Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Maternitatea v-a sporit increderea in voi ?


5 raspunsuri la acest subiect

#1
laura111

laura111

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 27 mai 2003 - 13:26

Eu de cand sunt mama am o putere si o energie de parca as putea sa mut si muntii din loc. Am devenit mult mai "bataioasa" pentru ca acum am un sufletel care depinde de mine si caruia trebuie sa-i ofer tot ce pot eu mai bun in viata. Dupa ce am nascut aveam senzatia ca sunt cea mai grozava de pe planeta , ca nimeni nu mai e ca mine ... Iar acum , pe masura ce copilul meu creste simt cum "cresc" sufleteste si eu alaturi de el. Voi ce ziceti, ce ati simtit dupa ce ati devenit mamici ? [hia] Laura - mama lui Vlad (3 ani si 1/2)

#2
Anina_n

Anina_n

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.842 mesaje

Postat 27 mai 2003 - 13:38

La fel am simtit si simt, si eu, Laura ! Mai ales cand am vazut ce curajoasa si puternica am fost in momentul nasterii micutei mele. Ca sa vezi, cata forta [greutati] iti poate da un copilas ! Nina & [copil] Nina-Cristina (1 an si 4 luni)

#3
iris

iris

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 27 mai 2003 - 15:36

am patit-o si eu; si de atita putere si mindrie am mai facut un copil - plus alte motive; acum ma simt destul de bine, ce sa mai zic ca-s cam obo.....deh! bateria se mai termina se mai incarca de la zimbetzelele si poponetele mele.... iris

#4
mamica dulce

mamica dulce

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 637 mesaje

Postat 27 mai 2003 - 16:24

cu siguranta exista o schimbare majora in psihicul proaspetei mamici...inainte de bebe eram o pustoaica[:D]de 21 de ani numai cu distractie in cap ,bine si cu suficiente preocupari mai profunde..dar intelegeti cam ce vreau sa spun..studenta fara griji. cand am ramas insarcinata asa pe neasteptate a fost un soc care..m.a zdruncinat destul de tare si in toate lunile de sarcina am inceput sa ma schimb si totusi din noaptea nasterii s.au produs schimbari majore in mine.A fost cumplit dar asta doar m.a facut sa ma simt mandra de mine si apoi..sunt 6 luni in care mai ca nu parai de mandrie ca am un baiat asa zdravan,fumos si destept cum nu mi.am imaginat ca ar putea fi copii in lume. Si m.am schimbat mult si in sensul ca acum sunt mult mai..buna,rabdatoare,intelegatoare si faptul ca traiesc atat de departe de familie si prieteni si imi ingrijesc minunea singurica-ajutorul taticului e cantitate neglijabila[bang]-plus si ditai casa si barbatul sa fie ochios la firma...toate acestea sunt schimbari majore dar sunt teribil de mandra de mine ..chiar daca am momente in care explodez si sunt epuizata..niciodata nu se intampla din cauza bebelusului..e ziua prea scurta sa.l iubesc dupa cum vrea sufletul meu. in concluzie..da ,maternitatea m.a schimbat mult in bine,m.a intarit mi.a modificat prioritatile ,mi.a dat energie si lumina in suflet. cu drag ancuta..o mami fericita cu puisorul ei Marc Stephan

#5
mamica dulce

mamica dulce

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 637 mesaje

Postat 27 mai 2003 - 16:31

...si sa mai zic ceva...care mamica care isi iubeste copilul nu simte ca toata lumea s.a schimbat atunci cand isi tine copilul la piept si are asa..un fel de revelatie...ACESTA ESTE COPILUL MEU!!!!! ...pana acum eu nu am trait vreun sentiment mai intens decat aceasta fericire atat de puternica,pana la lacrimi.. sanatate si bucurie in suflete[pup][pup][pup]

#6
danis

danis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 331 mesaje

Postat 27 mai 2003 - 18:50

si pe mine m-a schimbat, in primul rand ca sunt mult mai gospodina (mai am de luptat la capitolul asta, dar am facut progrese remarcabile :)) ); apoi da, sunt luptatoare de cand ma stiu, dar parca sunt mai luptatoare acum; am aflat despre mine lucruri pe care nu le stiam sau refuzam sa cred ca sunt adevarate; a fost o mare surpriza acest lucru, desi credeam ca am invatat sa ma cunosc si sa ma controlez foarte bine; bineinteles ca sunt foarte mandra de familia mea (si de mine)... si am inteles-o mai bine pe mama


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -