Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

camera in ordine - subiect SF?


31 raspunsuri la acest subiect

#11
Julie

Julie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 22 mai 2003 - 04:20

Daaa... subiect SF! Matei e tare dezodonat si cam lenes si eu sunt cea care ii strange lucrurile imprastiate in camera, bombanind uneori. Dar imi amintesc ca si eu eram la fel - asadar o fi dezordinea o chestie transmisa ereditar?[:D]

#12
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 22 mai 2003 - 12:00

quote:
Originally posted by Julie
Daaa... subiect SF! Matei e tare dezodonat si cam lenes si eu sunt cea care ii strange lucrurile imprastiate in camera, bombanind uneori. Dar imi amintesc ca si eu eram la fel - asadar o fi dezordinea o chestie transmisa ereditar?[:D]
Julie, am asteptat sa aduca cineva vorba despre ereditate :)). Ma gindeam si eu ca poate fi si asta o cauza, nu ad literam, in sensul ca exista "gena ordinii" (inca nedescoperita! ), ci ca puii nostri ne imita. Am vazut in jur femei care au ordinea in singe, toata ziua sterg si rastoarna sertarele sa le aranjeze. Mie imi trebuie un mic efort de vointa sa ma apuc de asa ceva, si o fac numai atunci cind "se cere". De cele mai multe ori prefer sa fac orice altceva. Si la noi ar mai fi o problema: deocamdata sintem putin inghesuti, copiii impart amindoi aceeasi camera. Si atunci, pot da mereu vina unul pe alutl: nu em am imprastiat, Stefan s-a jucat acolo, Maria a scos cartile din raft....Si eu, decit sa-i tot aud, mai bine string dupa ei. In curind aceasta se va rezolv. O sa va spun, dupa ce ne mutam, daca am ajuns la vreun rezultat. [;)][;)] D.

#13
TORIA

TORIA

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 22 mai 2003 - 12:01

Nici a mea nu e mai buna de 2 ani sint in maternitate si toata ziua ai spun dar nimic,Jan are numai 2 ani si nu prea intelege dar Alice cu 11 ma astept mai mult,asa ca string eu toata ziua dupa ei pana cand o sa ma satur.

#14
camelia-daniela

camelia-daniela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 22 mai 2003 - 13:59

Dragä D., in cazul in care vinovatul rämine "undercover", spune-le cä dacä in 15 minute nu sint lucrurile la loc, o sä-i pedepsesti pe amindoi... Ei stiu f bine, cine, ce a fäcut, o sä vorbeascä intre ei si eu cred cä mai bine fac ordine, ceea ce ar dura 2 minute, decit sä la interzici un lucru care le place mult...poti chiar sä le explici, cä nu dureazä f mult sä le punä la loc, in schimb, pedeapsa ar fi mai de lungä duratä... In felul ästa le "antrenezi" si simtul räspunderii...chiar poti sä le explici cä nu e deloc greu sä recunoscä dacä au fäcut ceva räu, ba chiar e demn de laudä, asta arätind cä sint curajosi... Eu mi-am "antrenat" copiii in sensul ästa, de mici, si pot sä spun cä sint tare bucuroasä cä nu mä mint...indiferent ce ar face, vin la mine, si gäsim impreunä o solutie, ceea ce am fäcut in multe cazuri...Chestia asta ne-a unit si mai mult, iar eu träiesc un sentiment de multumire väzindu-i cum isi destäinuie "päcatele"... Sint tare dulci... Chiar si cu camere diferite, or sä se joace, cind la unul, cind la celälalt in camerä...situatia nu se va schimba radical...asa cä...mult succes si ffff multä räbdare...cä de asta vei avea nevoie...[pup] Cami.

#15
Julie

Julie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 22 mai 2003 - 17:34

Din pacate in cazul nostru nu e de vina lipsa spatiului (inconjurator si personal :)), pe care il avem berechet. Io m-am tot gandit azi care ar putea fi cauza si cred ca totusi nu ereditatea e la mijloc, ci "urarile" parintesti - sa am un copil ca cel care am fost: cumplit de mofturos la mancare, lenes (stiti povestea cu "muietzi is posmagii?" - mie mi se spunea ori de cate ori stateam la masa) si dezordonat. Si cu capul in nori. Asta-i, si nu pot sa am decat o atitudine (in general) mioritica vizavi de chestiune.

#16
lilach

lilach

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 22 mai 2003 - 18:16

Asa cum spui Julie nici noi nu avem probleme de spatiu dar dezordine face doar Andra, Andrei este la extremea celalta ordonat curat la el in camera tot timpul.Daca cumva Andra sau Laura intra la el in care sa i-a ceva si deranjeaza se supara. Imi aduc aminte de Andrei cind era [copil]si incepuse sa manince singur intr-o minuta statea cu lingurita si in cealalta cu servet nu suporta sa fie murdar. Nu s-a schimbat prea mult de atunci. Sint tare curioasa cum va fi mogildeata cea mica Laura. ella& laura,andrei,andra

#17
dana d

dana d

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 28 mai 2003 - 18:05

Si noi avem mari probleme cu ordinea. Alexa e tot fecioare si e foarte dezordonata si imprastiata. De multe ori pleaca din camera ei cu un obiect in mana si il abandoneaza in cele mai nepotrivite locuri pe unde avea ea treaba. Nici nu realizeaza ce face, nu o data ne-am certat pentru ca nu recunoaste ca ea a dus acel obiect intr-un loc nepotrivit. Ii spun sa-si puna uniforma pe umeras o data, de doua ori, de noua ori, pana nu tip la ea nu ma baga in seama, am senzatia de multe ori ca vorbesc singura. Cand face totusi ordine, inghesuie totul prin dulapuri mormane de-a valma, haine curate cu murdare in sifonier, caiete, carti, hartii, gunoaie, unele peste altele in dulapul biroului, cand deschid usa cad toate jos. Noroc ca nu prea se mai joaca cu jucarii ca ar sta si jucariile insirate.

#18
lilach

lilach

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 28 mai 2003 - 23:50

quote:
Originally posted by dana d
Si noi avem mari probleme cu ordinea. Alexa e tot fecioare si e foarte dezordonata si imprastiata. De multe ori pleaca din camera ei cu un obiect in mana si il abandoneaza in cele mai nepotrivite locuri pe unde avea ea treaba. Nici nu realizeaza ce face, nu o data ne-am certat pentru ca nu recunoaste ca ea a dus acel obiect intr-un loc nepotrivit. Ii spun sa-si puna uniforma pe umeras o data, de doua ori, de noua ori, pana nu tip la ea nu ma baga in seama, am senzatia de multe ori ca vorbesc singura. Cand face totusi ordine, inghesuie totul prin dulapuri mormane de-a valma, haine curate cu murdare in sifonier, caiete, carti, hartii, gunoaie, unele peste altele in dulapul biroului, cand deschid usa cad toate jos. Noroc ca nu prea se mai joaca cu jucarii ca ar sta si jucariile insirate.
Parca ai povesti de Andra mea.Exact la fel procedeaza. Doar ca Andra are aproape 15 ani. Ai o fetita tare dulce. Sa-ti traiasca si sa te bucuri de ea. ella& laura,andrei,andra

#19
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 01 iunie 2003 - 18:39

Eu credeam ca ai mei, baieti fiind, e normal sa fie mai dezordonati. Dar dupa ce-am citit ce scrie aici m-am linistit. Mai ramane sa rezolv ranile din talpa, atunci cand calc pe vreun surubel, pe piese de Lego sau Mecano. Sa stiti ca e distractiv sa ai baieti. Mai ales dimineata cand stau (impreuna cu taica-sau) aliniati si dezbracati sa le dau hainele. Uneori ii privesc si ma gandesc asa: "Ma, daca nu le dau hainele, astia raman acasa". Hahahaha! Dar trebuie sa fiu corecta si sa spun ca atunci cand gluma se ingroasa ei dau cu aspiratorul, sterg praful si spala pe jos.

#20
Krissias

Krissias
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 12 iunie 2003 - 11:20

Fetelor ,am crezut ca doar la mine in casa se tipa,observ totusi ca nu am de ce sa-mi fac mustrari de constiinta din asta,fiind un lucru normal.Nu stiu daca este ereditara treaba cu dezordinea (pe la 8 ani am fost la fel dar m-am corectat mai apoi)dar copilul meu face intotdeauna invers din ce ar fi necesar sa faca.[bang].Ma roaga s-o las in pace fiindca sint lucrurile ei si asa-i normal sa fie aruncate.Poate ca daca ar dispune de camera ei ,nu mi-ar pasa dar toate astea se intimpla in salon.Pe un scaun(bietul de el)sint aruncate fel si fel de lucruri,pe masa de la calculator sint mii de hirtii,hirtiute ,creioane,carioci si atunci cind are nevoie urgenta de ceva anume ,cu siguranta nu are sa gaseasca respectivul obiect[:D].De sifonier ce sa mai spun?El este de vina cind nu gaseste ceva,iar faptul ca are o groaza de imbracaminte ,niciodata nu are cu se se imbraca.Ce sa ma fac cu ea?Eu nu sint una din acelea care deretica tot timpul (nici nu am timp)dar sincer de multe ori nici nu ma mai atrage sa fac ceva ,gindindu-ma ca dupa doar citeva zeci de minute de la intoarcera ei de la scoala,casa are sa arate exact ca dupa trecerea unui uragan.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -