Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Inumoglobulina Anti D


10 raspunsuri la acest subiect

#1
Anny

Anny

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 62 mesaje

Postat 30 mai 2003 - 17:30

Fetelor, Care dintre voi (cu RH negativ) a facut acest vaccin in timpul sarcinii? Eu sunt RH negativ (sotul poztitv), ma apropii de saptamana 28 si nu stiu daca sa-l fac sau nu. Medicii pe care i-am intrebat, inclusiv al meu nu mi-au dat un raspuns clar.....mai ales ca am si 3 avorturi....mi-e cam teama sa nu apara la un moment dat anticorpi. Unii zic ca e necesar, altii zic ca nu e necesar, ca posibilitatea sa apara anticorpi este foarte mica, ca si daca il fac e degeaba [bang] Daca il fac, ar putea avea de suferit bb? Este sigur 100% ca daca il fac nu voi avea probleme? SI inca o intrebare.....cat mai costa acum? Va multumesc!

#2
Corina

Corina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 222 mesaje

Postat 30 mai 2003 - 17:56

Draga Anny,si eu sint RH negativ iar sotul pozitiv.In timpul sarcinii mi s-au facut teste in fiecare luna ,nu cumva sa fabric anticorpi,nu am avut probleme,cea mica are RH-ul negativ si aceeasi grupa de singe ca mine.Nu mi s-a facut nici un fel de vaccin si nici nu au vorbit despre asa ceva. Eu zic sa nasti si imediat sa faci testele iar in cazul in care dezvolti anticorpi sa faci vaccinul. Te pup si nastere usoara,Corina Quand on veut une chose, tout l'univers conspire à nous permettre de réaliser notre rêve. ( Paolo Coelho)

#3
nano

nano
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 30 mai 2003 - 18:05

In timpul sarcinii,in special in ultimul trimestru exista riscul sa dezvolti anticorpi.La Institutl de Sange(str.Dr. Felix,la inceputul bdului Titulescu) se fac analizele necesare in fiecare luna.si repet in fiecare luna.Mai ales daca ai avut avorturi inainte de sarcina asta.Este o mare tampenie caci nicaieri nu am vazut sau nu am auzit vorbindu-se despre riscurile care le poate provoca avorturile la persoane cu RH negativ.Iti spun din proprie experienta ca sarcina trebuie urmarita foarte atent.Daca pana in momentul nasterii nu se declanseaza anticorpii poti spune ca esti o fericita si poti naste normal.In cazul nefericit in care lucrurile nu vor sta asa,se impune nasterea prin cezariana.Dupa care se administreaza vaccinul anti D pentru a mai putea avea inca un copil.Exista si cazuri in care se exclude din start cel de-al 2-lea copil si de asemenea,riscuri foarte mari sunt de avort spontan(organismul percepe sarcina ca un corp strain si o respinge).La maternitatea Giulesti acum 7 ani vaccinul era gratuit.Nu stiu acum,am auzit ca ar fi in jur de 1,5-2 mil lei.Succes! Alex

#4
Anny

Anny

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 62 mesaje

Postat 30 mai 2003 - 18:15

Pana acum am facut dozarile si totul este ok, dar ca si masura preventiva nu m-a convins nimeni daca sa fac sau nu vaccinul. Din cate am inteles si administrarea vaccinului are un mic risc. De asta, va intreb pe cele care l-ati facut.....

#5
nano

nano
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 30 mai 2003 - 18:17

Dac vrei inca un bebe merita sa-l faci.Riscuri?Vorbeste cu dr tau,eu n-am auzit! Alex

#6
dori

dori

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 169 mesaje

Postat 30 mai 2003 - 18:23

Eu am facut vaccinul in saptamana 28 la a doua sarcina si nu am avut nici un fel de probleme. Si mie mi-a fost teama, dar doctorita m-a asigurat ca nu exista nici un fel de risc. dori

#7
Aalina

Aalina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.708 mesaje

Postat 30 mai 2003 - 22:01

Eu am RH negativ si sotul pozitiv. Eu am si grupa A II. In timpul sarcinii mi-am facut analize pentru a vedea daca au aparut anticorpii. Cam o data pe luna trebuie. De fapt eu am facut mai rar ca asa mi-a zis medicul( in saptamana 28 si 32 mai ales trebuiau musai). Nu au aparut. Am nascut normal si dupa nastere s-a stabilit ca bebe are RH pozitiv si aceeasi grupa cu mine si ca trebuie sa fac vaccinul. In maxim 72 ore de la nastere. Daca e in farmacia spitalului se face gratuit. Cum evident nu este il cumperi tu. Mie mi l-a dat medicul si dupa aia i l-am cumparat inapoi. M-a costat 2.500.000 prin comanda facuta la o farmacie si adus a doua zi. Deci nu te ingrijora dar discuta cu medicul mai clar! Sarcina usoara.

#8
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 30 mai 2003 - 23:32

Buna.Si eu am Rh negativ,iar sotul meu Rh pozitiv.Avem un baietel de 2 ani si 5 luni.A fost prima sarcina(nici un avort).In principiu,la 16-20 de saptamani de sarcina trebuiesc facute analize de sange care au ca scop identificarea anticorpilor antiRh(+) in sangele mamei.Daca titrul de anticorpi antiRh(+) e mai mare sau egal cu 1:16(parca asa e...nu-s convinsa),fetusul trebuie monitorizat(amniocenteza,etc.).Daca nu exista anticorpi antiRh,boala hemolitica a bebelusului(pentru ca asta-i pericolul) poate fi prevenita prin injectarea (intramuscular) a gamaglobulinei antiRho(D) in saptamana 28 si dupa nastere. Daca nu ti se administreaza gamaglobulina s-ar putea ca bebelusul sa sufere.Nu se intampla nimic rau bebelusului daca ti se administreaza aceasta gamaglobulina.Stiu ca posibilitatea de evitare a izoimunizarii Rh(aparitia anticorpilor antiRh(+) nu e de 100%,dar e pe aproape...stiu si eu,95-97%... Nu stiu cat costa acum in tara gamaglobulina antiRh,probabil mai mult de 2000000 lei.... Sarcina usoara si un bebelus sanatos! Lia&Andrew

#9
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 31 mai 2003 - 09:56

Anny,am copiat si postat intrebarea ta si la subiectul "nimeni (nu) va raspunde" si vei primi si un raspuns documentat.[:)] Lia&Andrew

#10
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 31 mai 2003 - 23:26

Eu am facut vaccinul si in sapt. 27 si dupa nasterea bebeului, nu am avut titru de anticorpi crescut.In Germania cred ca se face automat! E mai bine sa-l faci, doctorul meu se cam ingrijorase cand eram in sapt 26 si nu dadeam semne ca-m sa fac vaccinul... Sabina & Sofia Galagia


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -