Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

caderea parului :((


4 raspunsuri la acest subiect

#1
bucluc

bucluc

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 10 iunie 2003 - 03:05

[hia]Dragele mele, am o problema cae ma sacaie teribil. De vreo cateva luni a incepu sa-mi cada (as putea spune din nou) parul[bang][bang][bang]. Am pus, ca de obicei, chestia asta pe seama stresului, a primaverii, a lipsei de vitamine etc etc DAR nu se mai opreste! Desi primavara a trecut, vitamine am luat o gramada (adica iau Centrum, insa pe mine ma cam deranjeaza sa iau medicamente[:I]). Nu stiu pur si simplu ce sa fac in privinta asta. Am mai avut asa o perioada din asta critica in liceu. Am urmat nspe mii de tratamente, atat naturiste, cat si medicamentoase, nici unul cu mare efect. Dupa o vreme insa s-a mai potolit. Cadea "acceptabil"- adica e normal sa iti cada nu stiu cate fire de par pe zi pt ca saracile fire mor. Dar acum... a luat-o iar razna de tot[:(][:(][:(]. Poate aveti voi vreo idee, un sfat...[flo] "Cauta la cine te pretuieste, cat de curata e inima, nu cat de inalt e gandul."(N.Iorga)

#2
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 10 iunie 2003 - 03:10

[hia] Uite aici un link, tocmai s-a discutat de curand. http://www.desprecop...p?TOPIC_ID=9408 Oana_B

#3
mirela.mustaciosu

mirela.mustaciosu
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 10 iunie 2003 - 11:14

Coji de oua spalate bine, uscate un pic in cuptor (cu usa la cuptor deschisa) pisate pana se obtine un praf care se amesteca cu miere de albine, zeama de lamaie si nuca pisata. Se inghite o lingura din compozitie inainte de masa (trei linguri pe zi). Din pacate nu mai stiu cantitatile. Dar nu cred ca ar avea cum sa dauneze, chiar daca un ingredient e in cantitate mai mica sau mai mare si stiu ca amestecul aduce un aport mare de calciu in organism. Si eternele vitamine, eventual niste tratamente externe (dar care nu fac minuni) - respectiv masti naturale de par cu galbenus de ou, ulei de porumb (masline, ricin, floarea soarelui), Vitamina A solutie, Vit. F. solutie, Vit. E fiole + o lingura de balsam, (miroase oribil), iar daca parul e gras si zeama de la 1/2 lamaie si la ultima clatire - clatit parul cu bors. Daca ai ten sau/si par gras poti sa mananci in fiecare zi 1/2 lingurita de drojdie de bere (aport mare de Vit. B) si tot drojdie de bere poti sa folosesti pentru ten (respectiv pielea capului) extern, in masti. Dar nici un tratament extern nu da rezultate miraculoase. A, si ceaiul din coada calului si urzica (pentru clatit parul). Nu stiu mai multe. Dar sunt convinsa ca o sa se rezolve. Si eu am perioade din astea primavara si toamna. Poate e bine sa incerci si o cura cu suc de morcov proaspat pe stomacul gol, dimineata. Multa sanatate!

#4
miruna28

miruna28

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 10 iunie 2003 - 14:39

Buna, Ti-as recomanda un medic bun,insa este in Bucuresti;la mine s-a rezolvat ;dar m-a pus sa-mi fac analize,apoi am urmat 6 luni un tratament cu niste solutii (local) si in acelasi timp am luat si Ca,fier,magneziu;de asemenea folosesc un anumit sampon. Miruna

#5
bucluc

bucluc

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 11 iunie 2003 - 01:23

[hia] Va multumesc mult pentru sfaturi! Peste cateva saptamani voi merge si acasa si voi intreba si pe la farmacii/Plafar daca au ceva pentru caderea parului, desi... O mica precizare: eu nu am fost insarcinata, deci nu pot da astfel de explicatii problemei mele... Va pup pe toate! Sunteti taaaare dragute![flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo] "Cauta la cine te pretuieste, cat de curata e inima, nu cat de inalt e gandul."(N.Iorga)


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -