Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nu vrea sa citeasca!


23 raspunsuri la acest subiect

#21
Samsara7

Samsara7

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 28 octombrie 2003 - 20:16

Da, si eu sunt o norocoasa. Ruxandra citeste si e foarte curioasa sa stie de toate. E adevarat ca eu am un adevarat cult pentru carti si mi-am adus o bucatica, ce era mai pretios din intreaga biblioteca. Pe urma am avut sansa sa primesc, ca un cadou facut din cer o alta seama de carti pe teme de psihologie, medicina, arta, carti pt copii, istorie, cultura(cineva care le-a abandonat). O comoara! M-am apucat cu mai mult sarg sa citesc in franceza, si ce bine e acum, nu ma mai simt asa de dezradacinata. Cum spuneam fetita mea, de 11 ani, citeste, dar ce vrea ea nu ce ar trebui neaparat! Amesteca carticele pt copii cu cartile de oameni mari. In umtima perioada este mai putin axata pe carti, dar e doar o perioada. Cred ca e si in firea ei, dar scoala -din clasa pregatitoare- a avut un rol important; au ca tema de citit o carte din biblioteca (subtirica si amuzanta la inceput). Copiii sunt dusi cate doi, trei odata la bibliotecuta scolii, aleg o carte si dupa aceea, intr-o saptamana, e musai sa faca un scurt rezumat, de cateva linii! Asta ii invata sa se exprime la subiect si tototdata ii obliga sa citeasca, vrand nevrand. Cartile din Romania, povesti si alte minuni aduse de mine cu atata suflet, le-a rasfoit totusi mai rar.Mai degraba dictionarul trilingue roman-francez-englez pt copii a atras-o si Harry Potter in romaneste. Am invatat-o sa scrie si sa citeasca romaneste inca din clasa I, dar nu am insistat, stiu ca daca o oblig devine un catâr. cat sa se descurce la inceput iar progresele le face vazand cu ochii, caci in Romania e obligata sa citeasca la televizor subtitrajul, sa scrie carti postale si mail-uri bunicilor. Ce merge la fiica-mea este faptul ca ii interzic. Ea trebuie sa isi bage nasul acolo unde e interzis! Si cum nu am loc de biblioteca, cartile stau in doua rafturi obeze in dulapul ei (care e cel mai incapator). Un raft romana, unul franceza! Interzis sa umble fara voia mea, dar ti-ai gasit!Din cand in cand se pune sa cotrobaie, sa le aranjeze, eticheteze, dupa care se adanceste in lectura, rasfoieste si incet incet o prinde flama. Si daca povestile romanesti nu au atras-o e pt ca nu intelegea limbajul intotdeauna si o oboseau regionalismele si expresiile acelea mai vechi (e lenesa cu cautarea in dictionare, si explicatii, acum are dictionar pe calculator: clic si stie tot). In schimb ce e modern o atrage! Asa se face ca e indragostita de poeziile lui Marin Sorescu. Nu a inteles intotdeauna totul, e greu sa explici "umorul" la o varsta frageda dar i se pare minunat limbajul lui. Asa ca din cand in cand face si poezii. A fost publicata si la concursul "Primavara poetilor" la primarie, si in jurnalul scolii! Poezii scurte, rime albe, dar intra in "transa" numai cand ceva ii loveste sensibilitatea. Toata ziulica ne ciorovaim uneori, probleme de ordine, de disciplina, de respect (nu ii place de cineva refuza sa spuna si buna ziua, zice ca e "ipocrizie"). Dar nu stiu ce inseamna sa faci lectii cu copilul, sa supraveghezi, sa iti faci griji! Dimpotriva as vrea si eu sa fac ca alte mamici, dar iese razboi, nu vrea decat singura sa isi faca lectiile, din prima zi de scoala. Iar internetul joaca un mare rol, calculatorul, enciclopediile multimedia, caci ii atâta curiozitatea si ii da rapid informatii. Mi-e greu sa dau sfaturi, e delicat caci tine si de caracterul copilului nu numai de vointa parintelui. Dar din experienta stiu ca trebuie inventat in permanenta, gasite solutii-joc, ascultat instinctul uneori. Si nu dispera! Cert e ca din pricina unor greseli de ale mele am indepartat-o de anumite lucruri pe fata mea, iar cand am stiut sa fiu discreta si putin vicleana am dus-o pe fagasul dorit. De pilda nu suporta sa ii dau lectii despre cum sa recite o poezie, desi ii place cum le recit eu si stie ca sfaturile mele sunt corecte. Iar poezii pt la scoala, sunt cu duiumul. Si intr-o zi tot chinuindu-ma, ea nu si pace, se incapatana sa turuie cuvintele monoton si egal. Si stiu ca are talent, dar ca nu vrea sa se foloseasca decat cand vrea ea, nu impinsa de mama. Asa ca a plecat la scoala, poezia era de pregatit pt peste 2 zile! Am luat dictafonul si am inceput sa recit poezia ei, o data, de doua ori, de trei ori in franceza! Apoi alta in romana de Magda Isanos, apoi una de Marin Sorescu mai haioasa si pe inteles si tot asa pana am umplut casetuta. Cand a venit i-am zis sa asculte si a realizat ca o poezie o putem spune de multe ori si niciodata la fel, si ca trebuie simtita nu repetata si doar gandita. Si a venit cu nota cea mai buna la recitare, dar eu nu am mai stat langa ea si nici nu am ascultat-o, caci ma refuzase deja . Asta o ambitioneaza, sa imi dovedeasca ca poate si fara mine, de una singura. Nu stiu daca nu am batut câmpii voios, dar din una, din alta, mai culegem cate o idee! Daca pana la urma nu reusesti sa trezesti pasiunea aceasta a lecturii in copila ta , spune-ti ca are alte calitati, pe care un alt copil nu le are! Si eu mi-am zis de multe ori "de ce nu poate fi altfel in cutare ori cutare lucru fata mea?"! Simplu, pentru ca steaua EU si planeta TU nu vor fi niciodata la fel. Si asa ma mângai spunandu-mi ca daca nu e perfecta in anumite domenii , in altele este. Si daca dupa toate eforturile facute nu rezolv nimic, atunci o privesc cum infloreste ca un trandafir si uit de spinii care ma zgarie din cand in cand. Mihaela

#22
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 30 octombrie 2003 - 12:20

Ce bucurie imi face sa vad atitia parinti preocupati de faptul ca puii lor citesc, nici nu va inchipuiti. Eu sint o fanatica a educatiei riguroase, nu stiu de ce si nu am cum sa scap de asta. Veste buna!!! Maria a prins gustul cititului, abia asteapta sa termine temele sa se repeada pe carti. |De cite ori poate, chiuleste de la antrenamente ca sa ii ramina timp sa citeasca. Si eu cad in alta disperare, fiindca sint si o fanatica a sportului. D.

#23
Mirunda

Mirunda

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 119 mesaje

Postat 30 octombrie 2003 - 23:44

Draga Descantec, pai asta este o veste grozava, super! Ma bucur pentru Mariuca ta! Am o alta intrebare: ce sport face Maria, ca si noi suntem acum in cautare de ceva, si nu prea stim ce, pentru Mara mea de 8 ani. Va pup, Mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".

#24
anatolia

anatolia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 01 noiembrie 2003 - 01:58

Mda,toate-s vechi si noua toate...Gemenutele mele,iubitele,NU vor sa citeasca...Am in biblioteca majoritatea cartilor copilariei,nu au dorit,le-am adus de la biblioteca din oras carti,nu au dorit...Ce-i de facut?Eu nu m-as lasa pagubasa atit de usor,dar...In schimb imi cer bani sa-si cumpere lunar sau bilunar,cine sa mai stie?reviste si anume Bravo,Popcorn,pe care observ ca le citesc,dar,sincer mi se par niste prostii,maculatura,dar oi fi eu mai ingusta la minte si nu sint in tom cu moda,caci sint sigura ca e o moda printre pustanii de scoala sa fie informati ce ruj si-a luat Britney,daca s-a impacat J.Lo cu Ben Affleck,bla,bla,bla...Totusi nu disperam,poate vor veni vremuri mai bune... anatolia


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -