Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

CANTASTIM


10 raspunsuri la acest subiect

#1
MadalinaM

MadalinaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 445 mesaje

Postat 05 iunie 2003 - 01:49

Ce stiti despre acest vaccin? l-ati folosit? in ce afectiuni? Care e parerea doctorilor de pe site? Eu am gasit aceste informatii pe un site(www.farma.ro-nu stiu care e politica forumului, parca era o interdictie in a da alte adrese??? Oricum, sper sa nu fi comis un scrilegiu anuntind aici sursa mea de informatie). Nume: CANTASTIM, Producator: Institutul Cantacuzino -------------------------------------------------------------------------------- Prezentare: Cantastim este un extract bacterian purificat din Pseudomonas aeruginosa, cu proprietati imunomodulatoare. Este livrat in cutii cu 5 fiole a 1 ml (0,5 mg substanta activa). Mod de actiune: Produsul stimuleaza fagocitoza si chemotactismul celulelor fagocitare, activitatea citotoxica a celulelor NK si K si a limfocitelor T, exprimarea unor receptori de membrana, sinteza si secretia unor citokine, normalizand cooperarile celulare si mecanismele de control ale raspunsului imun. Indicatii: Produsul este indicat pentru stimularea capacitatii de aparare nespecifica, in cazuri de deficit imun cu diverse exprimari clinice. Astfel, se recomanda administrarea lui inainte de interventiile chirurgicale cu risc de infectii postoperatorii, in parodontoze cronice, in unele infectii virale sau bacteriene cronice rebele la terapia uzuala (herpes, zona zoster, stafilococii cutanate etc.), in leucemii, carcinoame si sarcoame ovariene, mamare, uterine, pulmonare etc. Mod de administrare: Tratamentul este diferentiat, in functie de natura bolii si de varsta. La copii pana la un an, care prezinta infectii grave, peritonite, neoplazii sau malformatii congenitale care necesita interventii chirurgicale laborioase, se administreaza pe cale subcutanata 5 injectii a 0,5 ml fiecare, la interval de 7 zile. La copiii peste un an si la adulti, se inoculeaza subcutanat cate 1 ml la interval de 7 zile, schema de administrare fiind conditionata de natura bolii astfel: in prevenirea infectiilor postoperatorii, se administreaza subcutanat 1 fiola cu 4 zile inainte de operatie si 4 fiole dupa actul chirurgical, cate o fiola la 7 zile; la pacientii cu forme grave de herpes, zona zoster, parodontoze, afectiuni afrigore repetate etc., se administreaza 10 injectii subcutanat, la interval de 7 zile fiecare (daca este cazul, la 90-120 zile de la terminarea seriei de 10 fiole, se repeta schema de administrare); in infectiile stafilococice cronice, se administreaza asociat cu vaccinul sau autovaccinul stafilococic, prin inoculare subcutanata, conform urmatoarei scheme: Ziua 0 vaccin (autovaccin) stafilococic 0,1 ml. Ziua a 3-a vaccin (autovaccin) stafilococic 0,1 ml. Ziua a 6-a vaccin (autovaccin) stafilococic 0,2 ml. Ziua a 7-a Cantastim 1 ml. Ziua a 9-a vaccin (autovaccin) stafilococic 0,3 ml. Ziua a 12-a vaccin (autovaccin) stafilococic 0,4 ml. Ziua a 14-a Cantastim 1 ml. Ziua a 15-a vaccin (autovaccin) stafilococic 0,5 ml. Ziua a 18-a vaccin (autovaccin) stafilococic 0,6 ml. Ziua a 21-a Cantastim 1 ml. Ziua a 22-a vaccin (autovaccin) stafilococic 0,7 ml. Ziua a 25-a vaccin (autovaccin) stafilococic 0,8 ml. Ziua a 28-a Cantastim 1 ml. Ziua a 29-a vaccin (autovaccin) stafilococic 0,9 ml. Ziua a 32-a vaccin (autovaccin) stafilococic 1 ml. Ziua a 35-a Cantastim 1 ml. Ziua a 38-a vaccin (autovaccin) stafilococic 1 ml. Ziua a 41-a vaccin (autovaccin) stafilococic 1 ml. Ziua a 42-a Cantastim 1 ml. Ziua a 44-a vaccin (autovaccin) stafilococic 1 ml. Ziua a 47-a vaccin (autovaccin) stafilococic 1 ml. Ziua a 50-a vaccin (autovaccin) stafilococic 1 ml. Ziua a 53-a vaccin (autovaccin) stafilococic 1 ml. Daca este necesar, seria de inoculari se poate repeta dupa o pauza de 90-120 zile. In leucemii cronice sau tumori maligne cu diferite localizari, produsul se poate administra in asociere cu radioterapia si/sau chimioterapia. Se administreaza subcutanat 10 fiole la interval de 7 zile, cu repetarea seriei de injectii dupa 90-120 zile. Contraindicatii: Produsul nu este alergizant si nu are contraindicatii. Poate fi administrat concomitent cu alti agenti terapeutici. Reactii adverse: La unii pacienti pot aparea dupa inoculare: congestie si tumefactie la locul inocularii, cresterea temperaturii corporale, frisoane, stare de somnolenta, dureri de cap. Aceste reactii pot fi observabile la 3-24 ore de la inoculare si pot persista pana la 24-48 ore. Aparitia acestor reactii secundare tranzitorii nu impune oprirea tratamentului. Conditii de pastrare: Produsul se pastreaza la temperaturi intre +5 - +10 grade Celsius si se agita energic inainte de intrebuintare. Termen de valabilitate: 2 ani.

#2
maudi

maudi
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 05 iunie 2003 - 03:26

am cumparat si eu pentru mama, la vremea respectiva. nu a ajutat-o, sau era deja intr-o metastaza generalizata? nu stiu...:(

#3
alinuche

alinuche

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 05 iunie 2003 - 11:29

eu am facut acest vaccin prin noiembrie anul trecut - 10 saptamani , un vaccin pe saptamana. habar nu am daca a avut vreun efect, de fapt nici nu stiu de ce mi s-a recomandat. am avut o problema dermatologica (nu mai stiu cum se numea - niste chestii in barba care se tot inmulteau) si le-am ars cu laserul. cert este ca iarna trecuta nu am racit deloc, deci poate a avut vreun efect vaccinul asta alinuche

#4
Vanina

Vanina
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 05 iunie 2003 - 12:33

Si eu l-am folosit. Acum 3 sapt am terminat o serie de 10 injectii in 10 sapt. Eu am simtit o crestere a rezistentei la frig,la raceli,la anexita care ma chinuia.Acum nu stiu cat de bine mi-a facut sau nu-cert e ca nu am mai racit deloc. Vanina

#5
palmyrah2002

palmyrah2002

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 411 mesaje

Postat 05 iunie 2003 - 13:08

Si eu l-am facut acum multi ani in urma(vreo 10),tot pentru o anexita care ma chinuia mereu!!! De atunci nu am mai avut ANEXITA!!! El stimuleaza intr-adevar sistemul imunitar si previne eventuale imbolnaviri sau recidive.Nu vindeca CANCERUL,din pacate!!!E doar un ajutor al organismului in lupta lui cu aceasta boala!!!Multa sanatate!!!Cristina

#6
liviu`s

liviu`s

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 05 iunie 2003 - 13:12

Cred ca ar trebui sa va grabiti sa-l cumparati, deoarece se va desfiinta laboratorul de productie de la Institutul Cantacuzino.

#7
palmyrah2002

palmyrah2002

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 411 mesaje

Postat 05 iunie 2003 - 13:29

quote:
Originally posted by liviu`s
Cred ca ar trebui sa va grabiti sa-l cumparati, deoarece se va desfiinta laboratorul de productie de la Institutul Cantacuzino.
DE CE SE DISTRUGE TOT CE ESTE BUN IN TARA ASTA????[q][q]Cristina

#8
liviu`s

liviu`s

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 05 iunie 2003 - 13:31

DE CE SE DISTRUGE TOT CE ESTE BUN IN TARA ASTA????[q][q]Cristina [/quote] Raspunsul este simplu: doar pentru produsele aduse din import se ia comision.

#9
palmyrah2002

palmyrah2002

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 411 mesaje

Postat 05 iunie 2003 - 13:59

DA,DA LIVIU AI DREPTATE!!! NE MERITAM SOARTA!!![q][q]Cristina

#10
sorana

sorana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 05 iunie 2003 - 16:03

Din ce stiu eu de la o amica din Cantacuzino (biol. si farmacist) este ceva care mareste imunitatea. Poate fi folosit cu succes anti gripe si raceli. Nu are nici o legatura cu cancerul (din ce zicea ea a fost un bou la tv care era medic veterinar si care habar n-avea). Rau nu face. bb Monica si Sorana


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -