Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Singuri acasa


19 raspunsuri la acest subiect

#11
mirelam

mirelam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 13 iunie 2003 - 15:02

Andrei are 5 ani si il mai las singur dar nu mult. Maxim 15 minute cand ies la cumparaturi, dar chiar si atunci stau cu grija. Mirela, mamica lui Andrei (5 ani si 3 luni)

#12
mirelam

mirelam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 13 iunie 2003 - 15:06

Am uitat sa va spun ca acum cateva zile l-am lasat singur in casa si am iesit sa iau paine. Intre timp, maimuta a deschis geamul de la bucatarie si ma astepta stand pe scaun in fata geamului. De atunci mi-e cam frica sa-l mai las. Mirela, mamica lui Andrei (5 ani si 3 luni)

#13
isabela

isabela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 469 mesaje

Postat 13 iunie 2003 - 17:02

Mie imi este teama sa o las singura in casa, pentru ca, si cu mine in casa, ii trec destule prostii prin cap, iar cea mai recenta este urcatul pe un scaun langa balustrada balconului ca sa vada mai bine pisicile vecinilor sau sa vada daca au iesit copiii la joaca. Isabela si Ana(4 ani si 10 luni).

#14
Gabriela B.

Gabriela B.

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 30 august 2003 - 16:46

Si in NZ este la fel:pina la 12 ani nu ai voie sa lasi copilul singur, nici in casa, nici afara. Daca il vede cineva, ai....belit-o! Esti declarata mama denaturata, esti amendata, avertizata (avertizarea se inregistreaza la ei) si la a doua abatere, serviciile sociale il iau...Mai vad copii si de 10-12 ani singuri prin parc, dar sunt numai de la emigranti. Desi NZ este o tara foarte sigura, din foarte multe puncte de vedere, nu stiu de ce aceasta lege.Dar exista scoala cu program pina la ora 6 pm, in timpul vacantelor de asemenea sunt holiday programme la majoritatea scolilor (asta inseamna ca duci copilul dimineata si il iei seara, dar el are un program tare dregut, joaca, sport, filme...etc. Platesti, bineinteles, dar e tare bine!In Romania aveam mereu grija ca vine vacanta (la gradi) si nu am cu cine lasa copilul... Societatea de aici este astfel organizata sa nu iti fie copilul o grija, o povara, sa nu stii ca ai copil...De exemplu eu o aduc pe pitica acasa la 17.30, iar la 20.30 este in pat...Mai stam 1 ora de povesti, spre disperarea sotului meu ca"iar va culcati tirziu".La 8 dim. trezirea, si la 9 incepe scoala... Noi am lasat-o singura odata, cam 10 minute, si cind ne-am intors ea se uita la desene animate, dar o vecina care ne vazuse plecind pe amindoi (si era week-end) ne-a spus ca ea este acasa, si sa ducem copilul la ea...Desi nimeni nu ii spusese nimic. Si ca sa fie tacimul complet, ne-a spus ca nu a anuntat asistenta sociala numai pentru ca ne stia pe noi si ne este prietena...Asa ca...ne-am speriat, si...ne-am invatat minte! Tot ea s-a oferit uneori sa mai stea cu Teo daca noi vrem sa iesim numai noi doi, sa ne bucuram de statul unul cu celalalt...Fara sa ii spunem noi absolut nimic, niciodata! La inceput eram tare speriati de bombe, si ne gindeam ca-i cam scrintita tipa, dar apoi dupa ce am mai primit astfel de propuneri si de la cel de la care am inchiriat casa...am mai intrebat si noi alti romani...Cica asa e obiceiul...Vrei sa fii singur, se gaseste repede cineva sa stea cu copilul...Oamenii sunt tare draguti pe aici! Dar sa-i intelegi...Si sa nu-i calci pe coada, sau in mindria lor...Ei sunt unici, cu NZ incepe si se sfirseste lumea! Au asa, o mare curiozitate pentru Europa (ca de Romania nu prea au auzit ei...) dar tot ei sunt mai tari! Daca intelegi asta si nu-i oftici, poti face ce vrei din ei. Sunt naivi si nealterati, ca amaritii de romani care numai negru vad in fata ochilor! Hai ca divaghez! [pup][pup][pup] Gabi

#15
rici35

rici35

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 36 mesaje

Postat 16 octombrie 2003 - 00:46

Hallo Dori, noroc ca nu a aflat Jugendamtul... Ca ai fii avut necaz cu carul. Sper ca macar ai lasat usa neincuiata, ca in caz de incediu sa poata iesi copilul afara .... Cu drag Rici
quote:
Originally posted by dori
Ioana are 5 ani si eu am mai lasat-o singura acasa, dar pentru putin timp. O jumatate de ora sau max. 45 min. Eu am incredere in ea ca nu face tampenii si ii arat pe ceas cand ma intorc. Dar s-a intamplat o data sa intarzii putin si am gasit-o uitandu-se pe geam si plangand. Ii era teama ca nu ma mai intorc. Mi-a fost asa de mila de ea. dori


#16
Lauraa

Lauraa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 16 octombrie 2003 - 02:31

Pana la 12 ani nu au voie singuri in casa??? Azi am vazut la tv o emisiune cu o mamica de... 15 ani.Fetita are deja 1 anisor si ceva. Fata a ramas embarasada la 13 ani.. Si in Canada la 12 ani e inca periculos sa stea singur in casa..ce hilar... Dar m-a cutremurat povestea fetei.. La 13 ani te gandesti ca ai o fetita in casa,un copil, cand colo ea vine cu burta la gura... [xx(] Laura

#17
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 17 octombrie 2003 - 03:12

Aoleu, Gabriela, da sunt duri aia, nu gluma!! brrrr, chiar ca e culmea. eu nu pot sa-mi imaginez aproape asa ceva. cat de frumos ma jucam eu afara cu ceilalti copii cand eram de 7-8 ani... ce sa caute mama printre noi, cand bateam mingea, sau jucam ascunsa? ar fi fost haios [xx(] In orice caz, eu am inceput abia acum sa-mi las fata singura acasa, chiar daca are 12 ani, si numai ziua. Si eu sunt asa, mai prapastioasa de felul meu... Seara nici nu ma gandesc s-o las singura. Noi iesim... pe rand [:D]

#18
rici35

rici35

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 36 mesaje

Postat 28 octombrie 2003 - 13:27

Buna, cind citesc cum este in alta tara... Pai noi sintem in privinta asta mai rai decit o republica bananiera.... Aici in clasa 1-a de exemplu scoala este de la 8 la 11,si 15. Are statul grija sa nu ai voie sa lasi copii singuri pina la 12 ani, dar asta nu inseamna ca te ajuta cu ceva. Locuri de gradinita nu prea sunt destule si doar cu pile obtii unul la virsta de 3 ani a copilului, apoi la scoala dupa ora 11 ai posibilitatea sa ii lasi pina la 2 la Ingrijire de amiaza, asta costa si in plus sunt locuri limitate. Dar sa vezi ce aglomeratie in clasele unde ii tine. Ca si gainile in colivie. Apoi mai exista asa numitul "Hort". La asta numai bine trebuie sa il lasi pina la ora 17. Inainte nu il poti scoate. Asa este regula la scoala noastra. Cind ii iei de la Hort, daca au avut chef au facut teme, de nu, nu au facut. Este mai mult decit de groaza. Ce sa va spun, citeodata lipsesc profesori, bolnavi, sau merg la scolarizari, asa ca te trezesti ca se termina scoala deja la 10. In clasa 1-a educatie fizica si lucru de mina nu au avut mai de loc, ca nu au avut profesor. In vacanta, atunci nu exista nimic, scoala e inchisa si poti sa vezi ce faci cu copilul. Te ajuta doar de a te pedepsi daca il lasi singur. Apoi sa il lasi la vecini???? Nici gind, lumea in privinta copiilor este foarte problematica. De ai avea ciine ai mai putea sa il lasi, dar nu pe copil.. Copii de regula si asa numai deranjeaza in societatea noastra. O rusine pentru Germania chestia asta, si greu de crezut pentru altii. Ei sunt mai dejraba priviti ca factori de cost, si deranjanti. Dar iata, la studiul Pisa s-a vazut. Ne aflam in ultima treime, deci din poporul de poeti si savanti suntem pe drumul cel bun de a deveni un popor de prostanaci si puturosi. Si ce va descriu este situatia in landul Bavaria. Si asta e oricum landul cu cele mai bune scoli, si rezultate din Germania.. Ca sa ii invete ordine anul trecut in clasa au avut 12 cuiere pentru 29 de elevi. Dupa ce m-am plins la minister s-au montat si restul. Cu drag Richard
quote:
Originally posted by Gabriela B.
Si in NZ este la fel:pina la 12 ani nu ai voie sa lasi copilul singur, nici in casa, nici afara. Daca il vede cineva, ai....belit-o! Esti declarata mama denaturata, esti amendata, avertizata (avertizarea se inregistreaza la ei) si la a doua abatere, serviciile sociale il iau...Mai vad copii si de 10-12 ani singuri prin parc, dar sunt numai de la emigranti. Desi NZ este o tara foarte sigura, din foarte multe puncte de vedere, nu stiu de ce aceasta lege.Dar exista scoala cu program pina la ora 6 pm, in timpul vacantelor de asemenea sunt holiday programme la majoritatea scolilor (asta inseamna ca duci copilul dimineata si il iei seara, dar el are un program tare dregut, joaca, sport, filme...etc. Platesti, bineinteles, dar e tare bine!In Romania aveam mereu grija ca vine vacanta (la gradi) si nu am cu cine lasa copilul... Societatea de aici este astfel organizata sa nu iti fie copilul o grija, o povara, sa nu stii ca ai copil...De exemplu eu o aduc pe pitica acasa la 17.30, iar la 20.30 este in pat...Mai stam 1 ora de povesti, spre disperarea sotului meu ca"iar va culcati tirziu".La 8 dim. trezirea, si la 9 incepe scoala... Noi am lasat-o singura odata, cam 10 minute, si cind ne-am intors ea se uita la desene animate, dar o vecina care ne vazuse plecind pe amindoi (si era week-end) ne-a spus ca ea este acasa, si sa ducem copilul la ea...Desi nimeni nu ii spusese nimic. Si ca sa fie tacimul complet, ne-a spus ca nu a anuntat asistenta sociala numai pentru ca ne stia pe noi si ne este prietena...Asa ca...ne-am speriat, si...ne-am invatat minte! Tot ea s-a oferit uneori sa mai stea cu Teo daca noi vrem sa iesim numai noi doi, sa ne bucuram de statul unul cu celalalt...Fara sa ii spunem noi absolut nimic, niciodata! La inceput eram tare speriati de bombe, si ne gindeam ca-i cam scrintita tipa, dar apoi dupa ce am mai primit astfel de propuneri si de la cel de la care am inchiriat casa...am mai intrebat si noi alti romani...Cica asa e obiceiul...Vrei sa fii singur, se gaseste repede cineva sa stea cu copilul...Oamenii sunt tare draguti pe aici! Dar sa-i intelegi...Si sa nu-i calci pe coada, sau in mindria lor...Ei sunt unici, cu NZ incepe si se sfirseste lumea! Au asa, o mare curiozitate pentru Europa (ca de Romania nu prea au auzit ei...) dar tot ei sunt mai tari! Daca intelegi asta si nu-i oftici, poti face ce vrei din ei. Sunt naivi si nealterati, ca amaritii de romani care numai negru vad in fata ochilor! Hai ca divaghez! [pup][pup][pup] Gabi


#19
ani35

ani35
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 28 octombrie 2003 - 13:53

De aproape 13 ani,locuiesc in Spania si,cum eram singura pe aici,ieseam cu fetita(mai tarziu cu doua [:D])la paine,cumparaturi,tuns...medic,notariat...Mi-era groaza numai la gandul ca raman singure...nicidecum sa trec la fapte.Acum e diferit:cea mare are 10 ani si ramane singura joia de la 18 la 19,cand mititica are ora de muzica.I-si face temele si,bineinteles,ma suna din 10 in 10 minute cu vesnica intrebare:"...mai stati mult? Aici doar copiii emigrantilor merg singuri la scoala,(ma refer la ciclul primar)ai spaniolilor sunt insotiti;sa vedeti ce-i la poarta scolii la 9 dimineata...mai mult parinti decat copii...Oricum,aparte de tema pe care a propus-o Julie,i-mi permit sa fac o mica paranteza(Julie,[flo][pup]).Copiii aici sunt PREA rasfatati,imediat dupa nastere capata statut de regi si ei explota la maxim slabiciunile parintilor;cat priveste educatia...stiti voi,sapte ani de acasa...lasa muuuuuuuult de dorit.[pup]la toata lumea!!!

#20
Samsara7

Samsara7

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 30 octombrie 2003 - 16:00

Si in Franta e asa, ca nu ai voie sa lasi copilul singur pana la 12 ani! Nu am citit legea dar asa am auzit. Numai ca nu se uita vecinii pe gaura cheii daca am plecat cu copil ori fara copil. Bineinteles ca daca s-ar intampla ceva, atunci esti tras la raspundere. Imi amintesc si de tam tam-ul cu un copil care a alunecat in rau, bunicul a sarit sa il salveze si au fost amandoi purtati de curent, innecandu-se. Parintii au fost trasi la raspundere ca nu au fost atenti si nu au supravegheat copilul care a alunecat parca pe o piatra. Imi inchipui ce s-ar intampla sa fie lasat pruncul in casa singur si sa dea foc la casa sau sa inceapa sa urle de frica! Aici legile pentru protectia copilului sunt nenumarate: nu e voie sa aiba lectii pt acasa mai mult de o ora (sau trei sferturi de ora chiar); sa nu il lasi singur in casa, sa il insotesti la si de la scoala (desi vad si prichindei de 6-7 ani care parcurg drumul singuri, caci ca sa urmezi o scoala trebuie sa locuiesti in apropiere),daca ii dai o palma poate sa sune "allo enfants maltraites" , chiar dupa o emisiune mi-a spus fiica-mea in gluma, sa am grija ce fac ca spune ca o maltratez. Scoala e chiar zid in zid cu rezidenta noastra, dar tot a trebuit sa explic si sa mi se aprobe ca sa fie lasat copilul sa plece singur acasa. Opinia publica e destul de prompta, se fac si abuzuri zic eu (sa ii ia unei mame singure cu 3 copiii unul din prunci,instalandu-l ca pe orfani intr-o "famille d'accueil" si apoi o alta, pt ca acesta a spus la gradi ca mamica l-a pupat odata intr-o zona intima). Mi-a fost greu sa fac ordine in toate acestea, si desi e drept ca statul ofera posibilitati pt parintii care lucreaza, e chestiune si de bani pana la urma. Daca ii ai e bine, daca nu te descurci cum poti. La inceput ii era frica (pe la 6 ani) sa stea in casa singura si 15 minute. In Romania stateam la parter si a intrat un hot pe balcon cu noi in casa si luminile aprinse; de aceea era speriata chiar si la etajul lui "cucurigu". Apoi am linistit-o, am invatat-o sa se serveasca de numerele din agenda ceea ce a linistit-o (mai mult ii era frica sa nu mi se intample ceva mie si sa nu mai vin acasa). Intai am lipsit pt a duce gunoiul, pe urma sa fac o mica cumparatura la colt. Pe la 8 ani a inceput sa ceara sa nu mai iasa cu noi in oras,(o plictisea) se simtea in siguranta, in compania desenelor animate, a unei carti, a jucariilor si mai ales....a pisicii . Un sufletel langa ea era de ajuns. Incetul cu incetul s-a obisnuit asa si stiu ca nu am de ce sa imi fie frica, poate iesii la joaca in gradina, are cheia si cum deja o las sa vina acasa la pranz singura, fiind la 1 minut distanta, nu i se mai pare cine stie ce. In casa plita e halogena, are beculet care semnalizeaza cand e calda, totul e electric. Mi-era frica sa o las la magazinul din colt, pt ca auzisem in alta parte ca cineva a anuntat autoritatile fiindca o mamica si-a trimis fetita de 10 ani sa ia paine. Dar si alti copii din rezidenta sunt incurajati sa o faca,cartierul e linistit, fiica-mea a vrut si ea sa incerce si acum (chiar daca stau ca pe ace totusi, cu traversarea strazii) totul se desfasoara normal. Dar am auzit de pilda ca in America e si mai drastic si probabil si prin alte parti. Mihaela


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -