mie mi s-a parut extraordinar de plauzibila si deloc socanta-ca sa zic asa..prima oara cand m-a intrebat, a fost cand a vazut un bebelus ...si a vrut sa stie daca a fost asa si el..apoi s-a intamplat ca multe dintre prietenele mele erau pe cale sa nasca...ar fi fost insa prea simplu sa se rezume la asta!..seara, la culcare mai venea cu o intrebare...de ex. dar de unde ia tati semintele?...de unde stiam ca el va fi baietel? ..cati baietei are el in gag?(gag=putulica lui!)botezat de el si adoptat de noi in unanimitate..deoarece , la un moment dat mi se parea ca atata i-am explicat totul si ca stie atat de multe lucruri pentru varsta lui, incat ce hotara el era binevenit..., la intrebarea "de ce gagul lui e mereu mare dimineata? si nu numai...i-am raspuns odata in treacat ca este asa fiindca il mangaie...ei bine, acum cand il intreb eu asta , imi raspunde clar :mami, gagul meu e fericit ca l-am mangaiat si de-aia s-a facut mare...deci, conotatiile sunt la ele acasa !..varsta asta e adorabila!... acum, explica la toti prietenii nostri care nu au copii , cum tati imi pune mie alte seminte ca sa ii fac un fratior ca sa aiba si el ca toti ceilalti un fratior..nu admite surioara! nu mai admite nici seminte care nu au fost bune ! e hotarat!.. o alta chestie, uite ca imi vin pe rand, a fost cumii ies lui semintele din bilute? la raspunsul:prin gag,consecinta a fost ca l-a suspendat pe pipi ca sa nu isi piarda baieteii de acolo...cum spuneam , cum o dai...tot nu e exaustiv..insa, as face la fel si cu un al doilea bebe...parerea mea e ca mai bine ma lupt cu genul asta de intrebari care la un moment dat se vor termina si el va fi lamurit despre cum stau lucrurile, decat cu raspunsuri departe de adevar..(gen sanii =cucuie)..care vor necesita alte explicatii si contradictii in mintea lui... fiecare cum crede insa ca e mai bine pentru copilul lui..oricum , ceea ce am reusit cu Rares e ca nu este un copil inhibat, dimpotriva!..a schimbat doua gradinite , una in franceza(a mers aproape un an, invatase deja sa comunice si inca foarte bine)si acum merge la gradinita in engleza unde la fel a inceput sa vorbeasca binisor...ce imi place la el este ca nu are treaba cu comunicatul..nu s-a inchis in el, nu s-a schimbat...ne-a ajutat foarte mult pe noi lucrul asta.. va pup si abia astept sa mai aud povesti cu copiii ...sunt adorabili...timp sa ai sa ii asculti...ca al meu nu tace nici o secunda... Laura

#19
Mitzi

Mitzi
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 30 iulie 2003 - 23:49

Nepotica mea avea vreo 5 ani cand, intr-o zi, a venit in fuga de afara, rosie toata in obraji, cu lacrimi in ochi. Risesera celalalte fetite de ea. Mi-a zis ca au vorbit despre tampoane. Ce inseamna tampoane? I-am povestit fastacita despre tampoanele de tren, tramvai. Am batut campii. A tacut, m-a privit nemultumita si a intrebat "Si cu ciclu cum ramane, alea care le folosesti nu sunt tampoane? Fara cuvinte! Cumnata mea ii vorbise deja despre tot, eu n-am stiut, am considerat ca e inca prea mica. Trebuie sa fi pe faza, a doua oara n-a mai venit la mine.

#20
Andrada

Andrada

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.253 mesaje

Postat 30 iulie 2003 - 23:58

Aseara ma intreba Marc-Andre(2 ani si luni) (ca in fiecare seara de altfel), de ce ai nas mami-ca sa te miros bine, de ce ai gura-ca sa te pup, de ce ai par-ca sa te mingii cu el, samd, pina cind lasa ochii in jos si ma intreaba: de ce ai burta? Cum stie deja ca acolo a stat el cind era mic, i-am repetat povestea. Dupa care ce ma gindii eu sa-l intreb: Ia zi Marcu ti-a placut la mami in burtica? Si el imi raspunde: (dar foarte serios) N-a fost rau! Andrada L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -