Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

MAMICI DIN CONSTANTA...?????


138 raspunsuri la acest subiect

#131
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 27 ianuarie 2004 - 14:02

quote:
Originally posted by layla
Multumim de urari Crixia. Sa-ti traiasca fetita! Deja este domnisoara! Ca tot veni vorba de vaccinuri, dupa aproape o luna la baietelul meu i s-a inrosit vaccinul (este vorba de primul vaccin facut in maternitate). Ma mir ca pana acum nu a a vut nimic. Sa apara reactii adverse dupa o luna? Layla si Daniel Alexandru 4 saptamani
In spital se fac doua vacc.:primul in 24H de la nastere, care nu a lasat nici un semn, iar cel de al doilea la 3 zile. Fetitei mele i s-a facut vacc. pe mana stanga si vreau sa-ti spun ca zona este rosie si acum, parca ar fi un vas de sange spart in interior de aprox 2cm lungime si groasa de 1 cm. Ce-ti pot spune este sa nu-i faci absolut nimic, asa mi-a spus si mie cadrul medical care a vaccinat-o. Este posibil sa si supureze, la mine nu s-a intamplat, oricum stiu ca se va transforma in floricica pe care o avem toti pe bratul stang sus. Nu-ti face griji de reactii adverse, nu are ce sa se intample, iar daca se va deschide( va fi ca o rana deschisa) nu trebuie decat sa o ingrijesti sa nu se infecteze, nu sa o tratezi. Poate va evolua ca si la mine ! Fara probleme. Micutul tau este bine? Cum mananca si ce? CriXia

#132
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 27 ianuarie 2004 - 14:07

quote:
Originally posted by roxanaz
hello din siberia. Crixia, cum sa nu??? abia astept sa mai schimb ceva impresii....dar vad ca esti "matinala" rau....(sau trebuie sa zic noctambula?). Layla..am sa ma interesez dar da-i un tel pediatrului...de medicamente iti spun ce vrei dar experienta cu vaccinurile nu prea am. in orice caz daca nu te lamuresti claxoneaza-ma si trecem la cercetari. cum e la buc? am inteles ca tot asa frig ca aici. din pacate eu ma lupt de azi-noapte cu o javra de masea ("de minte"?) care nu m-a lasat sa dorm, mi-e somn, ma dor ganglionii de nu mai pot, nu ppot deschide gura si nici minca...si piticul meu azi-dimineatza s-a hotarit ca mie mi-e cam bine asa ca m-a trimis la o vorba ..cu bobocii, exact dupa ce luasem fierul...asa ca acum parca am rontait cuie toata ziua. hai ca m-am jaluit si la voi, pupici si o zi buna, Roxi
Ok! Atentie o sa-ti apara pe msn o adresa turistica sa stii ca eu sunt! Nu sunt matinala, ma culc f. tarziu, ca bebita mea adoarme la max.23. Si inca ceva, ce fel de fier iei? CriXia

#133
laura111

laura111

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 28 ianuarie 2004 - 12:47

Vaaaaaai ce de mamici si viitoare mamici din Constanta ! Bravo, ma bucur ca ne-am inmultit ! Eu n-am mai intrat de mult pe forum si uite acuma vad constantencele mele ce activitate intensa au aici. Ce sa va spun ? Eu am fost f. ocupata cu invatatul in ultimele 2 luni ca mi-am dat niste examene, dar promit c-o sa intru mai des de acuma. Copilu' meu e baietoi mare de acuma, are aproape 4 ani (pe 15 februarie), asa ca ieri tocmai am fost la Mac Donald's la Delfinariu sa-i fac programare ca sa-si serbeze ziua lui cu copiii in tramvai. Alaltaieri, pe frigul ala ingrozitor, m-a scos afara in parc sa-i fac om de zapada si ieri s-a dus sa verifice daca mai era in picioare si a fost foarte incantat ca in afara de un nasture nu-i lipsea nimic. Banuiesc ca acuma e gata flescait... Nasoala ploaia asta, preferam frigul si zapada . Multi pupici tuturor ! Laura - mama lui Vlad

#134
layla

layla

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 28 ianuarie 2004 - 13:41

Au mai aparut mamici noi! Laura bine ai venit sau revenit! Roxana ai grija cu maseaua aia! Mie in sarcina mi s-a spart o masea in 2 si a trebuit sa merg la dentist. Sa vedem ce urmari o sa-mi lase alaptatul! Crixia al meu BB este micut (maine face o luna) ii dau san si de o saptamana si 2 biberoane de lapte praf/zi ca este un mancacios si eu nu am lapte suficient sa-l satur! Da este vorba de vaccinul din mana stanga. La mine le-a facut pe amandoua in prima zi, eu am stat doar o zi cu el in Spital, pe 29.12 am nascut si pe 30.12 eram acasa! Am avut o noapte alba, corelata cu faptul ca ieri nu am dormit de loc in timpul zilei, va dati seama cum sunt acum. Daca ma duc sa dorm, nu cred ca stau mai mult de 30 min si incepe sa planga. Pupici si vorbim mai tarziu! Layla si Daniel Alexandru

#135
marimadalina

marimadalina
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 28 ianuarie 2004 - 16:53

Buna! Mai trec si eu din cand in cand pe aici...Eu am un baietel de 3,4 ani care este un mare strengar (ca toti copii[bascket]). Din octombrie merge la gradinita si chiar se vad schimbari in comportamentul lui. S-a adaptat destul de repede ...a plans cateva zile, insa a facut o serie de raceli,viroze. Acum imi fac curaj pentru al doilea copil si ma lupt cu niste examene la master. Multa sanatate pentru voi toti!

#136
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 28 ianuarie 2004 - 20:49

hello, hello. Mari, ce bine ca mai dai un semn de viata...mai spune-ne de baietelul tau... Laura, bine ai revenit! asteptam vesti despre tine. Layla, bafta la dormit!!! poate mai reusesti sa furi un pic de somn... eu am fost la dentist azi si mi-a taiat gingia....iau ampicilina si am luat o fiola de algocalmin drept care am reusit sa dorm 2 ore....premiera dupa 2 nopti. sper sa treaca in curind, va pup cu drag, Roxi

#137
CRIXIA

CRIXIA

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.253 mesaje

Postat 29 ianuarie 2004 - 01:33

Layla!nu faci bine ca-i dai biberon, in ritmul asta v-a renunta la san. Cine ti-a spus sa-i dai? Nu se satura cu laptele tau? Cum facea? Daca bb adoarme la san inseamna ca s-a saturat. Daca se trezeste la o jumatate de ora depa ce a mancat nu neaparat ii e foame, poate sa aiba colici. Am inteles ca are. La doar o luna e posibil sa manance si din 2 in doua ore. Cunosc un copil( al pediatrei mele), care acum are un 1 an jumate si din totdeauna, chiar si acum se trezeste noaptea din doua in doua ore. Fiecare copil este diferit. Recomandarea mea ar fi : Hraneste-l numai cu laptele tau. Mai ales in primele luni (3-4)aprecierea hranei se face cu cantarul nu cu proba suptului. Acum cantarirea se face saptamanal, sau cel putin lunar. L-ai cantarit? Cat a luat pana sa-i introduci lapte praf? Nu vreau sa par insistenta sau sa te superi pe mine, dar am o prietena care a nascut ca si tine in decembrie si a facut acelasi lucru ca si tine chiar de la spital, iar acum aproape ca nu mai are san deloc. Inca o data imi cer scuze ca sunt transanta, dar nu stiu exact cum te-ai hotarat, ce te-a facut sa introduci laptele praf. Multe mame renunta la alaptat pe motivul asta, dar nu intotdeauna este asa. Astept sa-mi dai mai multe detalii daca vrei. [mamica] [flo] [pup] CriXia

#138
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 29 ianuarie 2004 - 12:24

Crixia, scuze, acum am vazut intrebarea ta: iau fier cu vitaminca C, se numeste Sorbifer. Roxi

#139
marimadalina

marimadalina
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 29 ianuarie 2004 - 13:22

Pot sa-mi spun si eu parerea despre alaptare...si sunt de acord cu Crixia. Trebuie sa insisti sa manance exclusiv de la san.Am o prietena cu un bebe de 3 luni si i-a introdus laptele praf din luna a-2-a si acum deja nu mai vrea de la san, copilul este foarte dolofan dar a racit de 2 ori pana acum.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -