Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Of,calculatorul!!!!!


15 raspunsuri la acest subiect

#11
camelia-daniela

camelia-daniela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 20 mai 2003 - 03:27

iti urez succes!!!..dar nu-ti face iluzii, cä nu va "uita" calculatorul...totul e sä fii tu atentä sä nu se rupä de realitate...cä atunci e grav!!! Alex al meu si-a fäcut multi prieteni la scoala nouä, care ne viziteazä si chiar dorm la noi, deci nu pot sä spun cä are probleme sociale....pe cind prietenul lui din scoala primarä, cu care a venit la scoala nouä, nu are decit unul....mä bucur totusi cä a inteles ceea ce am vrut de fapt sä-i tramsmit " cu vorba bunä"...cä eu niciodatä nu am tinut sä-mi privez copii de "pläcerile" pe care le aveau, dar cind intreceau limita...sä te tii nene....tunä si fulgerä ( mai rar, dar tare de tot!!!) Apropo de jocurile de räzboi sau asemänätoare...m-am tot gindit cum e mai bine sä procedez, cä aici erau tare la modä!!!! "Am riscat", cu metoda mea veche, si m-am dus cu el la magazin si i-am cumpärat jocurile respective, chiar dacä nu erau de virsta lui....mi-am spus clar pärerea despre ele, dupä ce le-am probat, dar sä vezi ce mindru era cä mama lui nu este asa de "incuiatä" ca altele...[cool] Eu aveam totusi remuscäri, deoarece nu eram sigurä cum va reactiona in urma acestor jocuri, ce influentä pot avea asupra lui, pinä cind s-a intimplat chestia cu tipul äla in America, care s-a inspirat din aceste jocuri si a omorit o grämadä de colegi si profesori....[mariaj][mariaj] atunci am discutat serios cu el, i-am spus cä eu am incredere in el, dar...totusi mi-e fricä...cä uite ce se poate intimpla...la care el mi-a räspuns cä el nu este asa, el vede totul ca pe un joc si cä el nu este asa de idiot sä omoare oameni care nu i-au fäcut nimic, si eu nu trebuie sä-mi fac griji pe tema asta, cä el poate sä deosebeascä räul de bine...[pup] Mi-a spus mai multe, dar felul in care mi-a spus, m-a fäcut sä-mi crescä inima de bucurie....bineinteles cä i-am arätat cä mä bucur si cä ii respect punctul de vedere... Eu am cäutat intotdeauna sä fiu prietenä cu copiii mei, am stat de multe ori, in special seara la masä, ore intregi de vorbä despre toate cele, chiar si de sex... Cind a avut Alex prima orä de educatie sexualä, el era deja foarte informat si mai si räspundea, iar restul clasei täcea chitic... profesorul la intrebat de unde stie el atitea, iar el i-a räspuns foarte dezinvolt:"de la mama, noi sintem prieteni si discutäm despre toate subiectele", la care profesorul a zimbit pe sub mustatä.... Cind a venit acasä, mi-a povestit, si m-a bucurat fff tare sä aud ce rezultate dä munca mea... V-as povesti o mie de chestii, dar m-am intins deja prea mult... Mi-au pläcut intotdeauna bebelusii, dar sä ai copii mari, cu care sä poti discuta ca de la egal la egal, sä-i cunosti, sä le stii visurile si dorintele...este o fericire indescriptibilä.... Vä urez la toate, sä aveti parte de copii intelepti si sä simtiti si voi bucuria pe care o simt eu acum....[bis][bis][bis][bis][bis] Cu drag, Cami.

#12
Master Draciel

Master Draciel
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 24 august 2003 - 03:31

Eu nu i-am pus baietelului meu nici un fel de restrictii in ceea ce priveste calculatorul.Oricind( ma rog, nu imediat ce" face ochi " sau inainte de culcare) are chef, poate sa-l deschida.Dar.........in calculator nu are decit programe ptr copii, strict legate de programa scolara, la care trebuie sa "munceasca".Acum sintem la lectura si nu-i usor!Deci, prea mult nu ramine.Daca are chef de joaca, se duce la Playstation, dar nici acolo nu abuzeaza (probabil ca intre timp s-a plictisit???).L-am pus foarte devreme in fata ordinatorului, pe la 2 ani si jumatate si l-am lasat sa tapeze in voie.Cind s-a facut mai maricel si a invatat sa se joace la joculete simple, e drept, statea mult dar de cind cu scoala si jocurile facute pe programa scolara, nu pot spune ca petrece ore intregi.Ii plac, se ambitioneaza sa rezolve(ptr ca altfel nu trece mai departe) dar nu exagereaza.Si asa impusc doi iepuri dintr-un foc!

#13
ciufulici

ciufulici

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 25 august 2003 - 12:40

Buna tuturor, fetita noastra in curand va implini 5 ani si ii place sa umble la calculator. Deseneaza cu paint-ul, are cateva joculete pentru ea care o ajuta sa mai invete ceva la limba engleza, apoi scrie in word ce vrea ea, scrisori pentru bunica. Daca vad ca depaseste mult peste o ora incerc a o invit la o plimbare sau ii cer ajutor pentru ceva, nu vreau sa ii impun program cu calculatorul. Ea e foarte spontana in tot ce face si incerc sa o las sa se desfasoare unde e cazul. Dar fiecare copil e unic si numai mama cred ca il poate cunoaste cu adevarat si poate sti ce e bine pentru el. Sucese depline in tot ce va propuneti Ciufulici

#14
Mirunda

Mirunda

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 119 mesaje

Postat 08 septembrie 2003 - 20:27

La noi regula este simpla: maximum o ora/zi, la calculator sau la tv. Exceptii, din cand in cand, la weekend, dar nu mai mult de 2 ore, si nu in fiecare weekend. Exista studii medicale, psihologice foarte clare, care arata ca copii ce depasesc limita au mai tarziu in proportie zdrobitoare probleme sociale, sunt de multe ori neadaptati, foarte agresivi sau din contra f. timizi. Cand Mara maraiie ca vrea mai mult, o iau la o partida de badminton, sau ne suim pe biciclete, sau facem o tura PRIN PADURE: Sau pur si simplu facem acasa un joc, ceva. Nu fac concesii la acest capitol, am vazut multi copii total deformati din cauza de tv/playstation/computer, si mi-e frica. Toate bune! Mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".

#15
ladymina77

ladymina77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 629 mesaje

Postat 29 decembrie 2003 - 14:58

BUNA FETELOR, PROBLEMA CALCULATORULUI MA MACINA SI PE MINE DIN CE IN CE MAI MULT.BAIETELUL MEU ARE 4 ANI SI JUMATATE SI DE VREUN AN SI CEVA E OBSEDAT PARCA DE CALCULATOR.TOATA ZIUA DE DIMINEATA PANA SEARA NUMAI ASTA VEDE .CRED CA DACA L-AS LASA DE LA 7 PANA SEARA LA 22 TOT ACOLO AR STA.PROBLEMA ESTE CA AVEA PANA ACUM DE 2 SAPTAMANI NUMAI JOCURI CU MONSTRII SI CU TOT FELUL DE CREATURI ,APOI CU ARME SI GANGSTERI(AICI E DE VINA SOTUL MEU)SI PUR SI SIMPLU EL NU MAI TRAIESTE IN REALITATE,NU SE MAI JOACA CU COPII DECAT F PUTIN ,FACE CE FACE SI TOT TIMPUL VB NUMAI DE EROII LUI PE CARE II IMITA IN TOATE FELURILE POSIBILE.A AJUNS LA UN MOMENT DAT SA SE UITE URAT LA TOATA LUMEA ,ERA TOT TIMPUL INCRUNTAT,ACUM DE SARBATORI ZICEA CA EL NU VREA SA VINA LA EL MOSUL CA LUI NU II TREBUIE SI TOT CHESTII DE GENUL ASTA.ATUNCI M-AM ENERVAT SI I-AM STERS TOATE JOCURILE ALEA SI SOTUL I-A PUS DOAR JOCURI PT VARSTA LUI ,CU ANIMALUTE SI MAI STIU EU CE.A FOST SUPARAT LA INCEPUT,EU I-AM EXPLICAT CA AU DISPARUT PT CA L-A AUZIT MOSUL SI S-A SUPARAT PE EL.ACUM NU LE MAI CERE PE ALEA SI IN PLUS STA NUMAI VREO ORA SI CEVA PT CA NU II PLAC ASA DE MULT CRED.ORICUM EU CRED SI SPER CA AM FACUT O ALEGERE INTELEAPTA. CE ESTE PREA MULT STRICA,PAREREA MEA COSMINA&BOGDANEL mina

#16
m34

m34

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 29 decembrie 2003 - 19:54

Cristi, nepotul meu de 4.5 ani, este foarte atras de PC. Dar dupa o vreme oboseste in fata monitorului (cam 1-2h). Cred ca, pentru copiii micuti, ar trebui sa avem un program de maxim 1/2 h la PC, astfel incat sa nu fie solicitati prea mult. Mihai


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -