Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

camera in ordine - subiect SF?


31 raspunsuri la acest subiect

#1
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 20 mai 2003 - 13:35

Reusiti sa ii faceti sa-si pastreze camera curata si lucrurile in ordine? Daca da, cum? D.

#2
alba

alba

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 610 mesaje

Postat 20 mai 2003 - 14:28

Eu am un copil ordonat si harnicutz[biz]... Parol ! Inca de cind era de-o schioapa, ducea orice hirtiutza mica de hirtie la gunoi,iar daca eu uit ceva imediat imi aduce el aminte! Este foarte constiincios si tipicar! Dar credetzi-ma ca asta nu-i meritul meu,ci al zodiilor.... e FECIOARA tipica,fara indoiala.... Dar,citeodata poate fi asa de enervant si cicalitor, cum numai eu stiu!Are o ambitzie de fier! Deh, asta e, asa e cu "perfectionistii astia"...[:D] P.S.Acu vreo 4 ani, deci inainte sa-l nasc eram si eu mai ordonata,dar dupa aia m-am ma lasat si eu pe-o "ureche" [spala] Spor la treaba [bis][bis][bis] ***Alba*** http://www.desprecop...&mid=499&cid=78

#3
dori

dori

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 169 mesaje

Postat 20 mai 2003 - 14:30

Noi reusim cat de cat sa fie ordine in camera Ioanei. Ea are un pat inalt si i-am facut un fel de draperie in forma de casuta - cu usa si ferestre - in care sunt depozitate jucariile. Si chiar daca uneori in casuta sunt ingramadite de-a valma jucarii, in camera aspectul este de ordine. In afara de asta avem reguli: - inainte de a se juca la calculator trebuie sa faca ordine in camera - inainte de a se uita la un film de desene animate trebuie sa faca ordine - inainte de a-i citi o poveste seara inainte de culcare trebuie sa faca ordine. Si pe noi ne-a ajutat si un joculet: http://disney.go.com.../rpo_rmcln.html Prima data mi s-a parut jocul stupid, dar dupa ce Ioana l-a jucat o data sau de doua ori - e mai mult de un an de atunci, am avut surpriza ca intr-o zi sa se apuce singura sa isi faca ordine in camera. Si de atunci, dupa ce face ordine in camera, eu apar "intamplator" si spun "GREAT JOB!" Si ea e foarte incantata. dori

#4
alma

alma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 334 mesaje

Postat 20 mai 2003 - 16:48

Durere mare acest subiect! Diana e o maaaaaaaare dezordonata, ma intreaba tot timpul pe unde ii sunt lucrurile. Lucrez din greu la acest aspect, dar pana acum n-am reusit mare lucru, isi pune doar uniforma pe umeras... [bang]

#5
korinna

korinna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 153 mesaje

Postat 20 mai 2003 - 17:17

Camera lui Mihai(7 ani),pana acum ceva timp in urma era un haos total.Insa de cand a aparut calculatorul nu mai are asa interes pentru jucarii.O mare parte le-am strans si le-am dat deoparte.Cu ce se joaca acum incap intr-un cos.cand se joaca le scoate,apoi le strange si le pune la lok. Asa am procedat si eu:daca nu strangi...nu te joci la calc,nu iesi afara.... KORINA & BB STEFAN

#6
mirelam

mirelam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 20 mai 2003 - 18:12

Cred ca glumesti! Si nu este vorba numai de camera lui. Andrei imprastie jucariile prin toata casa. Asta ma supara cel mai tare. Gasesc masinute pana si pe sub masa din bucutarie. Mirela, mamica lui Andrei (5 anisori)

#7
lilach

lilach

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 20 mai 2003 - 20:38

alba Nu vreau sa te dezamagesc dar si eu am o fiica care azi-miine face 15 ani [fecioara] care traieste intr-o dezordine cumplita[bang] si nu era asa cind era micuta. Iti doresc succes ella& laura,andrei,andra

#8
emoison

emoison

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 21 mai 2003 - 12:50

Ai "nostri" sint 3 [bang][bang][bang] noroc ca nu vin la noi decit din doua in doua saptamini. Culmea este ca dintre ei, cel mai ordonat e baiatul, care e si cel mai mic. Cit despre fete, no comment, desi sint Fecioare amindoua. Mai trist e ca nici nu stiu ce as putea face, in calitate de "sotia lui tata"...

#9
missiday

missiday
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 22 mai 2003 - 00:45

Si Raducu e dezordonat[:(].Cateodata,dupa ce ma supar,incepe sa faca curat singur si e tare mandru de asta.Apoi uita si iar ma apuca raul cand intru la el in camera[bang]. Oricum,ideea e sa-l motivez,pentru ca altfel face curat doar in momentul in care-i cer asta,fara sa fie convins ca asa e mai bine. [pup] Missiday

#10
camelia-daniela

camelia-daniela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 22 mai 2003 - 04:04

Eu uräsc dezordinea...mä enerveazä la culme... Cind erau mai mititei, cu toate cä sint fetitä si bäiat, s-au inteles de minune...aveau camera lor, cu pat supraetajat, iar dedesupt aveau o ladä mare cit patul, pe rotile. Se jucau impreunä cu masinutele, de ziceam cä am doi bäieti...dar citeodatä, nu le ajungea camera lor si veneau la mine in sufragerie. Bineinteles cä isi uitau "sculele" pe acolo, iar eu härnicuta, le adunam mereu in urma lor... Intr-o zi, m-am enervat si le-am spus cä mie imi place ordinea si cä acolo este camera mea si nu-mi place sä väd dezordine ( aveam numai 2 camere ) si cä musafirii stau tot acolo cind vin, si nu e frumos sä vadä asa ceva, si de atunci au inteles si s-au jucat la ei in camerä...acolo trebuiau sä le bage in ladä, cä altfel, noaptea era pericol de accidente...au inteles si asta... Cind s-au fäcut mai märicei si avea fiecare camera lui, a inceput distractia...Eu stringeam mereu dupä ei, ba rufe murdare, ba jucärii, sau jocuri...pinä cind mi s-a umplut gäleata si i-am amenintat cä dacä nu tin la lucrurile lor si nu le pun la loc, vin cu un sac mare , le string pe toate, fac in felul ästa ordine imediat, si le arunc la gunoi... Ah, ce spune mama....dar intr-o zi, m-am tinut de promisiune si cu toate rugämintile fiului meu, am strins totul si am coborit scärile spre gunoi...el m-a urmärit si m-a rugat sä nu le arunc, cä o sä facä ordine. Am acceptat, cind am ajuns in fata gunoiului... Dupä un timp, au uitat iar aventura...am strins toate jocurile Playstation sau de PC si le-am ascuns ( nu erau acasä )...cind au venit de la scoalä, m-au intrebat imediat unde sint, la care eu le-am zis cä le-am aruncat. Nu m-au crezut, dar nici nu au mai insistat...cä mai aveau jocuri care incä mai erau la locul lor... Dupä o perioadä de vreo 2 säptämini, mi-au pus intrebarea ultimativä...unde sint jocurile noastre...dupä care am fäcut un pact...data viitoare nu se mai repetä!!! Offff,...ce sä mai zic???...in prezent sint destul de mari ( fata 12, iar bäiatul 14 ) si bäiatul este mai ordonat decit fata...[bang]...am incercat multe chestii, sä-i fac sä inteleagä cu vorba bunä, si se pare cä am mai trecut de faza cu: "inchide usa, dacä nu-ti place, mie imi place asa cum e... " Fetitei ii este fricä de päianjeni..nu stiu de ce...si i-am explicat cä dacä nu face ordine, nu pot nici eu sä dau cu aspiratorul ca lumea si o sä se umple camera de päianjeni si gindaci, cärora le place mizeria, iar de vreo 2 luni, dä singurä cu aspiratorul, isi udä florile, stringe hainele ( nu prea bine ) si le pune unde trebuie. Nu aratä extraordinar, dar e un pas inainte... Dupä atitia ani de munci de lämurire, am cam obosit si mi-am propus sä o las mai moale, de dragul tuturor... Eu si sotul meu eram tare ordonati cind eram copii, dar acum copiii sint emancipati....acelasi lucru l-am auzit la toate cunostintele care au copii de virsta asta...dezordine totalä...indiferent cä sint fete sau bäieti.. Mult succes vä doresc, mamelor care aveti aceleasi probleme... Cami.


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -