Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pasaport pt bebe


4 raspunsuri la acest subiect

#1
DanaMario

DanaMario

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 505 mesaje

Postat 06 iunie 2003 - 02:59

Hi Lumy, Am citit in unul din mesajele tale ca vrei sa pleci in tara peste citeva saptamani. Cum ai rezolvat cu pasaportul pt Francesca? Ce fel de pasaport i-ai facut romanesc sau canadian? Eu m-am interesat si pentru ambele pasapoarte avem nevoie de certificatul de nastere pentru care am aplicat dar inca nu l-am primit. Si o alta intrebare tu te-ai interesat este recomandat sa mergi cu bb mici 2 luni in avion. Te tot intreb ca mor de nerabdare sa plec si eu in tara intr-o vacanta mai lunga ca nu stiu cind o sa mai am oportunitatea asta. Multumesc mult Dana si Joshua

#2
Lumy

Lumy
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 06 iunie 2003 - 05:06

Buna, Dana ! Am gasit mesajul tau pe "Bebei din mai" si l-am cautat si pe aici. L-am gasit, ti-am raspuns si... cred ca mesajul nu a ajuns, mi-a venit o eroare dupa ce l-am transmis... Dar nu ma las :-))) Prima problema pe care-am rezolvat-o a fost Certificatul de nastere canadian. S-a dus sotul cu Declaratia Nasterii si cu Atestatul de Nastere (actele completate in maternitate) la Starea Civila, a facut o cerere de eliberare a certificatului de nastere la urgenta (eliberarea normala dureaza 4-6 saptamini, costa 15 doalri; la urgenta dureaza 3 zile si costa 35 dolari) si dupa o saptamina de la nasterea Francescai aveam deja Certificatul in posesie. Problema pasaportului Canadian am resolvat-o aproape la fel de repede. Distractia cea mare a fost cind a trebuit sa-i facem poze pt pasaport Francescai. Ne-am chinuit si noi si pozarul, pina la urma am dat-o la pace... S-a dus sotul la Sectia pasapoarte cu 2 pozici ale printesei, cu certificatul de nastere canadian, a completat un formular, a platit 20 dolari si urmeaza sa ridicam pasaportul pe data de 10 iunie. Am fi putut aplica si aici la eliberarea de urgenta, asta insemna de pe o zi pe alta, ar fi costat 70 dolari dar ne-am gindit ca nu avem nici o graba, data de 10 iunie este foarte convenabila, mai ales ca noi avem biletele cu destinatia Romania deabia pe data de 19 iunie. Certificatul de nastere romanesc l-am scos in aproximativ 30 minute. Noi stam in Montreal, asa ca ne-am prezentat la Consulatul general al Romaniei cu pasapoartele noastre (valabile), certificatul de nastere canadian al Francescai si cu certificatul nostru de casatorie. In 30 minute consulul ne-a inminat certificatul de nastere romanesc (fara CNP-ul respectiv, va trebui completat in Romania). Pasaportul romanesc se elibereaza in vreo 3 luni, asa ca avem de gind sa-l scoatem cind vom ajunge in Romania. Cu toate ca nu prea stiu la ce-i va folosi acest pasaport... Calatoriile bebetilor cu avionul... AM cunoscut persoane care au zburat cu bebeti de 2 saptamini. Francesca va avea 6 saptamin cind va zbura... Ideea este ca bebetii fiind mici dorm mai mult si nu fac multa galagie. Situatia se schimba cind cresc, pe la 1,5 ani e cel mai dificil... Oricum, iti voi scrie cum s-a comportat [copil] Nu stiu daca am reusit sa fiu destul de explicita in exprimare, insa daca simti ca ai mai avea cite ceva de intrebat, iti raspund cu drag si pe personala... Mailul meu este f_lucian@sympatico.ca sau ne putem conversa la telefon (514) 739 5481. O lasam pe aia mica sa vorbeasca [tel] [foto] http://community.web...uminitafeodorov Cu drag, Lumy

#3
DanaMario

DanaMario

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 505 mesaje

Postat 06 iunie 2003 - 08:17

Lumy, multumesc mult pentru raspuns. Eu nu am stiu ca poti plati o taxa de urgenta si-ti elibereaza mai repede certificatul de nastere. Eu am trimis a doua zi prin posta aplicatia de certificat deci dupa cum zici tu intr-o saptamana doua ar trebui sa-l primesc. Dar totusi mai am o intrebare Francesca va calatori cu pasaport canadian (deci ca cetatean canadian) neavind inca pasaportul romanesc. Si din cite stiu eu cetatenii canadieni au nevoie de viza de Romania. Deci Francesca are nevoie de viza de Romania de la consulat???? avind doar pasaport Canadian. Si inca o intrebare tu vei merge singura sau cu sotul?? Eu imi tot pun intrebarea daca ma voi descurca singura in avion, pe aeroport?? Numai bine Dana si Joshua

#4
Lumy

Lumy
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 06 iunie 2003 - 21:29

[hia] Dana ! Intr-adevar, Francesca va calatori cu pasaportul canadian. IAr de viza pentru Romania nu va avea nevoie caci ea este cetatean roman [:D] . Pentru a demonstra ca asta mica este romanaca, prezentam certificatul de nastere Romanesc, pe care l-am scos de la Consulatul romanesc din Montreal... E gratis si dureaza putin (30 minute) sa-l elibereze ... De calatorit voi calatori impreuna cu sotul, bineinteles ca va fi mai usor sa impartim responsabilitatile si-n timpul calatoriei cu avionul, prin aeroporturi si masini... Dar cred ca daca as fi fost nevoita, m-as fi descurcat si singurica.... Sint convinsa ca si-n cazul tau, daca situatia o va impune, te vei descurca chiar si fara sprijinul sotului. Te-ai descurcat sa dai nastere unei fiinte mici si plapinde, nu vei reusi s-o inveti sa si zboare [biz] ??? Cu drag, Lumy

#5
DanaMario

DanaMario

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 505 mesaje

Postat 07 iunie 2003 - 07:45

Hi Lumy >Te-ai descurcat sa dai nastere unei fiinte mici si plapinde, nu vei >reusi s-o inveti sa si zboare ??? Multumesc mult de raspuns. Eu acum o sa astept sa primesc prin posta certificatul ca nu mai am ce face. Intre timp ii voi explica cu este bebelusului cum este cu zborul desi ar trebui sa stie ca-n timpul sarcinii am fost de 2 ori in tara.Sper sa-si mai aminteasca ca atunci i-a placut !!! Numai bine Dana si Joshua


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -