Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

20 de obiceiuri daunatoare


19 raspunsuri la acest subiect

#1
lilach

lilach

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 08 iunie 2003 - 11:22

1.Sa iesiti la soare fara protectie solara. S- a demonstrat stiintific ca ridurile,petele, alunitele si leziunile de tip canceros sint influentate direct de expunerea la soare. 2. Sa folositi cremele de protecti solara cu zgircenie. Daca aplici prea putina crema efectele nu vor fi aceleasi chiar daca creme are un factor de protectie mare.Nu va zgirciti cind e vorba de calitatea si cantitatea unei creme solare. 3.Sa exfoliati pielea prea des. Peeling -ul facial este o metoda f. eficienta de a indeparta celulele moarte si impuritatile pielii astfel ii conferim pielii un aspect mai sanatos si stralucitor. Este important sa nu frecati prea energic si lotiunea sau crema de peeling pe care o folositi sa fie adecvata tenului.Nu e cazul sa folositi mai mult de o data pe saptamina, altfel pielea va deveni f. sensibila. 4. Sa va atingeti fata tot timpul De cite ori va atingeti fata transferati impuritatile de pe miini pe pielea fetei.Astfel pielea se ingrasa tot mai tare fiind predispusa la cosuri si comedoane [puncte negre]. Cine are parul lung si gras daca acesta atinge fata poate sa duca la aceleasi efecte. Trebuie sa tineti seama ca pielea fetei este f. delicata. 5.Sa va stoarceti cosurile Atunci cind stoarceti un cos distrugeti bacteria porului respectiv, astfel bacteria se va raspindi pe restul pielii.Mai bine aplicati o masca pentru cosuri.Daca problema e serioasa mergeti la un tratament cosmetic. Urmatoarele obiceiuri vor veni....aveti rabdare. ella& laura,andrei,andra

#2
missiday

missiday
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 08 iunie 2003 - 16:26

Ella, multzumim mult!!Asteptam cu nerabdare shi restul. [pup] Missiday

#3
lilach

lilach

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 09 iunie 2003 - 12:45

Astazi continuam: 6. Sa va frecati la ochi In afara faptului ca ochii se irita si se inrosesc,pielea din jurul ochilor este f. fina si sensibila si este predispusa la iritatii si mai ales riduri. Cine lucreaza la p.c.sa nu uite sa ia din cind in cind cite o pauza si sa faca urmatorul exercitiu: Asezati-va palmele facute caus pe ochi,in acest mod ajutati ochii sa se relexeze. 7.Sa faceti prea multe bai de aburi Stiu ca in Romania se recurge destul de mult la aceasta metoda de curatire a fetei. Nu se recomanda sa se faca prea des, poate usca pielea, fortind-o sa produca sebum in exces predispunind-o la cosuri si iritatii.Un risc tot atit de mare este spargerea capilarelor [cuperoza]. 8. Sa mergeti la culcare fara sa va demachiati. Demachierea este o etapa f. importanta in mentinerea unui ten sanatos si luminos. Daca sarim peste aceasta etapa, porii ramin astupati.Este bine sa ne formam o rutina de infrumusetare care sa includa: dimineata si seara demachierea, apoi o crema hidratante si nu in ultimul rind crema pt.ochii mai ales seara. 9.Sa folositi produse de ingrijire expirate Machiajele expirate nu numai ca nu au efectul scontat dar pot contine bacterii care provoaca iritatii ale pielii,in cazul produselor pt. ochi pot duce la infectii. Regula generala mascara trebuie pastrata maximum 6 luni din momentul in care a fost deschisa,celelalte produse max. 2 ani din momentul in care au fost deschise. 10. Sa folositi in comun [cu prietenele] produsele de machiaj Veti putea imparti in acest fel infectiile ,bacteriile.Cele mai raspindite infectii sint prin intermediul produselor pt. ochi [produc conjuctivita] si prin rujuri [produc herpes simplex].Cind mergeti sa va cumparati produse cosmetice este recomandabil sa stergeti f. bine rujul si numai apoi sa va puneti [ar fi recomandabil sa folositi pensula personala pt. a aplica ruj.] 11.Sa va pensati sprincenele exagerat. Este de preferat ca pentru primadata cind doriti sa va pensati sa mergeti la o cosmeticiana pentru a va da o forma spincenelor care se potriveste cu forma fetei. Pe urma puteti si singure sa scoateti firele rebele care apar. 12. Sa va incruntati sau sa priviti cu ochii intredeschisi In acest mod de a privi putem doar sa grabim aparitia ridurilor. Pentru a preveni acest lucru mergeti im mod regulat la control oftalmologic si mai ales purtati ocheleri de soare chiar si iarna. ella& laura,andrei,andra

#4
lilach

lilach

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 12 iunie 2003 - 14:56

Astazi continuam cu toate ca am sesizat ca nu sint reactii decit din parte lui Missiday. 13.Sa va clatiti insuficient parul Acest lucru duce la lipsa de stralucire a parului.Mai bine clatesti parul mai mult decit prea putin. 14. Sa folositi elastice pt. par Cred ca este cea mai buna metoda de prindere a parului si cam toate care au parul lung o folosesc. Cu timpul folosirea elasticelor duce la ruperea firelor de par. 15.Sa folositi suc de lamiie pt. a decolora suvite Acidul din lamiie toaca parul ,il deshidrateaza ,parul arata uscat si lipsit de viata,fara luciu. 16. Sa va muscati buzele Daca aveti buze uscate sau arse e de preferat sa nu le tot muscati sau sa puneti saliva pe ele.Puteti linistite sa folositi un ruj hidratant. 17.Sa va roadeti unghiile Dupa parerea mea este cel mai urit lucru la o femeie. Chiar daca nu aveti timp sau bani de mers la manichiura, unghiile si miinile trebuie sa fie ingrijite 18. Sa aveti o pozitie corporala incorecta Trebuie sa stati drepte tot timpul ,burta tinuta inauntru si pieptul in afara. ella& laura,andrei,andra

#5
aramona

aramona

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 12 iunie 2003 - 15:09

Multumim pentru sfaturi, Sunt de bun simt, pacat ca majoritatea le cunoastem dar nu le punem mereu in practica! Am o intrebare, referitoare la strangerea parului: daca elasticele nu sunt recomandate, atunci care ar fi metoda cea mai buna? Eu imi tin mai mereu parul strans sus cu o clema la spate, ma deranjeaza parul pe fata...nici sa-l tund scurt nu-mi vine... Multumesc din nou, Ra

#6
lilach

lilach

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 12 iunie 2003 - 15:11

Este bine sapui un pic de balsam, crema pe cleme sau elastic si sa fie cit mai larg. ella& laura,andrei,andra

#7
aramona

aramona

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 12 iunie 2003 - 15:32

Saru mana din nou! Ra

#8
missiday

missiday
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 12 iunie 2003 - 18:40

Ella, multzumesc mult pentru sfaturi!!!Shi acum o consultatzie, te rog[:)]: Am parul nici drept , nici ondulat, semilung shi nu stiu cum sa-l aranjez[q].Daca-l spal arata bine in ziua aia , dupa care "se lasa". As vrea sa stiu ce fel de produs cosmetic sa folosesc astfel incat sa stea shi el mai "infoiat" (dede, sper sa nu ma taxezi pentru exprimare[:p]). cu fixativ se imbacseshte, cu spuma la fel, iar eu as vrea sa arate natural, nu ca o matura[:0]). [pup] Missiday

#9
adi69

adi69

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 12 iunie 2003 - 19:07

Ce te faci daca ai ochelari de vedere si nu poti purta ocheleri de soare?Si te deranjeaza puternic lumina? Dia si bebe Rucsi

#10
Marianar

Marianar
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 12 iunie 2003 - 20:03

Exista modele foarte frumoase de rame care au atas de soare. Sotul meu are asa ceva. E super! Nici nu se vede ca porti si ochelari de vedere pe sub cei de soare. Pupici! Mariana & Vladutz


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -