Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nu vrea sa citeasca!


23 raspunsuri la acest subiect

#11
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 22 octombrie 2003 - 22:08

nu, nu merge deloc! si am incercat cu carti cu benzi desenate, carti cu bancuri- e innebunita dupa bancuri, carti de aventuri stil robinson crusoe, i-am citit seri la randul, da nu merge! cand ii spun: hai sa citim amandoua, imi spune: urasc sa citesc! uuuuf! si credeti-ma, n-am fost dura cu ea, am incercat doar bland s-o conving. poate am fost prea blanda???

#12
Mirunda

Mirunda

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 119 mesaje

Postat 23 octombrie 2003 - 03:08

Draga Descantec, nu stiu daca intrebarea ta mai este actuala, dar cum asta este o problema mai mult sau mai putin arzatoare a multor parinti, o sa iti raspund totusi, chiar daca cu intarziere... Mara mea are 8 ani, merge tot in Germania la scoala, dar acasa vorbeste cu mine romaneste. Eu ii citeam ei seara de micuta, era unul din momentele mai deosebite ale zilei pentru noi. Cand a inceput cu alfabetul, am inceput cu jocuri de genul „ghici unde se afla litera „a“ in cuvantul asta? Dupa ceva vreme jocul nostru s-a trasformat in „ghici unde scrie „casa“ in randul asta? De fiecare data insa numai scurt, ca altfel se plicitsea, si nu mai avea chef. Pe urma am inceput targurile de genul „tu un cuvant, eu restul paginii“, urmat de „tu 2 cuvinte....etc“, pana am ajuns la „tu un rand, eu restul paginii“...Se cam plicitesea repede la faza asta, dar citea de gura mea, stiind ca „scapa“ si pe urma ii citesc eu mai departe.....Pe urma , cand am vazut ca stie tot alfabetul si poate citi binisor, dar nu are chef, nu a prins inca gustul, am inceput sa o bombardez si eu cu tot felul de carti ce credeam eu ca ar interesa-o . Tot eu ii citeam seara in pat, dar de data asta, din cand in cand, ma apuca subit „pipi“ J si ii ziceam „daca vrei, citeste tu mai departe pana vin eu imediat“ asta cand era povestea mai palpitanta...Pe urma cateva seri la rand, am avut subit treaba la masa de scris, si asta, din nou, cand era vreo poveste mai interesanta, zicandu-i „vezi ca mai sunt 15 min. pana stingem lumina, eu nu am timp, decat un pic, incepe tu si vin si eu...“ Dupa fazele astea, a urmat o perioada lunga, cand ar fi putut sa citeasca, dar nu avea chef...atunci am facut si eu ca si tine, draga Descantec, aplicand metoda „santaje si pedepse“...dar ti-ai gasit! Scorpioanca mea cea capoasa si personala nici gand sa vrea sa citeasca! Mai abitir nu si nu! Asa ca am renuntat repede la „forta“, si am cautat in continuare, ceva ce o putea atrage. La noi a fost cartea lui Paul Maar, „Sams“. Primul volum l-am inceput impreuna: Pe masura ce era mai palpitant, eu eram mai „ocupata“ , si uite asa, primul volum l-a, citit impreuna, al doilea l-am cumparat cu ea impreuna, ca un „premiu“ pentru ceva deosebit ce facuse ea nici nu mai stiu exact ce..., Ce sa mai lungesc, urmatoarele 4 volume le-a citit singura...Am incercat sa fac din asta o rasplata , nu o pedeapsa...si la noi a mers! Acum citeste ca nauca, ar sta toata ziua daca ar fi dupa capul ei , sigur ca si exemplul personal conteaza, si eu citesc mult. Seara ne facem „gemütlich“ amandoua (nu stiu cum se traduce asta, un fel de comoditate asociata cu rasfat), si ne luam cate o carte si citim impreuna...cand face ceva mai deosebit, mergem si cumparam o carte pentru ea, ce si-o alege ea singura....din cand in cand mergem amandoua prin oras, si unul din telurile noastre „fixe“ este o librarie mare si frumoasa, unde stam si rasfoim carti...Nu stiu, fiecare copil este deosebit, dar cred ca merita orice efort din partea noastra, sa ne invatam copii sa iubeasca cartile, asta cred ca este un enorm dar ce parintii il pot face copiilor... In cazul tau, draga Descantec, sigur ca fetita este deja mare, „trucurile „ mele nu prea mai tin... Eu as incepe prin a elimina „santajul si pedeapsa“, nu stiu, la noi nu au dat deloc rezultate...as lasa cateva saptamani sa treaca, fara a aduce vreo secunda vorba despre citit...as incerca insa, in acest timp, sa fac o legatura permanenta intre „a te simti bine, a te relaxa“ si „a citi“ prin exemplu propriu...as reinoda ( sau as continua) ritualele cititului impreuna...as cauta tot timpul sa aflu ce o intereseaza pe ea mai tare...in clasa a4a pot fi, cred eu, romane despre viata de la scoala, aventuri de genul „ciresarilor“, din nou ma repet, pe fiecare copil il intereseaza altceva. Cu Mara am avut in vara asta succes in Romania cu niste mici carti politiste cu Donald Duck...asta fiind a 2a lupta castigata cu cititul, caci in romaneste nu a vrut pana in vara asta sa citeasca in ruptul capului...dar aste este o alta poveste, nu mai incep si cu ea, ca v-am facut deja capul mareJ) As mai avea ceva idei, care la alti copii au dat rezultate: la copii mai mari pagini de Internet pentru copii, sau joaca de-a posta electronica...palpitanta de tot! Daca copilul are acces la un PC ii putem face un acount al lui, si ii trimitem regulat povestioare , glumite, etc.. Eu insa as limita accesul la computer in jurul vastei de 8-10 ani la max. ½ h /zi...Pe urma sunt tot soiul de reviste frumoase de copii, benzi desenate, etc, care, daruite ca o rasplata pentru ceva deosebit, pot capata in ochi copilului o alta valoare...Sau cum ar fi „uite, daca tu reusesti sa citesti cartulia asta intr-o saptamana, mergem la bazin /sau mai stiu eu unde, un tel drag al copilului. Oricum, ideea de baza este sa legam cititul de o rasplata, un lucru pozitiv, o placere, ceva deosebit...si gata, ca ma repetJ)!!! Asa ca noapte buna, dragi mamici cititoare, ma duc sa imi termin cartea J!!!!! Cu drag, Mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".

#13
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 25 octombrie 2003 - 01:49

Fetelor, m-ati speriat !!! Si eu sint o cititoare inversunata si ma tot gindesc cum sa-mi fac copilul sa mosteneasca gustul pentru lectura. Si sotul meu citeste si nici unul din noi nu se omoara cu televizorul. Cu calculatorul da, dar asta-i alta poveste. Acuma Alex are 4 luni, mai trece apa pe Dunare pina ajunge sa citeasca, iar eu scriind aici am impresia ca sint ca in povestea cu drobul de sare, dar ce vreti, prea mi-e teama ca n-o sa-i placa lectura. Ceea ce m-ar termina!

#14
Mirunda

Mirunda

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 119 mesaje

Postat 26 octombrie 2003 - 02:49

Draga Marox, nu ai de ce sa te temi, depinde mult de tine sa ii placa copilului tau sa citeasca! Eu am avut noroc ca am stiut de probleme de genul asta, de la prieteni cu copii crescuti aici, si am inceput din timp sa o "modelez" pe Mara catre asta...cred ca sunt insa si copii care , oricit am vrea noi, nu vor gasi aceeasi placere ca si noi in lectura...pacat, asta este, trebuie sa ii acceptam asa cum sunt, ca doar ai nostri sunt...eu ma bucur insa enorm ca fetita mea a facut o pasiune din asta, a fost drum lung pana aici, dar s-a meritat! Toate bune! Mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".

#15
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 26 octombrie 2003 - 11:12

Daca e un copil caruia nu ii place sa citeasca, nu cred ca va fi usor sa fie convins. Dar nu este o nenorocire, daca merge bine cu scoala. Copilul meu e mic inca, dar am o sora cu 10 ani mai mica pe care am vazut-o crescand. Nu i-a placut in veci sa citeasca, a avut si inca mai are ceva deficiente de vocabular, ceea ce n-a impiedicat-o sa aiba mereu cea mai mare medie din scoala, sa fie vesnic premianta, sa intre printre primii la o facultate f. grea si sa ramana printre primii in continuare etc. Dar nu citea decat numai si numai ce era "tema". In schimb eu citeam mereu si peste tot si nu mai ramanea timp sa imi invat toate lectiile. Mereu am fost a doua, a treia, niciodata prima'ntai. Cum o fi mai bine? Nu va ingrijorati, e pacat ca nu citesc, dar e mai important sa isi vada de scoala. ruxij

#16
anto

anto

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 26 octombrie 2003 - 17:14

Nici a mea nu citeste mai mult decat are nevoie pt.scoala foarte rar o apuca cititu si atunci mai mult reviste,nu cred ca a citit vre-o data o carte de la cap la coada.Cred ca f.rar mai vezi azi un copil interesat de carti ,au alte preocupari decat am avut noi desi ar fi f.bine daca ar mai si citi cate ceva din cand in cand.Nu stiu ce metode as putea gasi s-o fac "sa-i placa" sa citeasca daca nu-i place.Ca sa o fac sa citeasca i-am cumparat tot felul de carti care au aparut in ultimul timp si de care am vazut ca e interesata dar degeaba ca nu a terminat nici una,mai citeste din ele doar cand merge la W.C.,ca ex.putea sa ma aiba pe mine ca eu citesc destul de mult in comparatie cu cat timp am dar am impresia ca ei nu ne copiaza numai pe noi parintii pt.ei conteaza f. mult si ce e"in"(la moda).

#17
mitub

mitub

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 26 octombrie 2003 - 19:33

Dragele mele, Uite ca aici va pot spune din experienta mea. Imi amintesc ca atunci cand eram mica (pana intr-a patra) nu prea ma omoram cu cititul. Stiti cine mi-a insuflat mie gustul cititului ? Frate-meu. Mai mare cu trei ani decat mine, citea tot timpul, mai ales in loc sa-si faca lectiile, avea tot timpul o carte in sertarul de sub birou. Cand intra cineva la el in camera........se inchidea sertarul si mai scria cateva randuri din teme. Eu am inceput cu Jules Verne, am citit tot ce aveam in biblioteca plus imprumutate, apoi a fost perioada muschetarilor, povestile nemuritoare m-au insotit aproape permanent, le reciteam periodic. Chiar si acum, oameni in toata firea, de multe ori e frate-meu care-mi face cadou cate o carte sau ma sfatuieste la cate o noua aparitie. In fine, acum sunt in Italia de 5 luni, am inceput sa invat limba auzind Tv si oamenii, in librariile obisnuite nu gasesti neam de carte in engleza...asa ca am terminat de curand a doua carte in italiana. Oricum, si parerea mea este ca tentatia trebuie sa fie motorul, si nu santajul! Daca va ajuta cu ceva, nici Miruna mea nu vrea sa spuna poezii....dar cand o iau repede la telefon, tot ii mai scapa alta in afara de aia cu piticul, sau cand ii zic ca am uitat eu, imi spune ea continuarea. Si vorba Liei, e important si daca copilul este "bun" la scoala, nu toti au inclinatii literare, sunt multi care se impaca mai bine cu cifrele. In perioadele vietii cand ai nevoie de un sfat, de un ajutor, de liniste, sigur te refugiezi intr-o carte buna...... Numai bine, Boga

#18
ciufulici

ciufulici

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 27 octombrie 2003 - 14:26

Buna tuturor, vad ca subiectul e mai vechi dar prin grija noastra revine in actualitate. Ma incadrez si eu la grupa de varsta, Diana mea are 4 ani si 11 luni acusi si de cand a inceput sa stea in fundulet a "mancat" cartile si la propriu si la figurat. La noi este o regula inainte de culcare toata lumea citeste ceva. In camera ei pe noptiera are: o veioza, un ceas, un casetofon la care asculta povesti si nu in ultimul carti. In fiecare seara inainte de culcare oricat ar fi de obosita rasfoieste o carte doua. A invatat din ce i-am citi noi pe dinafara multe povesti dar acum poate si ea sa citeasca pe litere si sa vedeti se mandra e cand citeste cate un cuvant. Mai nou cei de la gradinita au demarat un fel de program de citire dandu-le acasa pentru o saptamana cate o carte (e in limba engleza) ca sa exerseze sunetele si sa vedeti ce grijulie e inainte de culcare ca are de citit si nu se culca pana nu o citeste. Ne bucuram ca ii place, o sa vedem mai traziu ce va face ca acum e ocupata toata. Dar si noi o laudam pentru fiecare cavant citi de ea. Ceva care pe noi ne-a impresionat tare e ca a inceput sa isi puna bani la pusculita sa isi cumpere carti. Cum a decis asta, sa va spun? A fost o perioada cand voia guma de mestecat si un fel de bilute care erau cativa banuti acolo dar nu o a ajutau la nika dupa parerea noastra nici guma nici bilutele. Am vazut ca vrea mereu am decis sa trec mai des pe la librarie stiu ca acolo pot sa o las ca tot acolo o gasesc si a inceput ca vrea si catrea asta si asta, atunci am trecut la explicat sa hotarasca singura ce vrea, guma bilute, carti, jucarii si ce mai voia ea. Ea singura a ales cartile si de atunci nu a mai vrut nici guma nici bilute. Dar acum sa nu credeti ca nu ii mai cumpar nika. Decidem si noi cand ar fi nimerit de o guma desi nu sunt de acord deloc cu ea. Sper ca nu m-am abatut prea tare de la subiect. Ciufulici

#19
ani35

ani35
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 28 octombrie 2003 - 14:08

Fetelor,cred ca sunt o norocoasa,pentru ca Laura(10 ani)citeste,are inclinatie spre tot ce tine de arta(lectura,pictura,muzica)...matematica [bang]...ea i-si da silinta dar,asa cum spuneati si voi,fiecare copil e cu personalitatea lui.Marta(4 ani)cum o vede pe sora-sa cu nasul in carte,"citeste" si ea toata ziua...daca o asculti...ce inventeaza...[pup]

#20
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 28 octombrie 2003 - 18:17

Aoleu, Mirunda, ca bine le mai spui, multam de sfaturi! am sa incerc si eu cu fiica-mea cu rasplata, cu vizitele dese in librarii, etc. Chiar si poanta cu wc-ul mi-am notat-o! sunt tare curioasa ce iese. Poate, poate. Doamne ajuta!


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -