Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Drepturi ale unui copil nascut in usa


11 raspunsuri la acest subiect

#1
calina73

calina73
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 10 iunie 2003 - 01:31

Vreau sa va mai intreb ceva,mama mari si cu experienta. Un copil nascut in usa are mai multe drepturi decat un rezident permanent in usa?Care sunt acele drepturi pentru un copil nascut in usa?Va multumesc .Nasc asa cum vam spus peste putin timp .

#2
Andrada

Andrada

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.253 mesaje

Postat 10 iunie 2003 - 01:34

quote:
Initial creeata de calina73
Vreau sa va mai intreb ceva,mama mari si cu experienta. Un copil nascut in usa are mai multe drepturi decat un rezident permanent in usa?Care sunt acele drepturi pentru un copil nascut in usa?Va multumesc .Nasc asa cum vam spus peste putin timp .
Eu stiu citeva: Poate sa voteze cind implineste 21 de ani Poate candida la presedentie. Are dreptul sa aduca dupa el in SUA rude de gradul 1 L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele

#3
iuliana

iuliana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 420 mesaje

Postat 10 iunie 2003 - 01:55

Dupa cite stiu eu...un copil nascut in USA e ceteatean american...so....toate drepturile....

#4
luminiss

luminiss
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 12 iunie 2003 - 02:50

si pe mine ma intereseaza subiectul. prietenul meu e rezident, eu sunt turista deocamdata, sunt in 9 saptamani, probabil ca ne vom casatori, si m-ar fi interesat si pe mine care ar fi drepturile lui, si ale mele, caci eu pana sa-mi vina actele ar dura ceva ani de zile, probabil pot intra in US pe baza pasaportului bebeului. asta ca o mica paranteza. tu esti rezidenta aici? luminita

#5
mama-Silvia

mama-Silvia
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 12 iunie 2003 - 03:37

copilul e cetatean american... deci cum spunea si Iuliana... are toate drepturile... Multa sanatate va doresc! Silvy

#6
Cloe

Cloe
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 12 iunie 2003 - 17:47

luminiss, tu nu prea ai drepturi doar fiindca esti mama unui copil nascut aici. copilul e cetatean, dar daca pleci in Ro cu el, s-ar putea sa ia probleme mari la intoarcere daca de ex. nasti aici, iti expira viza care o ai, si te duci in RO si trebuie sa te duci iar dupa viza cat esti acolo, nu cred ca primesti. cand copilul are 18 ani el poate veni si pleca singur cand vrea dar pana atunci numai cu tatal lui (care e rezident). dupa ce prietenul tau, tatal copilului, devine cetatean american, lucrurile se simplifica, in sensul ca vei obtine si tu actele de rezidenta mai rapid. pana cand isi ia prietenul tau cetatenia, trebuie cautate alte solutii de prelungire a vizei tale, sau de schimbare de statut. cauta pe site-ul INS si vei gasi toate informatiile exacte. iti doresc succes!

#7
luminiss

luminiss
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 17 iunie 2003 - 01:16

da, asa ma gandeam si eu, insa am auizt ca la INS se tot schimba treburile, oricum va trebui sa consultam un avocat pt. asta. eu oricum ma voi marita curand, deci imi voi depunde actele, nu stiu cat ma avantajeaza asta, eu initial de a afla ca o sa am un bebe ma gandeam ca e mai simplu sa aplic la o universitate, cu viza de student ai drept de travel si asta ma omoara pe mine, ca daca ma voi marita cu prietenul meu care e rezident eu nu mai pot pleca probabil destul de mult timp din US, ori eu as vrea sa botez bebele in RO, dar se pare ca exista riscul de a nu ma mai lasa inapoi. pe de alta parte am auzit ca exista un "advanced parole" care daca il ceri si ti se aproba (trebuie sa demonstrezi ca ai un motiv f. bun, un fel de situatie de urgenta), poti calatori in timp ce te aflii inca in pending. sper sa fie asa si sper sa nu fie imposibil de obtinut. mor de dor de tara si as vrea sa ma pot intoarce. pe de o parte imi dau seama ca visez, insa prietenul meu imi spune ca lucrurile mereu se schimba la INS si apoi la urma urmei e posibil sa stau si in RO sa imi astept actele... aveti idee?

#8
moto

moto
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 17 iunie 2003 - 11:42

ASA cum spun spuneti copii sunt cu toate drepturile cetatenii si nu beneficiaza nimeni de pe urma lor daca parintii nu au acte aici sau stiti voi mai multe ???Delia si bb-ul Sebastian neamtu

#9
elena2001

elena2001

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 23 iunie 2003 - 12:03

Luminiss, Asa cum spunea si Cloe pe tine n-o sa te ajute cu nimic ( ma refer d.p.d.v.legal) ca o sa nasti un copil aici. Din cate am citit pana acum am inteles ca cel mai bine e sa astepti pana sotul obtine cetatenia si apoi sa depuna actele si pentru tine pentru ca altfel dureaza foarte, foarte mult. Dar cel mai bine te poate ajuta un avocat, eu te sfatuiesc sa apelezi la serviciile unui avocat, eu am avut experiente neplacute cu cei de la INS; am aplicat aici pentru o viza de student, mi-a fost respinsa din cauza neglijentei lor si timp de 16 luni a trebuit sa ma zbat si sa bat pe la atatea usi ca sa mi se faca dreptate... Spuneai tu ca e mai usor sa aplici la o universitate si ca viza de student iti da liberatea de a calatori...iti spun eu din experienta ca nu este asa... Daca ti se aproba viza de student tu primesti formularul I-20 aprobat si cartonasul I-94 pe care scrie ca este valabil pe durata statutului; ei bine nu ti se pune nici o viza in pasaport iar de calatorit nu poti calatori mai departe de Mexic sau Canada pe o perioada mai mare de 30 de zile; sincera sa fiu, mie si pana acolo imi este teama sa merg. Daca ai merge in Romania cu o viza de student obtinuta aici vei fii obligata la intoarcere sa mergi la ambasada ca sa obtii viza in pasaport ceea ce nu te sfatuiesc... Prietenul tau iti spune ca lucrurile la INS se schimba mereu....crede-ma ca se schimba din rau in mai rau....mai ales dupa evenimentele din 11 septembrie... Deci sfatul meu este sa cauti un avocat bun cat de repede... Mult, mult succes!!! Irina

#10
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 18 iulie 2003 - 05:17

Ia uite, ce subiect vechi am gasit! Cu viza de student, nu e adevarat ca nu potzi calatori! Eu am viza asta si calatoresc in prostie! Singura problema e sa ai "multiple entries", ceri expres la ambasada cand te duci pt. viza si platesti extra 65$. Daca ai single entry, e adevarat ca nu potzi calatori, dar nu e nici o problema sa iei "multiple entries", trebuie sa stii sa ceri. ruxij


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -