Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

ritalina


14 raspunsuri la acest subiect

#11
camelia-daniela

camelia-daniela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 07 iunie 2003 - 23:22

Sint de acord cu tine Andrada.[dual] Eu uräsc societatea asta de consum, si in special doctorii care prescriu "din interes" anumite medicamente...si eu cunosc toate "facilitätile" care existä intre diferite firme ale societätii de comsum, dar pe care omul de rind nu le stie, in multe cazuri... Un singur lucru stimez in De: doctorii nu-ti dau antibiotice asa de usor, cum se dau in Ro...färä retetä, la farmacie, nici nu trebuie sä incerci...te trimite imediat la doctor! Ceea ce mi-a lipsit de cind am venit aici, sint doctorii buni din Ro, care erau odatä... Acolo, cind te duceai la dr, te asculta, te consulta, si in final primeai medicamentul care te fäcea si bine, pt cä aveau interesul sä nu te mai duci incä o datä la ei...in schimb, aici, nici nu te ascultä bine, cä e camera de asteptare plinä...te consultä cu aparatele ästea care-ti iau ochii, dupä care incep cu tot felul de medicamente, care te fac sä ii mai vizitezi incä o datä, sau chiar de 2 ori...cä aici trebuie sä cistige bani de pe urma bolnavilor... Sotului meu i-au iesit odatä numai pete rosii, pe la toate incheieturile, ne-am dus la dermatolog si i-a prescris o cremä!!!...eu am incercat sä-i spun cä e cam aiurea sä se dae cu cremä de 3 ori pe zi, pe tot corpul, poate are pastile, sau ceva de pus in baie, la care el era sä mä dea afarä din cabinet, spunindu-mi cä acolo este el doctorul... Crema aia nu i-a fäcut nimic sotului, asa cä ne-am dus si a 2-a oarä, la care sotul mi-a zis cä e mai bine sä rämin in camera de asteptare...eu am vrut totusi sä intru cu el, ca sä-l väd la fatä, cind ii spune sotul cä nu l-a ajutat, deoarece el era 100% sigur cä asta il ajutä...spre surprinderea mea, i-a prescris o altä cremä, la fel de proastä, ca si prima...nu ne-am mai dus, si noroc cä i-au trecut dupä scurt timp si färä cremä... Sint tare dezamägitä de doctorii "de afarä"...

#12
mirela.mustaciosu

mirela.mustaciosu
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 09 iunie 2003 - 14:24

Eu cred ca pentru un copil hiperactiv, nu un medicament trebuie prescris ci mai degraba o forma de activitate care sa ii consume energia - un sport, de exemplu. E o boala hiperactivitatea? Eu am un copil mai mult decat activ, de cand era foarte mic cadeam toti lati in jurul lui de oboseala si el era tot vioi, dar niciodata nu mi-am pus problema ca ar trebui sa-l sedez ca sa stea locului. E drept ca nu ne-am lovit inca de problema lectiilor, respectiv a concentrarii - la scoala, de probleme cu somnul din cauza asta etc. Dar daca la controlul neurologic ti s-a spus ca totul e in regula, nu cred ca ar fi cazul sa-i administrezi un medicament de genul asta - am inteles ca actioneaza pe sistem nervos central - e sedativ, nici eu ca adult n-as lua sedative ca tratament pe termen lung. Eu m-as fi imbolnavit de nervi daca as fi avut un copil prea linistit - am o prietena al carei copil la un an doarme si mananca, iar cand e treaz sta culcat in carut si isi face de lucru cu manutele. M-ar fi ingrijorat un copil atat de linistit. Baietelul meu la un an ne scotea peri albi, dar l-am incurajat sa fie activ, in loc sa incercam sa-l linistim, chiar daca era tot timpul in fuga, cu vanatai peste tot si cu genunchii zdreliti tot timpul. Am prietene care au primit indicatii de la medic sa administreze copiilor Peritol - ca sa doarma mai mult si mai bine si ca sa aiba pofta de mancare. Eu n-am dat copilului meu asa ceva, desi in multe momente mi-as fi dorit sa dorm o noapte intreaga sau sa stea locului si sa manance fara sa ma rog de el o ora. Faci cum simti tu ca e mai bine, dar ai mare grija la medicamentele care actioneaza pe sistem nervos central. Informeaza-te bine de tot asupra efectelor adverse pe care le pot da. Nu lua de bun sau de suficient numai ce e scris pe prospect. Mai bine incurajeaza copilul sa faca un sport, chiar poti sa stai de vorba cu un antrenor sa-l munceasca mai mult decat in mod normal. Si poti sa verifici si alimentatia, poate mananca prea multa ciocolata, cacao, coca cola, excitante, in general. Iti doresc multa sanatate!

#13
rici35

rici35

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 36 mesaje

Postat 15 iunie 2003 - 00:46

Aici in Germania, cum e copilul neatent la lectii, sau te miri pt ce, imediat se gaseste solutia: Ritalina... Profesorii la scoala, educatoarele, cam toti cind au probleme gasesc solutia :Ritalina... Cu ani in urma, Ritalina nu exista, dar exista altceva, mai multa atentie cu copii, joaca cu copii, vorbitul cu ei, si trebuie copii sa stie ce au voie si ce nu. La fel mai putin televizor, si mai putin Gameboy. Cred ca asa multi ar putea ramine fara Ritalina. Dar cu Ritalina, ei stau mai apatici si nu mai deranjeaza. Si e mai comod, pentru profesori, educatrei, si ... si pentru parinti. Cu Ritalina avem mai putina treaba cu ei. Cu drag Richard

#14
simi

simi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 742 mesaje

Postat 15 iunie 2003 - 03:15

Cu totul si cu totul contra !!! Nu au metode sa-i tina pe copii atenti in clasa, gata sa umblam la sistemul lor nervos! E strigator la cer! Ca sa le fie lor viata usoara (in scoli), atunci transforma copiii in "legume". Doamne, sa-mi fi zis cineva sa-i dau asa ceva baiatului (ca fata-i inca mica) si cred ca... ce i-ar fi auzit urechile! [poc]

#15
iulia grosman

iulia grosman

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 27 iunie 2003 - 17:00

va multumesc foarte mult pt.sfaturi.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -