Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Of,calculatorul!!!!!


15 raspunsuri la acest subiect

#1
missiday

missiday
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 19 mai 2003 - 15:30

Fetelor, voi cat lasatzi copiii la calculator? Raducu ar fi in stare sa stea si toata ziua daca l-as lasa,chiar daca i-am cumparat role, bicicleta,etc. De fapt ne-am mutat in noua locuintza de 7 luni si si-a pierdut vechii prieteni; acum, chiar daca avem parculetz in fatza casei nu vrea sa iasa decat cu mine"sa-i gasesc eu prieteni". Este atat de pasionat, incat nu ma lasa inima sa-i interzic calculatorul, mai ales ca este si foarte cuminte si nu-l deschide daca nu are voie, chiar daca nu sunt acasa. Voi ce zicetzi? [pup] Missiday

#2
camelia-daniela

camelia-daniela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 19 mai 2003 - 16:18

[hia] Missiday, asta e o boalä universalä...si Alex al meu este la fel...cu PC, cu Nintendo sau Playstation... La inceput i-am explicat cä däuneazä sänätätii, dacä stä prea mult pe scaun cu ochii in ecranul äla si m-a inteles...se ducea si afarä, iar de 3 ori pe säptäminä avea si fotbal la club. Eu zic cä dacä e asa de intelegätor, nu trebuie sä-i interzici pläcerea, dar...fä-ti totusi timp si iesi cu el afarä, poate isi face prieteni, acum cind mai are dorinta asta...poate e prea timid si nu se increde sä iasä singur...stii tu...inceputul e greu!!!...cä dacä si-a fäcut un prieten se schimbä situatia...dar in cazul ästa, vezi sä nu devinä "o pasiune in doi" in fata calculatorului...am träit asta!!! Oricum, eu i-am läsat o perioadä...dacä ploua afarä aveau noroc, iar dacä era timp frumos, ii trimiteam imediat afarä sä batä mingea!!! Asta s-a intimplat pina ne-am mutat aici, unde...la inceput a iesit afarä impreunä cu sora lui, dar dupä un timp, s-a retras incet, incet, in casä, cu scuza cä acesti copii sint cam timpiti si el nu mai vrea sä se joace cu ei!!! Cert este cä avea dreptate, si erau si mai micuti decit el, iar ceilalti de la locuinta veche ( cam la 2 statii de autobuz ) erau prea departe... Acum 2 ani, ne-am pus Internet si pot sä-ti spun cä a devenit groasä...ar sta non stop la PC...am avut certuri cu sotul pe tema asta, dupä care m-am enervat ( eu asteptam totusi sä inteleagä cu vorba bunä ) si i-am fäcut nu de mult barem de 4 ore... A inteles cit de cit punctul meu de vedere, dar e smecher si gäseste mereu motive sä prelungeascä durata... Ce-i drept, pot sä spun cä dupä un timp fff scurt, era profi in Internet, si m-a ajutat si pe mine cu multe chestii ( stie sä facä pagini, limbajul http, etc )....asta nu este räu pt viitor, cä peste 4 ani are deja 18 si trebuie sä-si aleagä o cale in viatä...dar eu imi fac probleme din punctul de vedere al sänätätii si al contactului social...este de necrezut, sä träiesti numai intr-o lume computerizatä, lipsitä de prieteni...dupä pärerea mea...si de aceea i-am propus, ca sä-l mai debarasez de "chinul" ästa, sä-si facä el simgur un PC, numai al lui...( noi avem douä, dar numai al meu este legat la Internet si ne batem pe el )....si asa face mäcar ceva constructiv si mai si invatä ceva pe deasupra. Sint convinsä cä nu o sä functioneze de la inceput, cu toate cä mie imi face capul mare cu toate chestiile astea....si asa o sä dea din colt in colt si o sä mai deschidä si citeva cärti de specialitate... Ideea i-a suris si s-a apucat imediat sä-si caute piesele necesare in Internet...Eu i-am spus cä il sustin cum pot la proiectul ästa, dar in limita posibilitätilor mele...Eu i-am spus cä-i dau o anumitä sumä de bani, dar el nu vrea sä cumpere decit piese noi, asa cä i-am zis sä facä ceva sä cistige bani...si ce crezi?...se duce si imparte prospecte ca sä cistige bani ( simbäta este cam 3 ore pe drum, dar eu mä bucur cä mai face si el miscare, cä a devenit fff comod ) Deci, PC -ul este indicat, dacä are interes, dar sä nu exagereze, sau dacä e asa, mäcar sä iasä ceva constructiv, din care trage foloase pt viitor... Al täu se pare cä e incä ascultätor...vezi sä räminä asa,...cä mai tirziu la pubertate e mai greu sä te intelegi cu el... Te pup si toate cele bune.... Cami.

#3
iris

iris

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 19 mai 2003 - 16:28

eu sint contra contra, poa sa se intimple orice, n-o sa stea in fata aclculatorului pina ce-or creste mari; nu ma intrebati cit de mari; iris face 4 ani in august; uneori ma intreb daca nu sint extremista, uneori mi-e mila de ea ca nu stie nimic despre desene animate&co... dar ea e oricum grasunica, si cam comoda, asta i-ar mai trebui, ochii in calculator; asa ca gata cu pc-ul si tv-ul, mami si tati fac sport, citim, cintam, facem orice numa sa n-ajungem "sclavi"...sa vedem cit ne tine! iris

#4
iris

iris

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 19 mai 2003 - 16:33

missi, ajuta-l sa isi faca prieteni; raducu tau mi-a amintit de nepotica mea, avea 5 ani, se mutasera in cartier nou, avea curte, gardina dar era singurica -si sora-mea nu avea timp si rabdare si o cam bombanea ca nu isi face prieteni?!!; am luat-o pe ea si pe bebi a mea si ne-am plimbat pe strazi, nea-m oprit la colturi, am intrat in vorba cu fetite , dar pina la urma s-a lipit de niste baieti; treptat si-a facut alti prieteni, cei de la primele iesiri nu i-au placut(?!)dar i-a fost de ajutor c-am fost cu ea si am trecut impreuna primul hop; iris

#5
cl

cl

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.738 mesaje

Postat 19 mai 2003 - 16:39

Missiday, si eu am patit la fel cu Alex. Statea ore intregi in fata calculatorului. Nu mai stia nici sa se joace, iar noaptea avea somnul foarte agitat! Visa joculetele! Am inceput sa-i aduc CD-uri cu filmulete de desene animate si sa ne uitam impreuna la ele, si am stabilit un program: ora de calculator, ora de somn, ora de iesit afara. Apoi am stabilit o regula: la calculator are voie max. o ora pe zi, doar dimineata. A fost si putin scandal, dar pana la urma a mers. Incearca sa te impui acum, pentru ca mai tarziu va fi mai greu. Oricum, prea mult calculator ii strica. Bafta multa si nervi tari! Claudia si Alex(4 ani si 4 luni)

#6
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 19 mai 2003 - 16:54

Si noi avem obsesia calculatorului. Stefan are doar 7 ani, dar intr-o vreme pleca in curte doar santajat sau amenintat in fel si chip. Mie nu mi se pare deloc folositor sa pui restrictii pentru cel care are o pasiune. Dimpotriva, cred ca trebuie cultivata. Dar problema calculatorului e socializarea. Am ascutat nu de mult un documentar pe BBC. De la o vreme incoace, in Japonia apar numeroase cazuri de adolescenti ce prezinta urmatorul sindrom: copiii nu stiu sa dezvolte relatii sociale, doar virtuale. Se inchid impreuna cu computerul intr-un spatiu restrins ( camera lor sau chiar debarale, colturi ferite ale casei) de unde, prin intremediul internetului, traiesc intr-o lume paralela. Lipsesc de la scoala, devin timizi, dependenti, nu se stiu adresa oamenilor reali. Invata sa o faca incetisor, cu ajutorul psihologului. Mie de asa ceva mi-e teama. Prefer un copil murdar pina la piele, ud, inghetat si rosu de frig, care iubeste oamenii si are prieteni, in locul unui expert in calculatoare. Dar parca lui ii pasa ce prefer eu ! Asa ca ma gindesc ca oi face si eu cum face Cami: daca nu o sa-l pot tine la distanta, macar sa-l indemn sa se descurce singur si sa invete ceva. D.

#7
korinna

korinna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 153 mesaje

Postat 19 mai 2003 - 17:45

Baietelul meu de 7 ani...are intr-adevar o mare atractie fata de calculator si fata de jocurile lui preferate. cat a fost rece afara,de cand venea de la camin si pana seara statea numai in fata calculatorului.Dar nu m-am gandit vreodata sa-l ingradesc....tinea ochelarii la ochi..si totul era ok. E un lucru bun zic eu...ca nu se joaca doar...ci stie sa-si caute in calculator de ce are nevoie...deschide internetul..si apai asta e viitorul. Dar de cand e cald...nu il mai intereseaza...vrea numai afara la"prietenii" lui...daca nu-l las...plange si o tine mereu intr-una:"ma lasi afara??dar ma lasi???" Asa ca ..deocamdata al meu vrea afara....insa mai face seara cate un age of empires..sau altceva....:) Insa nu am de gand sa-l constrang,sau sa-l limitez de la asta!!! KORINA & BB STEFAN

#8
dori

dori

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 169 mesaje

Postat 19 mai 2003 - 18:29

Ioana are 5 ani si avem program pentru calculator. Doua zile pe saptamana (cand vrea ea) cate jumatate de ora, iar duminica o ora are voie sa deschida jocuri pe internet. Cand este vremea frumoasa si putem sa stam afara mai mult, nu cere sa se joace la calculator, dar cand ploua cate o saptamana si se plictiseste tare, tare, atunci ii mai prelungesc cate putin accesul la calculator. Mai mult pentru linistea mea. dori

#9
caterina

caterina
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 19 mai 2003 - 23:56

La fel ca si Claudia am facut si eu. Le-am facut program: calculator - nu mai mult de o ora dat fiind ca fac si la scoala, iesit afara, joaca. La calculator nu-i las cu jocuri "demente" -cu razboi, impuscaturi etc. Le-am luat CD-uri cu filme de desene animate, jocuri cu desene si Internet, dar foarte putin. Si in plus... trebuie sa mai stea si mama :))) ca doar si ea este om. nu??? Va amintesc ca baiatul are 7 ani iar fata va implini luna aceasta 9.

#10
missiday

missiday
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 20 mai 2003 - 00:44

Multzumesc mult pentru raspunsuri!!! De azi am inceput operatziunea"O ora pe zi-calculator", am discutat mult si se pare ca a intzeles[cool].Timp prea mult de joaca nu are pentru ca are si scoala si fotbal si teme, insa atunci cand are putzin timp liber si-l petrece pe internet, jucand cu "calculatoristi" inveteratzi , care raman blocatzi cand afla catzi ani are.[bang] Intre timp o sa iasa mami cu el in parc , sa-i mai gaseasca "prieteni" si sa speram ca incepe sa-i placa, astfel incat sa mai "uite" de calculator. Va pup pe toate, Missiday


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -