Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ceaiurile si sarcina


3 raspunsuri la acest subiect

#1
dialu

dialu
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 20 mai 2003 - 01:29

Referitor la toxicitatea ceaiului de musetel...Revin cu acest mesaj deoarece la subiectul la care a fost postat cred ca a trecut neobservat si totusi cred ca poate fi util unora dintre voi. La cursurile prenatale am primit o lista cu ceaiuri care se pot consuma pe perioada sarcinii si alaptarii si nu numai se pot consuma ci chiar sunt recomandate. Insirui cateva plante si efectele lor: - Musetelul – tonic, binefacator, ajuta la calmarea durerilor, insomnie si multe altele. In timpul sarcinii ajuta impotriva starilor de greata si starilor de voma, iar dupa sarcina la vindecarea mastitei: - Echinaceea – imunostimulant, antiviral, antifungic, antialergenic. Efect detoxifiant, ajuta la coborarea febrei si stimuleaza transpiratia. - Fenicul –ajuta digestia prin secretia enzimelor de digestie, contra constipatiei si crampelor, contra retentiei de apa, problemelor respiratorii, infectiilor urinare, stimuleaza productia laptelui; - Tei – relaxant general, indeparteaza starile de tensiune si anxietate, ajuta la un somn linistit, folosit de asemenea pt. indigestii, raceala, migrene. Datorita efectului tonic al bioflavonilor pe care ii contine asupra vaselor de sange este utilizat pentru ridicarea tensiunii, palpitatii si varicoze venoase; - Menta – racoritor si stimulant, usureaza problemele digestive, raceala, starile de rau in perioada sarcinii, impotriva inflamatiilor mucoasei intestinale, ajuta in cazul colonului spastic, boala Chron si colite ulceroase. Este astringent si decongestionant si usureaza starile de greata, febra, dureri de cap; - Frunze de zmeur – tonic al uterului din luna a 4-a de sarcina, in timpul nasterii si in perioada postnatala (actiunea relaxanta a fragarinei asupra muschilor uterului), combate diarea, anemia, obosela si starile de slabiciune. Previne starile de greata in perioada sarcinii. Uzitat de-alungul vremii pentru a preveni avortul, a asigura o nastere sigura si eficienta si a stimula productia laptelui. Usureaza durerile menstruale si reduce sangerarea; - Red bush – (nu stiu denumirea in romaneste) ceai traditonal in Africa de sud, este un tonic, ajuta in cazul alergiilor, dat de asemenea copiilor cu alergie la lactoza sau pentru colici, ajuta contra starilor de rau, diaree si deranjamente gastrice; - Hibiscus – intareste sistemul imunitar si promoveaza eliminarea toxinelor, imbunatateste starea in cazul racelilor si gripei, scade febra. Bun in cazul infectiilor digestive, diaree, enterite. Efect relaxant asupra sistemului nervos – insomnie, oboseala, iritabilitate, dureri de cap; Cam astea ar fi cele mai principale ceaiuri indicate pe perioada sarcinii si bineinteles folosite in concordanta cu efectele fiecaruia dintre ele. Eu pot spune ca am baut din toate in perioada sarcinii (mai putin nevinovatul musetel care, din pacate, nu-mi place) si nu am observat nici un efect toxic. Cele prezentate mai sus sunt o traducere dintr-un rezumat extras din mai multe carti publicate in domeniu: The herbal encyclopaedia – http:/www.wic.net/waltzark/herbenc.htm, The green farmacy by J. Duke, The complete woman’s herbal by A. MacIntyre, Book of herbs by M. Roberts. Scuze pt. link, poate il va muta moderatorul, dar poate este util. Cam atat pot spune eu despre ceaiuri. Sper ca va va fi de folos! Si mai sper ca nu v-am plictisit. [pup]Diana si[copil]Patric

#2
moto

moto
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 20 mai 2003 - 11:47

Merci Diana si sa stii ca este un subiect f.interesant nu numai daca esti [grasa] este recomandat sa bei ceai ...mie de exemplu imi place sa beau dupa-masa un ceai ....[cheers]Delia si bb-ul Sebastian. neamtu

#3
Maadi

Maadi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.274 mesaje

Postat 20 mai 2003 - 12:34

Multumim Diana, foarte utile informatiile. Chiar voi incerca cateva ceaiuri, mai ales cel de fenicul si hibiscus (eu sunt in 8 luni). Pupici, Maadi

#4
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 20 mai 2003 - 13:13

eu am baut si mai beau foarte mult ceai de macese pt ca este puternic vitaminizant si e si bun la gust.cat despre ceaiul de musetel, am inteles de la pediatra, ca nu mai este bun din cauza Cernobalului...acum nu stiu, cred ca sunt pareri si pareri. am mai baut si ceai de galbenele cand eram gravida, contra arsurilor la stomac si a fost nemaipomenit, mai ales ca eu aveam deja o gastrita. ariel


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -