Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sa nu faceti ca mine!


2 raspunsuri la acest subiect

#1
Ela

Ela
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 07 iunie 2003 - 14:37

Am vrut sa-i zic subiectului "Agonie si extaz" - dar am realizat ca suntem numai in faza de agonie![bang] Pentru ca sunt multe mamici cu bebei nascuti in strainatate, o sa va povestesc ce-am patit cu minunatul pasaport (daaa, exact - iar pasaportul - episodul Pasaportul ne mananca zilele mai departe)!!! Cum s-a mai tot povestit, am scos certificatul de nastere de la Bonn - bineinteles cu peripetiile de rigoare! Adeca ce era scris pe diverse site-uri ref. la informatii consulare plus ce cereau chiar ei in raspunsul la mail-ul nostru - nu s-a "pupat" cu ce a vrut tanti la ghiseu! In fine, a trecut si avind in vedere ca sotul Alinei Luchian a trait o experienta si mai proasta - a fost indrumat de la Berlin la Bonn pt. ca la Berlin nu mai aveau certificate de nastere - ca la Bonn sa pateasca acelasi lucru, deci a facut drumul degeaba - deci noi am scapat ieftin la capitolul asta! Daaar - a inceput frecusul acasa! Am facut o procura prin care o imputerniceam pe mama mea sa se ocupe de depunerea actelor si ridicarea pasaportului pt. Ilinca si am atasat toate hartiile necesare (copii buletin, copii drept de sedere in De, cereri din partea fiecaruia de eliberare a pasaportului, poze, taxe, certificat de nastere). Insa - dupa ce tanti de la Constanta a cerut copii autentificate de catre Consulatul din Bonn ale dreptului de sedere (distractie care a facut numai 80 €) a realizat ca mama e imputernicita prin procura doar de sotul meu, si a refuzat sa primeasca actele!!! Faptul ca exista cererea tip de eliberare a pasaportului si din partea mea nu a convins-o ca totul e ok, ca mama nu s-a raliat cu gineri-su´sa faca .... ce??? Asa a zis - ca daca vrea numai sotul sa faca pasaport?!? Am intrat pe site la mi.ro si nu e specificata in nici un fel existenta unei forme speciale a procurii! Singura solutie - avind in vedere ca pe 21 vrem sa plecam acasa - un alt drum la Bonn, facut titlu de calatorie si facut pasaportul dupa ce ajungem in tara! Nici nu stiu pe cine sa injur mai cu spor - pe tanti aia cu lobotomie de la Cta sau pe cealalta de la Bonn - care - zic io in prostia mea - ar fi trebuit sa treaca si numele meu pe procura - sau sa faca cum vor, numa´sa se puna naibii de acord!!! Oricum - situatia mi se pare aberanta, am tot stat sa ma gandesc - sa vad in ce fel ar putea avea dreptate "Organul" - si nu pricep!!! Procura doar ii da dreptul mamei mele sa se plimbe cu actele si sa ridice pasaportul - in rest toate actele de la dosar sunt facute pentru amandoi! In fine, asta este - dar cand ajung in tara intentionez sa inaintez o reclamatie! Eu sunt foarte corecta de felul meu, nu cer favoruri - dar as fi avut pretentia ca informatia sa fie completa, sa stiu la ce ma astept! Daca s-ar fi uitat pe toate actele de cand a intors-o pe mama prima data din drum - nu mi-as mai fi batut capul cu autentificarile si de banii aia luam din start titlu de calatorie! Poate o sa spuneti ca visez cu reclamatia mea - asa o fi, dar daca eu tac, altul la fel si tot asa - nici nu o sa se schimbe nimic! Am scris destul, deci ma opresc aici! Numai bine si functionari - de orice natie - cat mai normali va doresc![;)]

#2
mamica dulce

mamica dulce

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 637 mesaje

Postat 07 iunie 2003 - 14:56

Doamne cati nervi ti.ai mai facut si pe buna dreptate... si eu m.am ciocnit de birocratie cu actele pt casatorie cand in De i.au dat sotului o lista cu acte pe care trebuie sa le aduc si ,dupa ce am venit aici ,la acelasi ghiseu mi.a mai cerut vreo 3 hartii pt care ,insarcinata in luna a saptea m.am intors in tara si am stat o luna pe la ambasada[bang] Deocamdata cu bebele meu de 6 luni nu am facut nici un act,are certificat de nastere nemtesc eliberat de la starea civila fara probleme(sotul e neamt) si stiu ca daca vreau sa vin cu el in tara imi trebuie ceva...nici nu mai stiu cum se numeste[bang] dar care se elibereaza usor su nu trebuie sa umblu pe la Bonn. eu nici casatoria nu am inregistrat.,o in tara pt schimbarea pasaportului ca stiu ca o sa coste mult,multi nervi si umblatura..si pt ce?? Am la mijlocul pasaport viza pe care scrie noul numa si ca.s maritata si e valabil pana in 2007 asa ca nici nu ma stresez[:D] acum daca gresesc cu ceva va rog sa ma bateti pe umar si sa.mi spuneti sa casc ochii,ca poate sunt destul de in plop[:D][:D] oricum eu am scris aici acum doar sa zic despre aventurile mele cu birocratia si de care mi s.a cam facut lehamite, va pup,ancuta

#3
Corina

Corina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 222 mesaje

Postat 07 iunie 2003 - 23:10

Fetelor,si eu am vrut sa îi fac acte romanesti Annei,dar un nene la ambasada din Paris mi-a zis ca trebuie sa transcriu casatoria mai intîi.In concluzie,in august mergem in Romania si o sa depun actele pt transcrierea casatoriei,dar sper ca pina in 2005 cind pasaportul meu romanesc expira ,sa am deja cetatenie franceza si sa nu mai am nevoie de el. Oricum Anna va fi trecuta doar pe pasaportul lui barbatu-meu cind vom merge in Romania,sper sa nu avem probleme. Cam atit,iar cine poate sa nu isi bata capul cu actele romanesti e un(o) fericit(a). Pupici,Corina si Anna Quand on veut une chose, tout l'univers conspire à nous permettre de réaliser notre rêve. ( Paolo Coelho)


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -