Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

drepturile copilului in strainatate?!


9 raspunsuri la acest subiect

#1
lena

lena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 709 mesaje

Postat 20 mai 2003 - 21:44

Buna ziua tuturor, as vrea sa stiu daca cunoaste careva care sunt drepturile copiilor nascuti in Olanda sau alta tara dintr-o mama cetatean roman si tatal strain respectiv olandez...de fapt ma intereseaza daca va avea si cetatenie romana si olandeza. Va multumesc mult, Lena[nl]

#2
lilach

lilach

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 21 mai 2003 - 00:16

Buna lena,nu traiesc in Olanda dar pot sa-ti spun cum este aici.Cine s-a nascut aici primeste automat cetatenia. Cetatenia romana am obtinut-o pentru copii facind urmatoarele demersuri: traducere dupa certificatul de nastere legalizata de notar si cu stampila de apostil. Cu acest act te poti prezenta la ambasada sau daca mergi in Romania in localitatea in care ai locuit la primarie este o sectie care se ocupa cu primirea certificatului romanesc cu cod numeric personal [din experienta noi am dat actele anul trecut in luna august si de abia in urma cu doua saptamini socrul meu a primit certificatul de nastere romanesc] acum urmeaza pasaportul. Sincer sa -ti spun nu imi dau seama cit timp va dura. SUCCES ella& laura,andrei,andra

#3
Laura Takacs

Laura Takacs

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 621 mesaje

Postat 21 mai 2003 - 00:34

Buna, Interesant, nu stiam ca poti cere cetatenia romana pentru un copil nascut in strainatate. Noi suntem amandoi cetateni romani si americani, oare noua ne-ar da-o pentru copil/ii? Nu mi-am pus niciodata problema, dar m-ati facut curioasa. Ella, n-ai spus cat ai platit in Ro pe langa taxa oficiala.

#4
alba

alba

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 610 mesaje

Postat 21 mai 2003 - 01:53

Salut Lena si bine ai venit la DC! Si la noi este la fel numai ca e invers! Mama adica eu mi-s "nemtzoaica"(etnica), iar tata este roman! Darian s-a nascut in Germany,deci are automat cetatenia germana! Eu pina acum 3 ani nu aveam decit cetatzenia germana si plateam viza turistica,ca s-a intru in propria mea tara,exact ca un turist! Cineva mi-a dat ideea, sa fac cerere si la cetatenia romana la care eu acum 13 ani nu am renuntat,deoarece eram copil cind am parasit Ro! Am facut cererea la politzie cind am fost in Ro,a fost un pic de alergatura dar s-a meritat! Acum am ambele cetatenii,iar Darian este si el automat trecut la rubrica copiilor in pasaportul meu romanesc! Deci are si el ca si mami lui ambele cetatzenii...[cool] Sa vedem ce mai zic fetele! ***Alba*** http://www.desprecop...&mid=499&cid=78

#5
Camelia

Camelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 289 mesaje

Postat 21 mai 2003 - 02:14

Daca parintii (sau numai unul din parinti) au cetatenia romania, o va avea si copilul indiferent de locul unde se naste.Legea romana permite dubla (sau chiar multipla cetatenie)dar sunt alte state care nu o permit.Nu stiu cum si daca poate obtine copilul si cetatenia olandeza, depinde de legile lor.De asemenea trebuie sa afli daca olandezii permit dubla cetatenie.Dupa cum ziceam, din punctul de vedere al legii romane este o.k. Si inca ceva: dovada cetateniei romane se face cu certificatul de nastere si(sau) pasaportul. Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor

#6
ancadm

ancadm

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 21 mai 2003 - 03:12

Cei de la ambasada Romaniei ne-au spus ca toti copii nascuti din parinti cetateni romani au automat cetatenia romana. Lilach am o intrebare: la primaria din Romania v-au cerut si certificatul de nastere original sau s-au multumit cu copia tradusa si legalizata. Noua ne-au cerut originalele pe linga traducerile legalizate si aflind ca dureaza "cam 2 luni" am hotarit sa nu le mai lasam... Anca.

#7
TORIA

TORIA

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 21 mai 2003 - 12:08

Noi sintem de 13 ani in Austria si copii i-am nascut aici dar nu au primit cetatenia austriaca decat la 18 ani,dar noi am luat-o acum impreuna si a trebuit sa renuntam la cea romana nu avem dreptul sa le detinem pe amandoua,in fiecare tara sint alte legii,aici cand nasti un copil el primeste cetatenia parintilor numai domiciliul este in Austria.

#8
lilach

lilach

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 21 mai 2003 - 12:33

quote:
Originally posted by Laura Takacs
Buna, Interesant, nu stiam ca poti cere cetatenia romana pentru un copil nascut in strainatate. Noi suntem amandoi cetateni romani si americani, oare noua ne-ar da-o pentru copil/ii? Nu mi-am pus niciodata problema, dar m-ati facut curioasa. Ella, n-ai spus cat ai platit in Ro pe langa taxa oficiala.
Buna, sincer sa spun nu imi aduc aminte dar stiu ca am lasat imputernicire la socrul meu ca sa se ocupe el de toate.Imputernicirea a facut-o sotul meu la un notar. Am sa-l intreb deseara dar nu e sigur ca-si aduce aminte. ella& laura,andrei,andra

#9
lilach

lilach

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 21 mai 2003 - 12:39

quote:
Originally posted by ancadm
Cei de la ambasada Romaniei ne-au spus ca toti copii nascuti din parinti cetateni romani au automat cetatenia romana. Lilach am o intrebare: la primaria din Romania v-au cerut si certificatul de nastere original sau s-au multumit cu copia tradusa si legalizata. Noua ne-au cerut originalele pe linga traducerile legalizate si aflind ca dureaza "cam 2 luni" am hotarit sa nu le mai lasam... Anca.
Buna , imi pare rau ca trebuie sa te dezamagesc dar ne-au cerut originalul si copie.Iti spun sincer ca ne-a fost cam frica sa-l lasam acolo dar astea sint legile romanesti din pacate si daca stau bine sa ma gindesc a durat 9 luni.[cit o sarcina] Si sotului i-au spus ca va dura intre 2-3 luni. ella& laura,andrei,andra

#10
lena

lena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 709 mesaje

Postat 22 mai 2003 - 22:51

Buna fetelor, va multumesc din suflet pentru toate raspunsurile si am aflat ca intr-adevar copilul meu va avea automat cetatenie olandeza, iar eu fiind cetatean roman va avea si el deasemenea cetatenia mea, pe langa cea olandeza, aici fiind permisa dubla cetatenie...nu de alta, dar sincera sa fiu m-am gandit ca nu ii va strica sa aiba si cetatenia tarii mele...se va naste in noiembrie si deja am inima cat un purice aici fiind aleasa calea cea mai simpla, cea naturala. va pup cu drag dintr-o tara unde ploua atat de mult, incat mi-e frica sa nu devin stressata, Lena[gravi][hippi]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -