Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

dermatologie


12 raspunsuri la acest subiect

#1
sirena

sirena
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 04 iunie 2003 - 14:42

Am mai multe alunite( mici) pe corp si incep sa-mi apara si altele.S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?Exista vreun tratament? sirena

#2
joxy

joxy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 614 mesaje

Postat 04 iunie 2003 - 14:50

Du-te la dermatologie. Scurt, fara comentarii ! Cu respect, Florin

#3
lilach

lilach

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 04 iunie 2003 - 14:51

Esti[gravi][?] ella& laura,andrei,andra

#4
sirena

sirena
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 04 iunie 2003 - 15:31

Nu sunt insarcinata si nici nu am copii. Am fost la dermatologie dar medicul a spus ca inca nu se stie cu exactitate din ce cauza apar, si nici un tratament macar sa previn aceste alunite.

#5
osna

osna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.072 mesaje

Postat 04 iunie 2003 - 15:37

pai si eu am alunite...o gramada.am fost la doctor si in romania si in germania.nu e nici o problema cu ele.mi-a spus sa nu merg la solar si sa evit statul prea mult in soare.eu majoritatea le am pe fata(17 ca le-am si numarat acum).unele sunt din nastere dar altele au aparut mult mai recent.

#6
ghemotoc

ghemotoc
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 04 iunie 2003 - 15:56

Da, si eu am destule ,de cand eram mica. Ce-i drept parca in fiecare vara imi mai apar cateva ,asa ca evit sa stau la soare si folosesc creme cu factor de protectie mare .Cel mai bine le previi daca nu exagerezi cu plaja.

#7
sirena

sirena
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 04 iunie 2003 - 16:23

Va multumesc tuturor pentru mesaje.Ma simt mult mai bine. Sper sa mai scrieti.Va pup[pup]

#8
coral

coral

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 04 iunie 2003 - 16:31

Daca doctorul nu a gasit solutie incearca sa nu stai prea mult la soare si foloseste creme cu factor de protectie mare. Desi e in afara subiectului iti spun ce m-a facut sa am o asemenea atitudine. Am o matusa scumpica, pedanta, ce mai o dulceata, acum vreo 3 ani a hotarit sa isi faca operatie si sa isi scoata 2 alunite de pe omoplat. Totul bine si frumos, dar la 6 luni o alunita a inceput sa o ia razna, controale, doctori, stress si pina la urma o veste cumplita cancer. Eu cred ca organismul are un echilibru pe care stie sa il mentina si e bine sa il pastram. There is a difference between knowing the path and walking on it.

#9
Ela

Ela
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 04 iunie 2003 - 19:40

Pentru ca si eu am frica asta cu alunitele (mai ales ca in timpul sarcinii mi-au mai aparut puzderie si cele pe care le aveam deja - mi-au crescut) o sa-ti spun ce-am aflat eu de la dermatolog: - o alunita din care creste par (fie chiar si un fir) NU e niciodata cancerigena! - alunitele cu potential cancerigen (un dermatolog bun le poate identifica, bineinteles nu in prop. de 100%) NU este niciodata operata doar asa, preventiv! Trebuie urmarite, atentie sa nu fie zgariate la dus sau de haine - daca sunt in relief si numai in cazul in care apar modificari de forma, culoare, consistenta se va hotari extirparea lor. Bineinteles - expunerea indelungata la soare sau solar trebuie evitata si cremele cu factor de protectie crescut - chiar si la brunete, cum e cazul meu - sunt indicate! Numai bine la mamici si la bebici![flo]

#10
camelia-daniela

camelia-daniela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 06 iunie 2003 - 15:37

Asa cum spune Ela, am vrut sä scriu si eu...alunitele nu sint de regulä o problemä, dar trebuie tot timpul controlate. In momentul in care observi cä forma alunitei se schimbä: se märeste, ca suprafatä, sau ia in inältime, atunci trebuie sä te duci la un dermatolog, iar el iti va spune ce e de fäcut...eu am väzut la televizor un reportaj pe tema asta...alunitele cancerigene iau o nuantä negricioasä...in momentul in care incep sä creascä...dar totusi s-a subliniat faptul cä expunerea, in mod inconstient, la soare, poate produce cancerul pielii... Pentru linistea ta, dacä ti se pare cä o alunitä s-a schimbat si nu aratä bine, du-te imediat la dermatolog...si eu am observat la mine o alunitä rebelä, care mi-a apärut nu de mult, am observat-o, dar a stagnat in crestere si aratä bine, asa cä nu m-am dus la dr....dar eu, cu toate cä-mi place la nebunie soarele, i-mi protejez pielea si nici nu mä expun ore intregi de dragul de a fi bronzatä...


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -