Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lovituri la dintisori


2 raspunsuri la acest subiect

#1
mirela.mustaciosu

mirela.mustaciosu
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 28 mai 2003 - 19:03

Sa incerc sa postez subiectul si aici: Pentru medicii stomatologi - va rog mult, un sfat, daca nu deranjez prea tare! Baietelul meu are un an si 7 luni, are toti incisivii si doi premolari si ii ies acum caninii (toti patru). Aseara a calcat pe mingie si a plonjat ... in gura (si nasuc). Era in casa, pe covor, si a cazut doar de la inaltimea lui, dar cred ca s-a lovit destul de tare dupa cat a plans. I-a curs un pic de sange din nas si i-a sangerat gingia intre incisivii centrali de sus, pe conturul dintilor. Problema pe care mi-o pun acum ar fi daca s-ar putea sa ii fie afectat cumva un dintisor - n-am reusit sa vad daca se misca sau nu, iar cand l-am pus sa muste a evitat sa stranga foarte tare. E posibil sa aiba probleme cu dintisorii la care s-a lovit? Ar trebui sa-l duc la un control (ar fi foarte complicat sa-l conving sa deschida gura la un control stomatologic!)?

#2
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 28 mai 2003 - 21:00

Buna.Cazaturile sunt accidente comune la copiii mici.Oasele sunt destul de moi si "plastice" la varste mici.De obicei nu se fractureaza dintisorul,ci doar se misca in os...uneori dintisorul poate fi impins in alveola.Tratamentul nu e necesar in cele mai multe cazuri,dar e bine sa-l duci la un stomatolog,ca sa fii convinsa ca nu sunt probleme.Pentru cateva zile da-i sa manance alimente moi si pastreaza gurita foarte curata.Pentru asta poti folosi betisoare pentru curatat urechile inmuiate in clorhexidina(e un antiseptic). Numai bine! Lia&Andrew

#3
mirela.mustaciosu

mirela.mustaciosu
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 29 mai 2003 - 10:32

Multumesc mult, Lia. Am reusit ieri sa controlez daca se misca centralii superiori si se pare ca nu sa misca. Singura problema cu mersul la stomatolog este ca, din pacate, nu stiu in Bucuresti nici un cabinet specializat pentru copii sau un medic care sa aiba suficienta rabdare cu un copil de un an si jumatate. Medicul pediatru care il are pe Tudor in evidenta de la cateva luni pierde o jumatate de ora, cel putin, inainte de control (vine acasa, desigur) sa consulte impreuna cu el jucariile, sa stea de vorba cu el etc. In felul asta nu a plans niciodata la nici un control. Nici chiar dupa vaccin nu a parut deloc stresat de vizita medicului. Nu am cum sa chinui in felul asta un medic stomatolog cu o agenda supraincarcata. O sa incerc totusi sa merg cu el la un control. Multumesc mult.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -