Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Ce stiu copiii vostri de 5 ani

12 raspunsuri la acest subiect

Laura _Oprescu

Laura _Oprescu

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 25 august 2003 - 06:46

salutare, fetelor, Rares al meu merge la gradinita in limba engleza dupa ce un an de zile a mers la gradi in limba franceza.Vazandu-l ce frumos si cu ce accent vorbeste franceza, am fost mai mult decat convinsa ca nu va fi la fel de bine cu engleza.Surpriza mare insa...copilul nostru inclusiv cu noi acasa numai in engleza vorbeste!..Nu se pune problema de romaneste, asta se vorbeste la noi incasa si o sa tinem mortis sa stie limba materna, dar efectiv , oriunde mergem piscina, parc, cumparaturi...el numai in engleza vorbeste!Franceza insa refuza sa o vorbeasca ...daca incerc sa comunic cu el in franceza ,cu speranta ca e deja un bun castigat sa incerc sa il mentin, nu vrea.,..o singura data l-am auzit vorbind cand a dat de un copil francez si si-a dat seama ca numai asa pot comunica si a facut concesia...Problema mea este ca ,saptamana viitoate el trece la Kindergarten, face patru ani,si dupa cum stiti, le baga o a doua limba straina Ce credeti?SPANIOLA...prima intentie a fost sa vorbesc cu educatoarele sa il sara de la ora de spaniola..numai ca aici e diferit..o zi intreaga fac spaniola am impresia..o sa va tin la curent! am decis sa il lasam laolata cu ceilalti sa vedem ce o iesi...am o teama ...sa nu il zapacesc de tot...pana acum totul a mers mai mult decat ideal!..daca as fi in Romania, mi-as duce copilul la o gradinita intr-o limba straina -obligatoriu insa m-as convinge de seriozitatea gradinitei...adica,de cand pun piciorul in gradinita , copilul sa stie ca acolose vorbeste limba respectiva si ca nu exista exceptie...pentru ca un copil e extraordinar de receptiv!Rares e fantastic va spun fara urma de modestie,inca ma mir cum de reuseste sa invete o a treia limba asa usor..si vad ca ii place! mai vedem cu spaniola ,cred ca ori il fac lingvist ori diplomat!Fetele din Ro, dati-va copiiila studii de orice limba vi se pare ca il va ajuta in viitor, dar nu irositi timpul asta ...sunt extraordinari copiii!absorb orice informatie!se pare ca pana la varsta de zece ani, o a doua limba este invatata ca o limba materna cu accentul autentic...e o investitie pe termen lung insa numai cu sanse de castig! In legatura cu literele, Rares stia demult pana la trei ani literele, cigrele, continentele si ce mai trebuia...eu am stat cu el acasa doi ani si m-am ocupat de el ..partea trista era ca , profesoara fiind, toate jocurile care i le luam aveau o utilitate ...erau cu bataie...Rares citeste literele acum, in parte ,in engleza, in romana ,cu alfabetul adecvat fiecare limbi,dar marturisesc eu de un an si ceva nu m-am mai ocupat de el, de frica sa nu il zapacesc1 pentru ca in Canada, cand imi zicea pe litere cartuliile in franceza si incercam sa citim cuvantul iesea altceva si nu m-am simtit in stare sa ii explic..o sa ia ca atare la vremea respectiva...hai ca va mai povestesc ce fac ei la gradi e interesant ..acum e ora de culcare si avem povesti de spus...va pup ... Laura

alma

alma

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 334 mesaje

Postat 26 august 2003 - 14:08

Diana a inceput sa citeasca de pe la 4 ani si jumatate pe revistele "Disney", apoi pe "Barbie". Facea toate jocurile educative din revista, integrame pentru copii, desena, picta, decupa, scria cu litere de tipar. Mai tarziu a inceput sa faca adunari si scaderi pana la 10, sa invete engleza. Faptul ca a invatat de mica sa citeasca ne-a prins tare bine la gradinita si la scoala. Ea citea povestile la ora de lectura, rolurile cele mai grele ei ii erau date, pentru ca le invata mai usor, citindu-le. Nu pot sa spun ca la scoala a avut rezultate exceptionale, e printre primii, dar nu prima! E foarte comoda... nu e constiincioasa, daca nu-i aduci aminte de lectii, se apuca de ele seara tarziu si asta ma deranjeaza cel mai tare. Nu e copilul caruia sa-i faci program ca nu-l respecta. Gabriela, ce spui tu despre Noua Zeelanda privind educatia copilului e extraordinar! Mi-as dori sa-mi cresc copilul intr-o asemenea atmosfera, sanatoasa si destinsa! http://community.web.../user/freediaro

Gabriela B.

Gabriela B.

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 29 august 2003 - 15:18

Salutare.. Tocmai am auzit pe chat, de la Julie, ce viata grea au copii in Japonia. Si ziceam ca aici li se cere mult! pai e parfum pe linga ce trebuie sa stie Matei la 6 ani: in 1 minut sa "recite" adunari si scaderi pina la 10. Toate posibile...Cica si 2 min. ar fi acceptabile. Sa vezi memorie la el peste citiva ani...Eu zic ca-i de bine, zau, Julie! Chiar daca tare-i greu pentru tine! Pe la noi...soare, relaxare...Acum pitica mea face drama. Joia. A invatat sa faca plecaciuni...Nu stiu pentru ce , ca aici nu se folosesc...dar toata ziua exerseaza prin casa. Era sa o si darim azi de citeva ori..mergea in fata mea, si brusc, se oprea sa mai faca o plecaciune...Dar sunt bucuroasa ca, venind primavara, au inceput fitnessul la scoala. Adica ziua incepe cu exercitii afara, la aer curat. Si este un aer tare bun aici! In rest. e suparata ca ei nu-i cad dintii...este cea mai mica din clasa, si nici macar nu i se misca..Asa ca asteapta cu nerabdare sa faca si ea 6 ani, sa intre in rindul lumii...cu cite un dintisor lipsa... Cu invatatul, merge...Tare greu scot de la ea ce a facut la scoala. Si acasa nu are caiete...Aici la sfirsitul trimestrului primesti acasa caietul cu activitatea copilului tau, si bineinteles, calificativul...Ce-mi place este ca scriu bietii profesori...Fiecare corectura este insotita de explicatiile de rigoare, si apoi este o evaluare foarte minutioasa a copilului. Daca voi face rost de un scanner v-as putea-o arata. Este foarte interesanta, mai ales pentru Romania, sa vada ei acolo invatatorii ce inseamna sa dai socoteala pentru ceea ce stie copilul! Aici se spune ca este obligatia scolii sa-l educe pe copil! Si daca ai probleme cu asta, la scoala faci scandal. Chiar conteaza si nu numai ca esti luat in seama, dar se fac comisii speciale pentru fiecare caz. Si sunt cinstiti, mai...Nu exista sa te duci cu cadouri, cu relatii...Pai am prietene in Romania care cara bietele la scoala...doar-doar s-o ocupa si de copilu' lor careva! Si tin cont de personalitatea fiecaruia! Daca pentru noi parintii este greu citeodata, ma gindesc la copil si-mi trece! pentru ei tare e bine! Sunt atit de liberi, de fericiti! Ma si este o iarba curata si verde! Si fara caca de catei...nu ai nici cea mai mica teama ca vei calca in ceva...Si ai voie sa calci orice iarba vrei tu, sa te tavalesti in ea...orice, numai mizerie sa nu faci! Incepe sa vina si primavara....este plin de magnolii inflorite, si tare imi aduce aminte de Romania...Linga blocul meu era un mare pom care ma incinta in fiecare an cu superbe magnolii...dar, sa nu devenim melancolici! Cam asta acum...sunt tare multe de spus, dar e greu sa incepi, apoi si mai greu sa termini... Sa auzim numai de bine! Gabi

Intrebari Panica

• Disconfort in zona intima in sarcina

dediuc1
    - dec 14 2019 16:19

• Colici la 13 zile sau altceva?

Becky13
    - dec 14 2019 15:03

• Nastere

StefSerb
    - dec 13 2019 22:54

• Prematuri

mihaita2018
    - dec 13 2019 22:13

• Ciuperca a pielii

azpacardin_20
    - dec 13 2019 12:50

Grupuri

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Bloguri

• Speram sa aflam sexul la bebe, dar....

annamaria95
    - dec 14 2019 12:42

• It is unavoidable, no matter how much you try to prevent it

Megaomgchen
    - dec 14 2019 02:03

• Geanta maternitate

AliceDragomir96
    - dec 13 2019 22:38

• Nasterea

AliceDragomir96
    - dec 13 2019 22:16

• Pregatiri